МЕТЕОРИТ КОЈИ СЕ ОБРУШИО НА ЗЕМЉУ 2018. године ОТКРИВА НОВЕ ТАЈНЕ: Мистерија живота постаје све занимљивија!
Откриће америчких научника могло би да расветли тему настанка живота на Земљи
Метеорит који је запањио свет када је обасјао небо и стрмоглавио се у залеђено језеро у Мичигену 16. јануара 2018. године садржи неке од кључних компоненти за настанак живота, отркили су научници.
Стена пречника од непуна два метра распала се и обасјала небо путујући брзином од око 48.000 км/сат, а снимци су постали вирални и брзо обишли свет.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/12/22/rte.jpg?itok=1WL9qLpM)
ЕРДОГАНОВЕ РАТНЕ ИГРЕ ВЕОМА ОПАСНЕ: Јерменија упозорила на потезе званичне Анкаре, угрожена глобална безбедност
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/24/profimedia-0535298783.jpg?itok=P-D53FDU)
НАЈНОВИЈЕ ОТКРИЋЕ О ИМУНИТЕТУ НА КОРОНУ! Сазнање научника "брише" сва остала
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/25/profimedia-0546812144.jpg?itok=O3_B1y7J)
СУМРАК ЗЛАТНЕ ЗОРЕ! Тужан дан за грчке патриоте и националисте!
Фрагменти су брзо пронађени и предати научницима који сада знају да исти садрже неке од кључних материја потребних за зачетак живота. Пронађене су тзв. "органске компоненте", а ови молекули који садрже угљеник представљају основу амино-киселина, масти, ДНК и другог биолошког материјала.
Откриће ових "сирових" материја у стени која је "допутовала" из свемира значи да је могуће да су пре више милијарди година са већом, али сличном стеном која је "слетела" на Земљу, доспеле и органске компоненте које су ултимативно довеле до настанка живота.
- Ова врста органских једињења је врло вероватно доспела на Земљу захваљујући метеоритима и можда допринела настанку живота - рекао је Филип Хек, кустос Филдовог музеја у Чикагу, који је предводио анализирање стене.
И док научници знају да су угљеникова једињења заслужна за развој првог облика живота на Земљи, остаје отворено питање одакле су она настала (дошла). Неке теорије подржавају идеју да су она доспела из унутрашњости земље (вулканском активношћу), док друге то оспоравају тврдећи да су на Земљи вероватно "завршиле" тако што их је са собом из "неког другог света" донео метеорит.
Сама стена не садржи било какав облик живота, али би се из материја које садржи - под повољним условима - могао развити живот.
Научна заједница је "профитирала" од опште помаме која је настала у јавности након читавог догађаја, пошто су делови стене брзо лоцирани и донесени. То је осигурало да су фрагменти остали релативно "чисти" и "некомпромитовани" земаљском прашином препуном микроба, омогућујући истраживачима да стекну јаснију слику о њиховом саставу.
- Овај метеорит је јако посебан због тога што је пао на залеђено језеро, а његови делови су брзо сакупљени. Били су малтене нетакнути. Видели смо да фрагменти стене нису претрпели значајнија "оштећења", а касније смо утврдили да су садржали богат спектар органских материја ванземаљског порекла.
Метеорит је бљеснуо сагоревајући у Земљиној атмосфери и распао се, али је истовремено био довољно велики да неки његови делови остану нетакнути након што су се приземљили. Мањи делови су се потпуно дезинтегрисали (изгорели) у Земљиној атмосфери пре него што су стигли до њене површине. Али су комади овог из 2018. били толико велики да су се могли пронаћи посредством система за праћење временских прилика који се уобичајено користе за предвиђање и праћење кише и града.
- Метеоролошки радар је помогао у лоцирању и одређивању брзине метеорита. То је значило да ћемо га врло брзо пронаћи - казао је Др Хек.
У року од два дана пасионирани "ловац метеорита", Роберт Вард, пронашао је први део стене на залеђеној површини језера Стробери, у близини Хамбурга у Мичигену и предао га чикашком Филдовом музеју. Кратак рок у којем је могуће пронаћи делове метеорита је од велике важности за његова даља испитивања.
- Због огромног позитивног набоја око догађаја, сви су желели да примене неку своју технику анализе, тако да смо добили један необично разумљив скуп података о једном метеориту - изјавила је Џеника Грир, коауторка истраживања и научник на чикашком Универзитету.
Истраживање је показало да, осим присуства великог броја органских компоненти, стена представља и редак појавни облик метеорита који се зове Х4 хондрит. Резултати студије објављени су у научном журналу "Метеоритицс & Planetary Сциенце".