ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ ЋЕ МОЋИ ДА ДЕТЕКТУЈУ КОРОНУ? Амерички научници развијају јединствену апликацију
У данашње време је опасно закашљати се
Због опште панике узроковане корона вирусом сваки кашаљ може да се прокарактерише као ковид-19, што ствара и свакодневне проблеме, али и много посла здравственим радницима, због сумње, која настаје услед кашља из различитих разлога.
СНОУДЕН ЗАТРАЖИО РУСКО ДРЖАВЉАНСТВО: Поделио дирљиву фотографију, па открио какви су му планови
ДА ЛИ ПОСТОЈИ ПРАВА РАЧУНИЦА: Колико времена можете бити уз неког ко је позитиван на ковид, а да се не заразите
КИНА БЕЛЕЖИ НОВЕ СЛУЧАЈЕВЕ КОРОНЕ: Континентални део на удару
Истраживачи са престижног технолошког института Масачусетс (МИТ) су програмирали вештачку интелигенцију која може да препозна кашаљ узрокован корона вирусом, чак и да су у питању асимптоматски пацијенти. Трик је био у развијању мноштва неуронских мрежа, које су способне да разликују суптилне разлике, а које указују на ефекте коронавируса.
Једна неуронска мрежа открива звук, који је везан за јачину гласа. Друго слуша емоционално стање, које рефлектује неуролошки пад, као што је појачана фрустрација. Трећа оваква мрежа мери промене тзв. респираторних перформанси. Кад на то додате алгоритме, који обраћају пажњу на деградацију мишића, сви они заједно склапају потпунију слику нечијег кашља.
Ова вештачка интелигенција је веома прецизна, иако је у раној фази тестирања. Тестирано је на десетине хиљада кашљања, а ова технологија је препознала 98,5 одсто типова коронавирус кашљања код људи, који имају ковид-19. Идентификовала је и 100 одсто људи, који су били наводно асимптоматски. Ипак, постоје јасни лимити.
Технологија није намењена дијагнози симптоматских људи, пошто они могу да имају друга здравствена стања, која производе слично понашање. Иако је поприлично добра у томе, научници још увек не желе да је користе као "дефинитивну пресуду" о томе да ли сте заражени или не.
МИТ научници планирају да направе апликацију, која би могла да послужи за "скенирање" овог вируса. Претпоставља се да ћете кашљати у телефон како би он потврдио да ли можете да изађете напоље или за неки брзи тест на корону, ако је ситуација таква да не постоји други начин одређивања даљег тока понашања услед симптома, који подсећају на Covid-19, рецимо током путовања, на јавним местима и слично. Истраживачи напомињу да би та апликација могла чак и да помогне у окончању глобалне пандемију, ако би она константно радила у позадини, односно слушала, што би свакако покренуло питање приватности.