"ПЕДЕСЕТ МИЛИОНА ЉУДИ КУЦА НА ВРАТА ГЛАДИ" ХИТНО упозорење Москви! Иницијатива не сме да пропадне, иначе следи КАТАСТРОФА!
Преговори о продужењу црноморског споразума почеће за недељу дана, рекао је у петак високи украјински званичник.
Неуспех да се обнови иницијатива коју подржавају УН и која је Украјини омогућила да извози жито из лука које је блокирала Русија био би катастрофалан јер су милиони у Африци на ивици глади, упозорио је данас шеф агенције за храну при УН, преноси Ројтерс.
- То је критично - рекао је директор Светског програма за храну (WFP) Дејвид Бизли за Ројтерс у интервјуу на маргинама Минхенског безбедносног форума.
"МРЗЕ И БОЈЕ СЕ" Изјава Столтенберга изазвала ГНЕВ у Москви - пале тешке речи!
"НАЈОПАСНИЈЕ ЋЕ БИТИ АКО ПУТИН ПОБЕДИ!" Столтенберг никад суровији на конференцији у Минхену: Да будемо јасни...
КИНА СЕ УКЉУЧУЈЕ У РАТ У УКРАЈИНИ: Пекинг најавио важан документ до краја фебруара
- Уз све кризе са којима се суочавамо широм света са климатским променама, сушама, бујним поплавама, не можемо да дозволимо да црноморска иницијатива уопште пропадне - додао је Бизли.
Споразум о житу којем су посредовале Уједињене нације и Турска прошлог јула омогућио је извоз из три украјинске луке. Споразум је продужен за додатних 120 дана у новембру и поново се обнавља у марту, али је Русија сигнализирала да није задовољна неким аспектима споразума и затражила је да се укину санкције које утичу на њен извоз пољопривредних производа.
Бизли је рекао да тренутни проток робе и житарица, који је према подацима УН погодовао Европској унији, посебно Кини и Турској, тренутно није ни близу онога што би требало да буде. Он је упозорио Москву да би затварање лука било катастрофално, посебно у Африци, где се милиони људи суочавају са глађу.
- Африка је тренутно веома крхка. Педесет милиона људи куца на врата глади -рекао је он.
- Цене хране, горива, инфлација и три године COVID-a... људи немају више капацитета за да се суочавају са кризама и ако не смањимо трошкове онда би 2024. могла бити најгора година у последњих неколико стотина.