Више од 900 медицинара у САД преминуло, БИЛИ СУ ПРИМОРАНИ да раде иако су били заражени (ВИДЕО)
Они су свесно ризиковали да већ болесни лекари и медицинске сестре инфицирају друге пацијенте и њихове колеге на послу
Најмање 922 медицинских сестара, техничара и лекара који су радили са зараженима умрло у САД-у од Covid-19, који су добили на послу. Сада откривају да су их болнице натерале да раде и болесни.
МАЂАРСКА КРОЗ БРОЈКЕ: БРОЈЕВИ КОЈИ ТИ МОГУ ПРОМЕНИТИ ЖИВОТ
БРИТАНЦИ У ПАНИЦИ: Џонсон одлучио да изолује земљу, уводи се обавезан карантин за путнике из ових држава ЕУ
ОПАСНОСТ СЕ ВРАТИЛА У ШПАНИЈУ: Епидемија не јењава на Пиринејском полуострву, забележен рекордан број оболелих
Медицинска сестра која је радила је у болници у Њу Џерсију, када је почетком априла, у време експлозије Covid-19 у том делу Сједињених Држава, обавештена да јој је тест показао да је заражена и да мора да буде у карантину две недеље.
Само 20 минута касније, надређени је назвао из болнице и рекао јој да би могла да се врати на посао у року од два дана.
- Спавала сам 20 сати дневно - описала је колико је слаба. Кашљала, имала је пролив, мучнину и повраћала, као и бројни други симптоми Covid-19. Једино што није имала је грозница.
- Желите ли ми рећи да, јер немам грозницу, мислите да је сигурно ићи на бригу о пацијентима? - питала је медицинска сестра свог шефа.
А он јој је одговорио: "Да."
Упркос чињеници да се грозница још увек сматрала обавезним симптомом, главно правило јавног здравља и епидемиолошке службе било је да људи остану код куће ако се осећају болесно.
Многе болнице, клинике и друге здравствене установе врше притисак на раднике који су већ имали Covid-19 да се врате на посао раније него што је прописано. Неке болнице нису платиле боловање. Остали су их плаћали, али не онолико колико су тражили по закону. Многи медицински радници су се зато вратили на посао.
Наводи се да су многе болнице биле под притиском ситуације с пацијентима којих је било на хиљаде, у време када је хиљаде људи умирало у Сједињеним Државама. Андра Бломкеинс, који води катедру за медицину на Универзитету Станфорд, изјавио је да медицински радници имају "бруталан етос" према коме, попут оних на првим линијама здравствене заштите, морају бити довољно јаки да раде чак и болесни.
Али поента је била у томе што су присиљавали медицинске раднике да се врате на посао болесни, они су свесно ризиковали да већ болесни лекари и медицинске сестре инфицирају друге пацијенте и њихове колеге на послу. Синдикат здравствених радника рекао је да је од 1.200 чланова, једна трећина оболелих, била присиљена да се врате на посао.
Проблем је био очигледан већ овог пролећа. Управа за заштиту на раду у то време је већ имала такве притужбе, чак и од медицинског особља клинике за плућа Северне Каролине, коме су претили отказима уколико остану код куће. У међувремену, Ветеранска болница у Масачусетсу претила је болесним радницима да им неће плаћати боловање.
Истовремено, амерички центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) били су јасни у својим прописима. Дозвољено је звати лекара, медицинску сестру или техничара који су се заразили када су "све остале могућности исцрпљене". Чак и тада, рекао је ЦДЦ, могли би да буду позвани само ако нису превише болесни за посао и ако су додељени да раде искључиво са пацијентима који су потврдили Covid-19.
Управо је то био случај у северној Италији, посебно у Ломбардији, када су медицински радници радили упркос томе што су били сами болесни. Радили су само колико су могли и, док су били заражени, само са онима који су већ заражени. Јер, било је то у време када се неко од особља најбоље попуњених здравствених система у ЕУ срушило због епидемије. Њихов најгори проблем је био што је епидемија посебно локалне власти затекле неспремне.
Али није било говора о претњама, узнемиравању или уцењивању било кога.
Медији који су писали о америчким медицинским радницима наводе примере враћања медицинске сестре на посао због операције, која је у прошлости била заражена и имала Кронову болест. Друга, Шнета Вајт-Балард, морала је да ради користећи кисеоник само да би завршила на респиратору у истој болници у Луизијани, а потом умрла 1. маја у 44 години.
Спремите тело за БОРБУ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА: Ово су најефикаснији начини за подизање имунитета и јачање организма (ВИДЕО)
КОРОНА БЛОКИРАЛА НЕМАЧКУ: Велики застој у ковид амбулантама чак 44.000 људи чека резултате теста
КОРОНА НЕ ДА МИРА ИТАЛИЈАНИМА: Скочио број заражених, регистровано 523 нова случаја
ГЛАВНИ ЧОВЕК СЗО ОБЈАСНИО: Да би се у потпуности решили корона вируса ПОТРЕБНА НАМ ЈЕ ОВА СТВАР
ШАТОРИМА ПРОТИВ ВЛАСТИ! НЕРЕДИ СЕ НЕ СМИРУЈУ: Протести у Бугарској, раскрснице ГЛАВНОГ ГРАДА у блокади (ФОТО)
ЈЕЗИВА САЗНАЊА СВЕТСКИХ ЛЕКАРА: Ево какве су последице социјалног дистанцирања и остајања код куће