МОЖЕ ЛИ СЕ ИЗБЕЋИ ЗАТВАРАЊЕ? Постоји могућност да Грчка ВРАТИ БЛОКАДУ, поједине земље на ивици да ураде исто
Велики број земаља бележи највећи број оболелих од почетка пандемије, а са порастом инфекције расте и страх од новог затварања.
"Катастрофалне", "разорне" и "погубне" - речи којима европски лидери описују последице друге блокаде због корона вируса више су него јасне.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/22/jokic_specijal.jpg?itok=VXDeXskH)
Денвер узвраћа ударац - Подржи Јокића и друштво уз 1.000 РСД бонуса и то БЕЗ УСЛОВА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/22/vladimir_putin.jpg?itok=BgDKCnRv)
ПУТИН СЕ ОБРАТИО ГЕНЕРАЛНОЈ СКУПШТИНИ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА: Уништена је идеологија агресије и мржње (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/22/zatvor.jpg?itok=Djo7OMq9)
КАО У ЗАПЛЕТУ ХОЛИВУДСКОГ ФИЛМА: Дилер дроге осуђен на смртну казну ископао тунел и побегао из затвора
Како би се зауставило ширење корона вируса у пролеће ове године, јавни живот широм Европе скоро да није постојао. Током лета, многа места олабавила су ове рестрикције. Међутим, у последњих неколико недеља, стопе инфекције су у порасту у скоро свакој европској земљи.
Према Светској здравственој организацији, Европа бележи између 40.000 и 50.000 нових случајева корона вируса сваког дана. Бројеви из сетпембра треба да послуже као "позив за буђење свима нама", рекао је регионални директор СЗО за Европу Ханс Клуге.
Оно што многе брине, а највише становништво, јесте да ли ће опет морати да буду затворени у кућама уколико земље одлуче да по други пут уведу блокаду како би зауствиле ширење инфекције
Израел је прва земља која се поново затворила, а спекулише се да би то могле да ураде Велика Британија, Грчка, Шпанија и Француска. У прилог овоме говори то да су земље протеклих дана имале највећи број новооболелих за 24 сата од почетка пандемије.
Земље уводе регионална ограничења
Са порастом броја инфекција расте и забринутост због нових закључавања широм земље. Нарочито строге блокаде у Шпанији и Француској наметнуте раније ове године изазвале су огроман економски пад, а сада број случајева у овим земљама поново расте.
Ипак, Француска се нада да ће избећи још једно национално закључавање - све док је то могуће.
Уместо тога, владе су пооштриле ограничења, поготово у градовима који су најтеже погођени, као што су Париз, Марсеј, Бордо, Ница и Тулуз. Окупљања су забрањена, радно време у баровима је ограничено, као и посете старачким домовима. За људе у Паризу и другим деловима ношење маски је обавезно кад изађу из куће.
Мадрид је у понедељак почео са увођењем драстичних ограничења. У шест округа и седам општина око шпанске престонице људи смеју да напусте домове само због потребе: одлазак на посао, у школу, код доктора или ако имате дозволу од стране суда.
Сличне мере блокаде уведене су и у другим деловима земље, укључујући и Мајорку.
- Након шест месеци, многи мисле да су имуни на вирус, али тај став представља опасност - рекао је Џонсон.
Међу новим мерама је и обавезно ношење маски, које ће се, уколико се прекрши кажњавати са 200 фунти, пабови и ресторани радиће до 22 сата и нудиће само седење за столовима, маске ће бити обавезне да се носе и у такси возилима.
Такође, Џонсон је рекао да ће једна од обавеза бити и да се на послу уведу обавезне заштитне мере, а уводи се и правило број шест по коме ће венчањима моћи да присуствује највише 15 особа и та мера почеће да важи од понедељка.
Влада је најавила оштрије казне за оне који крше правила самоизолације, до 10.909 евра за најгоре преступнике.
И Грчка враћа блокаду?
Грчка је забележила 453 нова случаја за 24 сата, што је највећи дневни број откако је регистрован први случај крајем фебруара.
С обзиром на пораст инфекција, поготово у центру Атине, уведене су нове мере, које ће трајати најраније до 4. октобра.
Међу мерама су ограничење окупљања на девет људи, суспендовани су концерти, 40 посто радника у приватном и јавном сектору мора да ради од куће, људи старији од 65 година морају да ограниче своје друштвене излете на 14 дана, а контакте на чланове уже породице.
И поред ових мера, премијер је тражио да се размотри увођење додатних мера. За сада није познато на какве се рестрикције мисли, али медији преносе да су власти спремне да учине све како би спречиле увођење нове блокаде, која би додатно осакатила ионако већ климаву економију.
Следећи корак јесте поновно увођење блокаде и то на период од 15 дана.
Научници се сада фокусирају на крај октобра, када очекују и најјачи удар корона вируса, који ће се преклопити са сезонским грипом.
Израел поново у потпуној блокади
Израел је 18. септембра увео нови карантин услед великог пораста броја заражених. Први карантин је у Израелу уведен крајем марта, а укинут у мају, када је број новозаражених спао испод десет.
Међутим, у протеклих неколико недеља број новозаражених је достигао цифру од преко 5.000, највише од почетка пандемије. Званичници у Израелу сада увиђају да су мере карантина прерано укинуте и да је потребно да поново ступе на снагу.
Нови карантин важиће током наредне три недеље.
Мере карантина поклапају се са почетком Рош Хашане, јеврејске Нове године, када се велики број грађана окупља на породичним скуповима и групним молитвама.
Према новим правилима, грађани неће смети да се крећу изван круга од 500 метара око њихових домова, изузев у неким случајевима, као што је одлазак на посао, који ће се одвијати у смањеном капацитету.
Мере социјалног дистанцирања и ограничење броја посетилаца биће уведено у синагогама, које окупљају велики број верника за време јеврејских празника.
У Израелу је од почетка пандемије потврђено близу 177.000 случајева заразе корона вируса, а од последица COVID-19 преминуло је 1.169 људи.
Званичници у Израелу сматрају да је до другог таласа пандемије довело недовољно поштовање правила о обавезном ношењу маски и мера дистанцирања, као и ширење заразе у арапским и ултра-ортодоксним јеврејским заједницама и школама.
Многи грађани Израела за епидемиолошку ситуацију у земљи криве владу премијера Бењамина Нетанијахуа, због чега су одржали протесте испред његове резиденције у Јерусалиму.