Може да идентификује било кога: Кина гради најснажнији систем препознавања лица на свету
Кина има циљ да створи најснажнији систем препознавања лица на свету и то намерава да учини пројектом који је покренуло Министарство за јавну безбедност 2015. године, а који се развија у сарадњи са компанијом за безбедност чије је седиште у Шангају.
Кина је, иначе, већ уградила више од 170 милиона најсавременијих камера за надзор широм земље.
Циљ ове најмодерније мреже је да идентификује било кога од својих 1,4 милијарде грађана у року од три секунде, а само прошлог септембра, Кина је инсталирала преко 20 милиона сигурносних камера широм земље, пише "Дејли мејл".
Помоћ ДА, продаја НЕ! Европске земље НЕ ЖЕЛЕ да продају храну и лекове Венецуели
Један од примера како се у Кини овај масовни надзор, који је опремљен најнапреднијом вештачком интелигенцијом и софтвером за препознавање лица, супротставља криминалу су и високотехнолошке сунчане наочаре које полиција у централној Кини користи, а које су опремљене технологијом препознавања лица како би се уочили осумњичени за криминал на железничким станицама.
Такође саобраћајна полиција у Шенжену је монтирала 40 комплета камера за надзор под називом "робокап" како би идентификовала лица непослушних возача и регулисала саобраћај.
У истом граду на пешацким прелазима пешаци добијају тренутно обавештење о новчаној казни чим прекрше правила, а истобвремено слике и имена људи који прелазе улицу на црвено светло пројектују се на велике ЛЕД екране.
ГВАИДО ПРАВИ СВЕ ВЕЋИ ХАОС: Умишљени председник тражи проглашење ванредног стања и опет зове странце
На великим стадионима користећи технологију препознавања лица као део безбедносних мера, полиција је за два месеца ухапсила три бегунца на концертима певача Џеки Чунга у Хонг Конгу.
Кина је увела препознавање лица и у друге јавне сфере - од надгледања студентских домова до ограничавања коришћења тоалет папира у јавним тоалетима, а противници оваквог система наводе да Кина овим методама у потпуности укида слободу својим грађанима, наводи "Дејли мејл".