Мистерија реке која је "ПРОЗОР У ПОДЗЕМНИ СВЕТ": Докази о постојању Нила могу да промене све у шта смо ВЕРОВАЛИ
Нил је са својих 6.650 километара једна од најдужих река у свету
Неки научници верују да афричка река Нил крије мистерије. Постоји дебата око старости ове најдуже реке на свету – да ли се формирала услед преусмеравања воде пре око пет милиона година или оригинални Нил тече подручјем већ 30 милиона година. Уколико је Нил старији, како говоре докази једног научног тима, онда он можда одражава смер кретања материјала земљиног плашта који циркулише испод њега.
Земљин плашт – омотач језгра – највећи је слој планете и састоји се од притиснутог стења испод коре а изнад језгра.
ЗАСТРАШУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ВАЗДУХА: 70 одсто Венеције ПОТОПЉЕНО, пала рекордна киша (ВИДЕО)
МАЛО ЈЕ ФАЛИЛО! Ватрена лопта из свемира тешка 100 килограма протутњала изнад САД (ВИДЕО)
Користи се као лек, а грам ове рибе кошта више од злата: Ево шта је "МОРСКИ КОКАИН" (ВИДЕО)
- Можда можемо уз помоћ реке да разумемо како се плашт уопште помера – изјавио је за “Гизмодо” Клаудио Факена, аутор студије и професор Универзитета Тексас у Остину.
Нил је са својих 6.650 километара једна од најдужих река у свету – бразилска влада тврди да је Амазон на првом месту, иако је Нил на већини поређења излистан као први. Чувен је по древној историји и археолошким налазиштима дуж своје обале. Плодни Нил обезбедио је развој египатске цивилизације, а његов слив пролази кроз 11 држава. Нил је главни извор воде Египта и Судана.
Тренутно постоје два модела која покушавају да објасне његов настанак. Према првом, Нил се оформио кад је слив пре око шест милиона година променио свој ток са запада на север, због истог процеса који је направио пукотину у афричкој тектонској плочи, такозвани Источноафрички процеп. Друга теорија каже да се река створила пре 30 милиона година као последица дуготрајних геолошких процеса у плашту који су погурали тло на горе у Етиопији и спустили га близу Медитерана.
Сада је тим научника из Сједињених Америчких Држава, Канада, Италије и Израела представио нов доказ у прилог друге теорије. Њихов модел промене локалне топографије током времена говори да је етиопијска висораван можда почела да се диже пре 30 милиона година, док је на истоку Медитерана, код ушћа Нила, почела да тоне. Истраживачи су повезали овај модел са другим у којем се плашт креће а велики комади стења померају около.
Анализе камења старог 20-30 милиона година, такозваних циркона пронађених на ушћу Нила, показале су да одговарају стенама пронађеним на етиопској висоравни на извору Нила, што указује да је река најмање толико стара. Густина седимента, као и колична ерозије у Плавом Нилу – једној од две притоке Нила – такође подржава теорију о старијој реци.
Настрану године, истраживачи кажу да су показали да неке реке могу послужити као алатка за разумевање понашања Земљиног плашта испод њих. Неке реке обично потичу са планина или висоравни али друге, попут Нила или реке Јенисеи у Сибиру, долазе просто са места која је Земљин плашт погурао на горе. Овакве реке разликују се у врсти седимента који се депонује на њиховим ушћима и обично су вулканског порекла услед нагомилавања плашта.
- Ако успемо да пронађемо још један знак дубине плашта на површини, то би било сјајно – истиче Факена.
Рад научника је заснован на моделу и стога подложан претпоставкама, али је сама идеја да постоје реке на Земљи које су прозор у подземни свет, како закључује “Гизмодо”, невероватна.