МАСОВНИ ЕГЗОДУС АЛБАНАЦА: Шта се то дешава? Крајња дестинација им је ОВА европска држава, иза свега стоје банде
Зашто велики број људи напушта Албанију?
Док су медији прошле године спекулисали да британски конзервативци састављају "несавестан" план да пошаљу очајне мигранте који прелазе Ламанш у Албанију, сада се власти острвске земље боре са порастом броја азиланата који у малим чамцима преко канала махом долазе управо из ове балканске земље.
СРДАЧАН ДОЧЕК КРАЉУ ЧАРЛСУ ИСПРЕД БАКИНГЕМСКЕ ПАЛАТЕ: Једна жена му пољубила руку, громогласан аплауз! (ФОТО/ВИДЕО)
БУРАН ЖИВОТ НОВЕ КРАЉИЦЕ ЕНГЛЕСКЕ: Ко је била Камила Паркер Боулс пре удаје за Чарлса?
МНОГЕ ЗЕМЉЕ КОМОНВЕЛТА НЕ ЖЕЛЕ МОНАРХА НА ЧЕЛУ ДРЖАВЕ: "Не могу да оплакујем вођу расистичке империје"
Британске власти најављују убрзање протеривања миграната, а у међувремену расту страхови да су за њихов повећан број можда одговорне албанске криминалне банде које контролишу трговину дрогом и нуде превоз минибусевима и преласке преко канала на "ТикТоку" за 4.000 фунти.
Број Албанаца који прелазе чамцима Ламанш је драстично порастао у последњим месецима иако - у изјави Министарства унутрашњих послова - Британија Албанију сматра безбедном земљом.
У првој половини ове године, чамцима је преко Ламанша у Британију ушло 12.747 људи, што је дупло више у односу на исти период прошле године. Од тог броја, Албанаца је 2.165, а Албанци и Авганистанци су највеће групе миграната које чамцима нелегално улазе у Британију.
Бивша министарка унутрашњих послова Велике Британије Прити Пател рекла је да кријумчари и организоване банде злоупотребљавају британски имиграциони систем. Она је разговарала са албанским колегом Бледаром Чуцијем, који је рекао да његова земља настоји да обесхрабри покушаје илегалног и опасног уласка у Уједињено Краљевство.
Двоје министара такође је разговарало о отварању нових радних места за албанске раднике који ће им омогућити легалан боравак у Британији. После тог састанка, најављено је и да ће британско Министарство унутрашњих послова покренути кампању како би се сузбио налет мигранта, као и повећање затворске казне и могућност депортације за имиграционе прекршаје.
Британска имиграциона служба ће по убрзаном поступку депортовати азиланте из Албаније, у покушају да одврати налет људи који улазе у земљу ризикујући животе, преноси АП.
Албанија као план за решење мигрантске кризе
Крајем прошле године "Мирор" је пренео да постоје "дискретни разговори" са владом Албаније да се успостави азилантски центар, док је један извор то описао "Тајмсу" као "рану фазу". Британски министар правде Доминик Раб, бивши министар спољних послова и заменик премијера, наизглед као да је тада потврдио да су такви преговори у току.
- Мислим да је у реду што широм света постоји пракса да се сагледају бар могућности међународних партнерства за међународну обраду неких од ових захтева - рекао је он "Скај њузу" у новембру. На питање да ли би Албанија могла да буде локација за "обраду", Раб је одговорио: "То је једна земља."
- Али, као министар спољних послова били смо вољни да са партнерима размотримо да ли је могуће обавити ту међународну обраду – додао је.
Министар унутрашњих послова из сенке Ник Томас Симондс је ово критиковао.
- Уместо да јурите медијске наслове у вези несавесне офшор обраде, влада треба да се позабави сопственим промашајима. Не постоји ефикасан договор са француским властима, а уместо да пружи pravillno управљане безбедне и легалне руте, влада је затворила схему која је помагала деци без пратње – рекао је.
Мигранти и криминалне банде
Уредник "Гардијана" Раџив Сјал пише у ауторском чланку да званични објављени подаци потврђују сумње да су Албанци сада истакнута национална група међу азилантима који прелазе Ламанш и да Хом офис и добротворна друштва за избеглице и даље покушавају да објасне изненадан налет потражње.
Спекулације се врте око доминантних организованих криминалних банди познатих од раније по трговини проститутки и чланова банди у Британију, а које сада контролишу велике делове тржишта марихуане и кокаина, наводи Сјал.
Како се да разумети, истакао је он, активност албанских банди "држе се на листи приоритета служби безбедности" због пораста броја долазака из балканске земље. Полиција каже да оне држе тржиште кокаина у Лондону и југоисточној Енглеској. У извештају Националне агенције за криминал (НЦА) из фебруара наводи се да су албанске банде у последњих пет година увезле у Британију експертизу стечену узгојем канабиса у индустријском обиму у њиховој матичној земљи. Истражитељи НЦА су рекли да су Албанци унели "немилосрдни професионализам" у узгој канабиса који је изместио Вијетнамце као главну групу која је производила ову дрогу у Британији.
А доказ о растућем тржишту које нуди Албанцима руту преко Ламанша може се наћи на "ТикТоку", наводи Сјал. Анонимни налози на албанском и енглеском језику оглашавају руте од Тиране до француског Калеа. Неки указују на бесплатна путовања минубусевима до Калеа. Док једни налози објављују цене, други позивају потенцијалне клијенте да их приватно контактирају.
- Идите у Енглеску. 4.000 фунти. У чамцима. Сваког дана - један је оглас.
Указујући да је "Британија потписала нови споразум о убрзању уклањања Албанаца", Сјал наводи да се "инсајдери надају да ће за то требати две до три недеље". Он је истакао да су се неки албански криминалци након депортације поново ушуњали у Британију, само да би их поново ухапсили.
Као пример је навео Мауриција Муфтараџа који је био затворен на 15 година због оружја и дроге и депортован 2015, али успео да се илегално врати у земљу. Други, Џенсон Дука, ухваћен је са кокаином вредним преко 10.000 фунти и ножем након што се вратио после депортације. Затворен је на три године и од тада (поново) депортован.
Флогерт Фаруку, који је био "баштован" на фарми канабиса вредној 60.000 фунти, поново је у затвору након што се вратио после депортације, која му сада опет прети по ослобађању, навео је Сјал.
БОНУС ВИДЕО: Операција "Лондонски мост" - Протокол након смрти краљице Елизабете II