МИСТЕРИЈА: На овим плажама годинама море избаци на стотину чудних сандука, тешки су по 100 килограма. Не зна се одакле долазе!
На истим бразилским плажама на које море већ недељама наноси нафту, људи годинама налазе чудне сандуке. Потичу ли они с немачког брода који је потонуо 1944. године?
Шетајући у јуну ове године плажом Праја Бела у бразилској савезној покрајини Цеари, Карлос Тешеира наишао на један чудан сандук. Он је већ раније чуо о необичним предметима које је вода избацила на обалу.
- Сандуци се од септембра 2018. појављују на североистоку Бразила. Али нисмо знали одакле долазе - прича овај океанолог.
Ако узмете кеш кредит у Addiko банци, чека вас паметни телефон!
Бил Гејтс је до сада све погодио: А, сада предвиђа СМРТ 33 МИЛИОНА ЉУДИ због ОВОГА!
Израелци масовно руше ПАЛЕСТИНСКЕ КУЋЕ у Јерусалиму! Без КРОВА НАД ГЛАВОМ остало неколико стотина људи
Претпостављало се да је реч о терету потонулог брода, али нико није даље истраживао тај случај.
- Од прошле године до данас море је на обалу нанело 200 до 300 сандука - процењује Тешеира.
Занимање за то је порасло када је почетком септембра на исте плаже на североистоку Бразила море нанело и остатке нафте. То не може бити случај, закључио је океанолог. Научници су утврдили да се у сандуцима налазе бале каучука, а на једном од њих је писало "Француска Индокина". Будући да је та француска колонија постојала само до 1954. године, ради се о старијем терету.
Тешеира је убрзо затим на Интернету наишао на информације о њемачком броду Рио Гранде, који је у јануару 1944. пловио из Јапана према Европи. Испред бразилске обале наишао је на америчке бродове. Није познато је ли посада сама потопила Рио Гранде или су то учинили савезници. Једино је сигурно: на броду се налазио сирови каучук.
Данас је позната тачна позиција олупине. Истраживач Девон Мирнс је открио на око 540 наутичких миља од луке Рецифе, на 5.762 метра дубине. То је до сада највећа дубина на којој су откривени остаци неког брода. Тешеира је ступио у контакт с Мирнсом и од њега добио подводне снимке из унутрашњости олупине. На њима се виде предмети у облику сандука који изгледају као они пронађени на бразилској обали.
За Тешеиру је било јасно да сандуци потичу из те олупине. Но, он је сматрао да и наплављени остаци нафте имају везе с потопљеним бродом.
- Најпре смо се питали откуд долази та нафта. Једна од могућих хипотеза био је овај потонули брод.
Но он сада искључује ту могућност.
- Разговарали смо с другим колегама и људима из државног нафтног концерна Петробраса. Они су рекли да је пронађена нафта новијег датума. Када би се радило о нафти из олупине, она би морала бити старија од 70 година. Осим тога, ради се о сировој нафти, а не о гориву - објашњава океанолог.
Зато се у међувремену одустало од теорије да је ријеч о нафти из олупине. Но Тешеира и даље сматра да ти остаци нафте, који се појављују на обали на североистоку земље, морају да потичу са подручја где се налази потонули брод.
- Верујем да та нафта долази негде са географске ширине на којој је покрајина Пернамбуко, на удаљености између 500 и 1.000 километара од обале. Дакле, отприлике са места на којем се налази олупина - уверен је овај океанолог.
Остаци нафте наплављени су на обале у дужини од око 2.000 километара.
- Нафта је у море доспела далеко од обале - закључио је Тешеира.
Зато искључује могућност да је загађење последица несреће у Петробрасовој рафинерији Абреу е Лима на североистоку Пернамбука. Тамо је у августу истекла нафта.
- То дефинитивно није случај. Струје ту нафту не би оданде нанеле на север. Она мора потицати из извора који се налази далеко од обале.
А шта ће бити с необичним сандуцима које је море нанело на обалу?
- Неки су бачени на отпад, други и даље леже на плажи. Но нико не спомиње да би могли да буду изложени у музеју - каже Тешеира.
Сваки сандук је тежак између 80 и 100 килограма.
- Њих не можете тек тако да преносите тамо-амо - закључује океанолог.