МЕРКЕЛ НА СПЕЦИЈАЛНОЈ СЕДНИЦИ СЗО: Катастрофални утицај пандемије требало би да нам буде лекција
Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да је Светској здравственој организацији потребно поуздано финансирање уз веће донације држава чланица.
Она је подржала покретање преговора за обавезујући међународни споразум о спречавању пандемија, пренео је Ројтерс.
- Катастрофални утицај пандемије ковид-19 на здравље и економију требало би да нам буде лекција - истакла је она у видео поруци на почетку специјалне седнице СЗО.
НАУЧНИЦИ ПРОНАШЛИ 50 МУТАЦИЈА У ОМИКРОНУ! Објављена 3Д слика новог соја - због једне ствари ЗАБРИНУТИ (ФОТО)
ОГЛАСИО СЕ СТРУЧЊАК ЗА ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ: Ево какве шансе имају вакцине против новог ОМИКРОН соја
БЕЛОРУСИЈА НА "НИШАНУ" ЕУ И НАТО: Алијанса пребацује додатно наоружање на границу ПОЉСКЕ - вежбају НУКЛЕАРНИ напад
- Вируси не познају националне границе. Управо због тога треба да одредимо мере које треба предузети како бисмо побољшали превенцију, рано откривање и реаговање на међународно обавезујућ начин - истакла је она.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен навела је да је, док се воде разговори, глобална заједница суочена са претњом нове, високо преносиве варијанте ковид-19, омикрона.
Генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус рекао је да постоје многе неизвесности о томе колико може бити преносива и тешка инфекција високо мутираним омикроном.
- Појава високо мутиране варијанте омикрона наглашава колико је наша ситуација опасна и несигурна - рекао је Тедрос, позивајући на правно обавезујући споразум који није поменут у нацрту текста којим се тражи консензус о путу напред.
Према његовим речима, омикрон показује зашто је свету потребан нови споразум о пандемијама.
- Наш тренутни систем дестимулише земље да упозоравају друге на претње које ће их неизбежно погодити - рекао је Тедрос и додао да Јужну Африку и Боцвану, односно југ Африке где је нова варијанта откривена, треба похвалити, а не "кажњавати" за њихов рад.
То је била алузија на ограничења путовања која су многе земље увеле у и из афричког региона, навела је агенција.