ДА ЛИ БИСТЕ ВОЛЕЛИ ДА ОТПУТУЈЕТЕ НА МАРС? НАСА у потрази за кандидатима, морате да испуните само један услов
Пријаве на конкурс активно стижу
НАСА је расписала конкурс за четири особе које ће провести годину дана одвојене од остатка света у простору који има симулиране услове у којима би људи једном требало да живе на Марсу.
РУСИЈА ОЧЕКУЈЕ ПОТЕНЦИЈАЛНИ НАПАД, ВОЈСКА СПРЕМА ОДБРАНУ НА ГРАНИЦИ: Ситуација се знатно погоршала, Шојгу покреће армију
СНИМАК КОЈИ УТЕРУЈЕ СТРАХ У КОСТИ: Бујица однела дечака на улици, другови нису могли да му помогну (ВИДЕО)
ГУВЕРНЕР ДРЖАВЕ ЊУЈОРК ПОДНЕО ОСТАВКУ: Подлегао је притисцима, Бајденов је био најјачи
То је конкурс за живот у великом 3Д принтаном модулу у којем ће се симулирати животни услови на Марсу. У тој посебној структури четири особе живеће годину дана, а НАСА ће спровести три овакве мисије.
За три године људска нога поново би могла ходати Месецом, а коју годину или деценију након тога човек би могао да освоји и Марс. Компанија "Спејс X" већ тестира ракету која би људску посаду требало да одведе на "црвену планету".
НАСА жели да буде спремна већ сада и почиње са припремама и тестовима за живот на тој планети. Циљ спровођења мисија у којима се симулирају услови са каквима би се људи могли суочити на Марсу јесте тестирање и развој метода и технологија које би требало да спрече или реше потенцијалне проблеме приликом лета на Марс и Месец.
Како наводе из Насе, тренутно стижу пријаве за прву мисију за коју су у Хјустону припремили посебан модул назван "Марс ђун алфа". Модул се састоји од четири приватне просторије за чланове мисије, радних простора, медицинских станица као и простора за узгајање хране.
У модулу ће бити симулирани изазови са којима ће се суочити астронаути на Марсу, попут ограничених ресурса, проблема са опремом, кашњења комуникације, а и прехрана ће бити прилагођена таквим условима.
На конкурс се могу пријавити особе доби између 30 и 55 година, а морају имати диплому из СТЕМ подручја (наука, технологија, инжењерство, математика). Обавезан је и здравствени преглед какав морају проћи и астронаути. Пријаве се примају до 17. септембра, а мисија би требало да почне на јесен следеће године.