"Моји драги Американци, почињемо са бомбардовањем Русије за пет минтуа!" Политички гаф умало изазвао светски рат (ВИДЕО)
На данашњи дан пре тачно 35 година могао је избити рат између Америке и Русије.
И све то због једне несмотрене шале америчког председника Роналда Регана. Овладати јавним наступом један је од највећих изазова тимова који се брину о имиџу политичара.
- Моји драги Американци, драго ми је да вам кажем да сам потписао уредбу која ће да стави ван закона Русију, и то заувек. Почињемо са бомбардовањем за пет минута - нашалио се са новинарима пре јутарњег гостовања на радију Роналд Реган.
Како је микрофон био укључен снимак је убрзо чуо читав свет. Шала која је могла изазвати рат данас је антологијски пример гафа једног политичара.
- Ушло је у антологију зато што се мора узети политички контекст тог времена, 80-их то је тај тренутак завршетка Хладног рата и још је наравно времена до пада Берлинског зида. Блокови на које је све подељен нису баш у најбољим односима и онда имати такву једну изјаву не иде у прилог ономе ко ју је изговорио - рекао је маркетиншки стручњак Иван Клеут.
У ТОКУ ЈЕ НАПАД НА РУСКУ БАЗУ! ТЕРОРИСТИ УДАРАЈУ ДРОНОВИМА: Траје борба, РУСИ ПОБЕЂУЈУ!
МОЋНИ ПУТИН се провозао на мотору са ''НОЋНИМ ВУКОВИМА'', а онда добио НЕОЧЕКИВАНИ ПОКЛОН! (ФОТО/ВИДЕО)
ТРАМП ПУШТА НА СЛОБОДУ НАЈПОЗНАТИЈЕГ СРПСКОГ ЗАТВОРЕНИКА! Тврди да НИЈЕ ПОШТЕНО! (ФОТО)
А шта ће и како политичари изговорити о томе данас брину читави тимови.
Овладати јавним наступом један је од највећих изазова, баш као и пронаћи границу између ноншалантног и ригидног понашања у медијима.
- Причали смо сада о америчким политичарима, ви када погледате њихове тимове то су озбиљни стручњаци којима су они окружени и који их саветују како да се понашају у медијима, како да се понашају у јавности, како да се обуку, какву гестикулацију да имају. Све је то креирање једног имиџа. То постоји и код нас, наравно не у толикој мери, али је чињеница да се политичари све више консултују како да креирају и створе најидеалнију слику себе као таквог - објашњава Клеут.
И, наравно, да провере да ли је микрофон укључен. То није учинио некадашњи британски премијер Гордон Браун који је, заборавивши да је озвучен, извређао симпатизерку лабуриста.
- Шта је рекла? Свашта, она је од оне врсте задртих жена, каже да је лабуристкиња, али је све пресмешно - рекао је тада Браун.
Гафове који се препричавају имали су и други европски политичари.
- Ја бих издвојио свакако Силвија Берлусконија који је приликом избора Барака Обаме за новог председника Америке оценио га као младог, лепог и препланулог - наводи Клеут.
- Доносим вам поздраве од господина, који како се беше зове? Он је преплануо и зове се Барак Обама - изјавио је тада Берлускони.
Клеут додаје да та изјава није била на месту нарочито данас када се трудимо да будемо политички коректни у говору и нарочито када је реч о дипломатији.
- Ту заиста мора да се води рачуна да се одмери свака реч и зато су неопходне све те припреме када јавно наступате - додаје Клеут.
Мисли да и Доналд Трамп сада ту заузима неку позицију.
- Кина има апсолутно поштовање за Доналда Трампа и његов огроман мозак - рекао је у једном говору председник САД.
И нису само страни државници у питању, да два пута промисле пре него што кажу тај манир често немају ни поједини домаћи политичари. Могу ли лапсусе у виду минуса да претворе у плус?
- То све зависи од бирачког тела. Код једног дела јавности који не подржава неку политичку опцију то ће увек бити дочекано на нож и окренуто руглу и исмевању и подсмеху. Онда најчешће медији пренесу догађај на коме је учињен некакав гаф и некакав испад, а онда са друге стране подржаваоци и симпатизери одређене политичке опције у томе не виде проблем, него то уме да буде и нека врста отварања ка тој врсти публике - навео је Клеут.
А са бирачким телом све чешће се комуницира на интернету. Па су уз јавни наступ и часови коришћења друштвених мрежа постали обавезни. Тамо гафови остају трајно забележени.