Ко је МАТИЈАС РУСТ? Немац који је усред Хладног рата слетео авионом на Црвени трг у намери да помири Исток и Запад (ВИДЕО)
Сулуди подухват тадашњег немачког тинејџера на крају је придонео и распаду СССР-а
За време Хладног рата догађали су се разни инциденти, но вероватно ниједан није био тако чудан и другачији као онај када је немачки тинејџер Матијас Руст прелетео пола Европе те је малим авионом Цесна 172 слетео у Москву крај Црвеног трга 1987. године!
"ИМАМ СЕНЗАЦИЈУ О НАВАЉНОМ" Лукашенко има податке којих се запад плаши
АМЕРИКАНАЦ УПОЗОРИО СРБЕ НА НЕМАН: Бела ајкула дугачка четири метра КРСТАРИЛА У ПЛИЋАКУ (ВИДЕО)
КАО ГРОМ ИЗ ВЕДРА НЕБА! Лукашенкова опозиција изнела неочекивану тврдњу, а тиче се Русије!
Прича свакако спада у категорију "веровали или не", но у то време био је то инцидент који ће у неку руку одредити чак и судбину Совјетског Савеза! Наиме, чињеница да је Руст (који је тада имао свега 18 година), летећи из Хелсинкија, успео не само илегално ући у ваздушни простор СССР-а, већ стићи "у једном комаду" све до Москве, разоткрила је огромно расуло које је тада владало у редовима совјетске војске - тај инцидент је тада пак искористио Михаил Горбачов те је отпустио велики број високих војних званичника, што му је пак олакшало спровести свој програм реформи, а знамо како су његове реформе у СССР-у завршиле: тако да је завршио и СССР.
Осврнимо се детаљније на ову фасцинантну причу... 18-годишњи Руст био је, свакако, још увек врло неискусан пилот са свега 50 сати летачког искуства. Осим што је био дете Хладног рата био је и, што ће касније потврдити и новинари који су разговарали с њим, "помало чудан". Једног дана му је синула идеја да ће он својим летом изградити "мост" између Истока и Запада те на тај начин смањити напетости које су тада владале. Смела идеја, али у својој суштини то је било равно самоубиству! Како је мислио да може проћи совјетску противваздушну одбрану? Је ли уопште мислио? У сваком случају, невероватан низ догађаја довео је до тога да је Руст успео у свом науму.
13. маја 1987. изнајмио је споменуту малу Цесну 172 (једномоторни авион с четири седишта, висококрилац - најпопуларнији је као школски авион) у Итерзену, код Хамбурга, на северу Немачке, односно тадашње Западне Немачке. Овај специфични авион био је модификован на начин да је "вишак" седишта уклоњен и на њихово место су постављени додатни резервоари за гориво.
Провео је 2 недеље летећи широм северне Европе, посетио је и Фарска острва, чак и Исланд, све с циљем припреме за свој велики поход о којем је размишљао од почетка. 28. маја дошао је у Хелсинки те је тамо напунио гориво. Контроли лета рекао је како иде за Стокхолм те је полетео у 12:21. Одмах након задње комуникације с контролом лета окренуо је свој авион... према Русији.
Контрола лета покушала је ступити у контакт с њим, али се Руст више није јављао. Нестао је с радара и у Хелсинкију су претпоставили да је дошло до несреће те је одмах организована и потрага. Но, док су Финци ангажовали обалску стражу с циљем потраге за срушеном Цесном, Руст је већ летео изнад Балтика, ушавши у ваздушни простор Совјетског Савеза изнад Естоније скрећући директно ка Москви...
У 14:29 појавио се на радарима совјетске противваздушне одбране. Покушали су с њим ступити у контакт, овај се опет није јављао - због тога је означен као непријатељски војни авион те му је додељен и број: 8255.
Совјетска противваздушна одбрана, системи ракета земља-ваздух, прате га неко време, но због бирократије, замршене процедуре или нечег трећег, не успевају добити одобрење за испаљивање ракета и рушење. Но, сва противваздушна одбрана сада је у високом степену приправности, а војска шаље два ловца с циљем пресретања. У 14:48 совјетски војни пилоти имају визуелни контакт те потврђују како је реч о малом спортском авиону. Пошто ни они не могу ступити у контакт с њим, траже допуштење за обарање истог - али допуштење поново не стиже. Захтеви се негде губе у командном низу, а Руст наставља свој пут даље.
Ускоро ловци губе визуелни контакт с Рустом, а он им чак нестаје и с радара. Постоје спекулације да је можда чак негде и накратко слетео јер ће му до Москве бити потебно више но што је требало.
