МИЛИОНИ ЉУДИ У ОПАСНОСТИ ЗБОГ ТРОПСКИХ ОЛУЈА: Пале прве жртве, ситуација је алармантна - температуре прете да оборе рекорде! (ФОТО)
И док се југ Азије ових дана бори са неподношљивом врућином и температурама изнад 50°Ц, један део на удару је тропске олује.
Већ данима у Индији и Пакистану температуре достижу скоро па рекордне вредности. У Индији је данас мерено 50°Ц, а у Пакистану ското 53°Ц.
Широм Индије температуре су изнад 45°Ц, а најврелије је на северозападу земље, док је у Пакистану најврелије на југоистоку.
Истовремено, исток Индије и Бангладеш на удару су тропске олује.
Тропска олуја развила се над Бенгалском заливом пре неколико дана и на свом путу ка северу веома је ојачао. Својим центром ушао је изнад пограничног дела Индије и Бангладеша и то недалеко од Калкуте.
Калкута је један од највећих градова у Индији и има више од 15 милиона становника.
Овај град нашао се на удару олујних ветрова и врло обилних пљускова, али и високих таласа.
Поред Калкуте, циклон је захватио и делове источне обале Италије.
Најјачи удар тропске олује је у Бангледашу.
У приобалном делу земље забележени су урагански удари ветра од 150 км/х и таласи висине од 10 метара, који су плавили приобална подручја.
Истовремено, пало је и до 500 литара кише по квадратном метру и излиле су бројне реке. Причињена је и огромна материријална штета, а спогинуло је најмање 16 особа.
У међувремену, тропски циклон ослабио је на тропску олују и сада се премешта преко целог Бангладеша, уз обилне пљускове и поплаве.
Олуја је захватила и главни град Даку, чији су делови под водом. Она ће и наредних 24 сата доносити јаке ветрове и врло обилне пљускове, уз поплаве и снажне грмљавинске олује.
Процењује се да је на удару тропске олује и циклона у Индији и у Бангладешу више од 100 милиона становника. У појединим деловима земље очекују се и торнада.
Иначе, за разилику од остатка света у којима се појављују урагани и тајфуни, а то је током летњих и јесењих месеци, сезона тропских циклона у Бенгалском заливу и Арапском мору је током априла и маја и током октобра и новембра, односно у време тишина, односно између смена летњег и зимског монсуна.
У овом делу света тропски циклони јављају се у нешто мањем броју, али су врло разрарајући, неретко и са више хиљада жртава. Од земаља најчешће у овом делу света погађају исток и запад Индије, Бангладеш и приобалне пределе Омана и Јемена, а могу стићи и до обала Сомалије, ретко као тропске олује и до пустиња унутат Арапског полуострва. Пустињским пределима може донети 200 до 500 литара кише у дан - два, док је просек за целу годину око 50 литара, па настану поплаве библијских размера.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Аутор: Ђорђе Ђурић