РЕКЕ НАРОДА СЛИВАЈУ СЕ УЛИЦАМА МЈАНМАРА: Војна хунта не планира да им покаже милост, крвопролиће у најави
У централним деловима земље где се већ деценијама налазе војне базе, дешавају се необјашњиве експлозије
Три месеца након војног пуча и свргавања демократски изабране владе, хиљаде грађана и данас су изашле на улице градова у Мјанмару да протествују против војне диктатуре.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/27/pjimage_7_0.jpg?itok=b3IhUbcT)
СРАМОТАН НАПАД УКРАЈИНАЦА У ДОНБАСУ: На Васкрс хтели да разнесу светињу, Руси муњевито реаговали
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/02/screenshot_from_2021-05-02_11-13-46.jpg?itok=DKvHI6Zi)
ПОЖАР У ФАБРИЦИ ХЕМИЈЕ: Густи црни дим гута град, има повређених (ВИДЕО)
Војна хунта не успева да заустави протесте и незадовољство грађана ни употребом смртиносне силе, а демонстрације координишу и кругови протераних грађана Мјанмара у иностранства, који су протесте назвали "глобалном Мјанмарском пролећном револуцијом".
Организатори су у саопштењу поручили: "Пробудимо свет јединством народа Мјанмара", пренео је Ројтерс.
Протести, у којима учествују и будистички свештеници, одржавају се у Јангону, Мадалеју, Калеу и Давеју, а према извештајима локалних медија, један демонстрант је убијен из ватреног оружја у граду Хсипаву.
Истовремено, у удаљеним пограничним областима на истоку и северу земље активне су мање етничке побуњеничке групе које су након војног удара, пре 3 месеца, значајно интензивирале своје оружане акције због чега су десетине хиљада људи биле приморане на избеглиштво, наводи се у извештају УН.
У централним деловима земље где се већ деценијама налазе војне базе, дешавају се необјашњиве експлозије, али на војне положаје се врше и спорадични ракетни напади.
У извештају не-владине организације за помоћ политичким затвореницима наводи се да су од почетка протеста снаге безбедности убиле 759 демонстраната.