Противваздушна одбрана је још неколико пута уочила Руста на радару, но конфузија је била велика. Наиме, сама совјетска противваздушна одбрана управо је у то време реформисана на начин да је подељена у неколико округа што је требало олакшати управљање, но створило је заправо хаотичну ситуацију међу официрима који су били задужени за праћење - у стварној ситуацији, као што је била ова, више нису знали ко прати шта, где почиње, а где завршава који округ... Надаље, у једном тренутку су грешком сав ваздушни саобраћај на овом простору означили као "пријатељски", па тако и Рустов, а онда је настала додатна конфузија по питању одређивања који је Рустов авион заправо био.
Како се противваздушна одбрана међусобно „погубила“, а Руст летео даље према Москви, у идућем округу су га означили као "домаћи школски авион који не слуша упутства" те је самим тим третиран као претња ниског приоритета.
Наравно, да ће се Совјети овако „погубити“ Руст никако није могао знати, ко зна је ли уопште у датом тренутку био свестан колику луду срећу има! У сваком случају, око 19 сати појавио се на небу изнад Москве. Као да то већ није довољно, имао је идеју да ће слетети, ни више ни мање, него унутар самог Кремља (!), но онда се предомислио - закључио је да би након слетања унутар зидина Кремља вероватно био брзо ухапшен, а КГБ би могао једноставно заташкати цели догађај. Имајући то на уму одлучио се ипак за слетање на неком видљивијем месту у близини - на Црвеном тргу!
Прелетео је изнад Црвеног трга и видео како тамо има пуно људи, па је одлучио како ни то није извођива идеја. Још једном је направио круг изнад трга и одлучио да коначно слети на оближњи мост Бољшој Москворетски поред чувене катедрале св. Василија Блаженог.
Успео је, слетео је, и још се по путу довезао на свега 100 метара од Црвеног трга! Изашао је из свог малог авиона и тамо га није дочекао ни КГБ ни нека велика безбедносна операција, већ успутни пролазници који су га гледали у чуду. Питали су га ко је, одакле долази... рекао је "из Немачке". Били су изненађени, али када је појаснио да долази из Западне Немачке, изненађење је било још и веће! Тек два сата након тога полиција га је ухапсила.
2. септембра 1987. почело му је суђење у Москви те је осуђен на 4 године затвора због "хулиганизма, кршења правила ваздушног саобраћаја и илегалног упада преко совјетске границе".
Два месеца касније амерички председник Роналд Реган и совјетски лидер Михаил Горбачов потписују ИНФ споразум о забрани коришћења нуклеарног оружја средњег домета (исти споразум се ове године распао након америчког повлачења).
Шта је било с Матијасом Рустом? Пуштен је из затвора већ идуће године у августу, у знак добре воље с циљем поправљања односа са Западом. По повратку у Немачку рекао је како су га у затвору добро третирали.
Овај инцидент је пак, како смо и споменули, имао великих последица унутар самог СССР-а. Горбачов је уклонио бројне војне званичнике, на стотине њих, укључујући махом и оне који су се противили његовим реформама - међу њима били су и совјетски министар одбране Сергеј Соколов, те главни заповедник ваздушних снага Александар Колдунов. Било је то највеће "чишћење" у редовима оружаних снага још од Стаљинових чистки пола века раније!
Рустова Цесна, којом је извео неизводиво, данас се налази у Берлину те је тамо изложена у Немачком технолошком музеју.
Руст је са друге стране наставио живети својим чудним и непредвидљивим животом. Касније ће поновно упасти у проблеме са законом - једном је напао колегиницу која је одбила његово удварање. Неколико пута, 2001. и 2005., биће кажњен због крађа (једном је украо пуловер од кашмира!). Прећи ће у хиндуизам, оженити се у Индији, 2009. себе је описао као професионалног играча покера, а 2012. као аналитичара у инвестиционој банци у Цириху...
Очигледно је да је Матијас Руст неконвенционална особа, био и остао, но као млади идеалиста те 1987. својим сулудим подухватом, не знајући то, придонео је распаду СССР-а. Као прво, совјетској војсци ово је била срамота од које се више нису опоравили, а као друго Горбачов је искористио ситуацију за уклањање својих противника...
Лет до Москве остаће запамћен као један од тренутака на самом крају Хладног рата, подухват из једног другог времена, као и подсетник да идеализам може прећи границе немогућег.
ЋЕРКА ГОДИНАМА ЗЛОСТАВЉАЛА ОЦА: Полиција чула запомагање старца (87) и спасила га ужасног заточеништва (ФОТО)
ОТКУД РЂА НА МЕСЕЦУ? Научници верују да су коначно одгонетнули НАЈВЕЋУ ТАЈНУ нашег сателита
ПРОНАЛАЗАК ВАКЦИНЕ ДОВЕДЕН У ПИТАЊЕ? Експерти објаснили судбину тестирања кључног "оружја" у борби са ковидом
РУСИ НАЈУРИЛИ НАТО "ВРАПЦЕ": Ловац Су-27 објаснио како ствари стоје на Балтику (ВИДЕО)
НАПАД НА ВРХ ДРЖАВЕ: Стравична експлозија у престоници однела велики број живота