МИСТЕРИЈА НАЈПЛИЋЕГ МОРА НА СВЕТУ! Људи се даве у само једном метру дубине (ВИДЕО)
У овом мору живе и опасне врсте медуза које код човекам могу да изазову озбиље алергијске реакције.
Азовско море је најплиће, али уједно и једно од најчуднијих мора на свету. Керчким пролазом је повезано са Црним морем, тако да се често сматра његовим продужетком или чак и заливом. На његовим северним обалама је украјина, на источним Русија, а јужне и западне држи руски Крим.
ОБРТ! СЗО признала: Мале су вероватноће да корона буде ускоро елиминисана из наших живота
СВИ СУ ГА ОСПОРАВАЛИ: Контроверзни "шведски модел" успео нешто што нико није очекивао
"СА АМЕРИКОМ НЕЋЕМО ОД НУЛЕ" Лавров проговорио о односима са САД, поручио да је РУСИЈА СПРЕМНА!
Више од двадесет река се уливају у њега што утиче не само на салинитет већ и на изглед дна и његову дубину, па и на флору око њега и на фауну унутар њега. Обиље планктона, рецимо, има за последицу велико рибље богатство.
Дно је глатко и равно, и тек се благо продубљује како се иде ка средини мора, али никада није дубље од 13,5 метара. Просечна дубина је 7 метара, а огромни делови мора, у заливима, затонима, лиманима, лагунама, на природним насипима, имају просечну дубину од једног метра. Неке лагуне чак имају дубину и од пола метра.
На неких 50 км од града Мариупољ, где Азовско море запљускује обалу села Јурејевке, налази се најтајанственија тачка у овом воденом подручју. У близини плитке плаже санаторијума Машиностроител, где чак 20 метара од обале дубина једва прелази 1 метар, догађају се чудна утапања људи.
И мада то мистериозно место обележавају бове и знакови упозорења, сваки пут се појаве људи који пркосе судбини.
У почетку се сугерисало да је то због ефекта судара две струје, што је заправо формирало вртлог.
Другу хипотезу изнела је геологи Олга Шакула, која је сугерисала да у овом делу морског дна постоји глобални тектонски поремећај између плоча у подлози. У тренутку активности плоче почињу да се превијају једна преко друге, а горњи слојеви тла се померају, формирајући пукотине у песку, где вода почиње да цури, вукући купаче са собом.
Други стручњаци верују да људи у околини Јурејевке умиру због уласка у вртлоге који настају у крашким празнинама. Ове подводне пећине настају као резултат испирања кречњачке стене на којој лежи Донбас уз воде Азовског мора.
Ипак, највероватнију верзију изнели су научници из истраживачке станице Азов, који су доказали да је узрок аномалијских појава у близини Јуријевке присуство метана у овом природном резервоару. Током њиховог истраживања утврђено је да је дно Азовског мора засуто седиментима муља где побебна врста бактерија ослобађа готово чист метан.
Гас се због специфичности тла акумулира, а затим периодично ослобађа што делује као вртлог.
Свака олуја на Азовском мору плаже и обале Таганрога и Мариупоља затрпава тешким црним песком, који није ништа друго до слабо радиоактивни торијум који радници на плажи га једноставно помешају са песком, јер, према лекарима, мала изложеност тороријуму благотворно утиче на здравље, нарочито код хроничних болова у ногама.
Према научницима, Азовско море годишње годишње додаје 20 метара у ширину. То је због кречњачких и глинених обала које се урушавају услед јаких киша, урагана и олуја, одузимајући куће и људе.
Због своје мале величине, слано Азовско море, где се уливају слатководне реке Дон и Кубан, претвара се у јединствени резервоар са сланом водом и посредном језерно-морском биогеоценозом. У таквим задивљујућим условима, једнако буја живот и морских и слатководних подводних становника. Није случајно што су Турци овај природни резервоар назвали „Балик-Денгиз“ или „Рибље море“, јер само у њему постоји више од 100 врста риба.