МРАЧНИ ДАНИ ЗА БРИТАНЦЕ! Скупо плаћају своје грешке, а РЕШЕЊЕ НИ НА ВИДИКУ - проблеми се нижу један за другим
Велика Британија се ове године суочава са једном од најгорих рецесија међу водећим индустријализованим државама света, објавио је Фајненшел тајмс, позивајући се на економисте.
У годишњој анкети 101 водећег економисте са седиштем у Великој Британији, већина је изјавила да ће последице растуће инфлације, изазване пандемијом и сукобом у Украјини, трајати дуже у Великој Британији него у другим земљама Г7, и да ће се земља опорављати биће један од најслабијих. БДП ће се смањивати већи део 2023. године, влада ће морати да води чврсту фискалну политику, а Банка Енглеске ће задржати високе каматне стопе, наводи се у извештају.
ЧУО СЕ ВРИСАК! Двојица покушала да киднапују жену на паркингу - ТРАГЕДИЈА ИЗБЕГНУТА ЗАХВАЉУЈУЋИ ПРОЛАЗНИКУ
МОРБИДНО! Власница погребне фирме обмањивала људе, па осуђена на 20 година затвора - ЖРТВЕ ОТКРИЛЕ ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ
"НИКО МУ НИЈЕ ПОМОГАО" Хорор у школи: Група ученика КАИШИМА БИЧЕВАЛА друге ученике, а други гледали и НАВИЈАЛИ
Џон Филпот, независни економиста тржишта рада, рекао је за ФТ да ће се "рецесија 2023. осећати много горе него економски утицај пандемије". Други испитаници описали су изгледе за потрошаче - посебно оне са ниским примањима - као "тешке", "мразне", "тмурне", "јадне" и "ужасне" , пише агенција.
Инфлација је прошле године достигла двоцифрену цифру у Великој Британији, достигавши максимум од 11,1% на годишњем нивоу у октобру, што је највиши ниво у последњих 40 година. БоЕ је прошле године подигао стопе за 325 поена на највиши ниво од 2008. Раст потрошачких цена приписан је глобалном порасту трошкова енергије.
И друге земље ће патити економски, пошто је ММФ прошле недеље предвидео да ће трећина глобалне економије ове године бити у рецесији.
Међутим, према Фајненшел тајмсу, чак и када опоравак буде у току, Британија ће највероватније наставити да заостаје за другим нацијама, пошто су грешке које је направила влада погоршале постојеће проблеме као што су лоша продуктивност, слаба пословна улагања, владино занемаривање јавних услуга , и штету трговини коју је нанео Брегзит.