МАСКА ИЛИ БЕЗ МАСКЕ?! Психолози откривају одговор на горуће питање у доба короне
Најзад, ту је и трећа група, која невољно носи маске, али се увек осећа непријатно због тога.
Последњих недеља у Великој Британији води се борба између две струје: оних који су љути што су принуђени да носе заштитне маске и оних који су љути на њих зато што се томе опиру.
"БИЛО ЈЕ ЗАСТРАШУЈУЋЕ, ЖЕЛЕЛА САМ ДА ВРИШТИМ, АЛИ НИСАМ МОГЛА": Борба за њен живот трајала је 141 дан
НЕВЕРОВАТНЕ ФОТОГРАФИЈЕ! Исти лекар донео и њу и њену бебу на свет (ФОТО)
МОДЕРНА ДОБИЛА 400 МИЛИОНА ДОЛАРА ДЕПОЗИТ ЗА ВАКЦИНУ: Неколико држава у игри за откуп целе серије
Они који су против маски обједињени су под паролом "Сачувајмо слободу Британије" и сматрају да покривање лица представља кршење грађанских права и да нема никаквог смисла ако ресторани и пабови раде.
Ови други под мотом "Маска или мртвачки сандук" критикују неистомишљенике због себичности, а у неким продавницама су чак постављена огледала, на којима пише:
"Издвојили смо овај део од остатка простора како бисте могли да посматрате свој одраз у огледалу, јер вам је очигледно стало само до себе".
Најзад, ту је и трећа група, која невољно носи маске, али се увек осећа непријатно због тога.
Стручњаци кажу да постоје разлози што се људи осећају непријатно због маски, а који сежу од историјских веза са злочином и болестима до утицаја који имају на интеракцију међу људима.
Неповерљивост и страх
Др Беки Спелман, психолог и директор Приватне клинике у Харли стриту, у Лондону, истиче да немогућност да протумачимо израз лица на људима како треба "може да изазове екстремну анксиозност".
- Имајући у виду да маске носе провалници и злочинци, чињеница да не можемо да видимо нечије лице понекад изазива страх и анксиозност - каже она.
Осим тога, "веома је тешко веровати људима када не видимо јасно какав им је израз лица".
Психолог др Димитриос Цифрикос са Универзитетског колеџа у Лондону (УЦЛ) истиче да "људи углавном траже микропокрете око уста људи у окружењу" када их процењују.
- Можда видите неког у метроу који изазива подозривост, али онда вам се та особа насмеши и знате да је све у реду. Према томе, одређени израз лица нам пружа осећај сигурности - каже Цифрикос и додаје да "нам је потребно цело лице да бисмо дешифровали расположење" друге особе.
Дигби Тантан, професор психотерапије Универзитета у Шефилду, сматра да људи повезују покривање лица с репресивном влашћу или религијом, због чега маске такође могу да изазову непријатност, али мисли да има неке истине у тврдњама присталица ношења маски да су они који не поштују мере себични.
- Ако вам је пре свега важно да вама буде добро и ако занемарујете интересе осталих, онда, наравно, нема разлога да носите маску. Ако имате алтруистичке побуде, онда разлог, наравно, постоји - каже он.
Анкете показују да је главни разлог што људи носе маске у Британији (само 38 одсто их је носило у јавности пре него што су нови прописи ступили на снагу) зато што верују да на тај начин смањују опасност од инфекције, било када су они у питању, било окружење. Неки Британци не воле маске зато што мисле да ће изгледати смешно, а неки верују да ће други мислити да имају вирус ако носе маску.
Стивен Рајхер, професор Социјалне психологије Универзиета "Сент Ендруз" у Фајфу (Шкотска) открива да су људи у Шкотској у почетку били сумњичави према маскама, али да су се навикли на њих кад су видели да се људи широм света придржавају обавезе.
Понижење и срамота
- Маске могу да изазову осећања понижења и срамоте. Ако се кријем, онда мора да сам урадио нешто срамотно, што људи не треба да виде - каже он и додаје:
- Сећам се кад сам први пут носио маску. Застао сам пре него што сам ушао у продавницу, покрио лице, ушао. Раније би такво понашање наговештавало опасност. Био бих обележен као опасна и непоштена особа - рекао је.
- Осећај је био чудан. Али уместо да устукне, особље продавнице било је изузетно љубазно, јер их моја маска шити. Асоцијације више нису биле "опасност" и "разбојник", него "сигурност" и "пријатељ".
- Промена не може да се деси брзо… У Шкотској полако преовладава став.
- Због чега смо дизали толику прашину? Слично као и са сигурносним појасевима у колима. Данас нам више није чудно да их носимо - каже професор Рајхер.
ЦРНИ БИЛАНС КОРОНЕ У ШПАНИЈИ: Око ПЕТСТО ЖАРИШТА у земљи, више од 300.000 заражених
Гувернер јапанског града рекао да ОВО СРЕДСТВО помаже поротив короне: Грађани почели МАСОВНО да га купују
Украјина регистровала РЕКОРД У БРОЈУ ЗАРАЖЕНИХ короном: Више од хиљаду нових случајева за један дан
КОРОНА БИРА КО ЋЕ ДА ЖИВИ: Научници објаснили зашто неки људи подлегну вирусу, док други немају ни симптоме
ТУРСКА ПРЕШЛА КРИТИЧНИ ПРАГ: Дневни пораст новозаражених корона вирусом премашио 1.000