ТРОСТРУКИ МУТАНТ КОРОНА ВИРУСА: Постоји ли шанса за његово ширење и могу ли вакцине да победе КОБНИ БЕНГАЛСКИ сој
У питању је трећа мутација у варијанти Б.1.617 (дуплог мутанта) примећена у Бенгалу, која је сада идентификована у најмање четири индијске државе.
Индија је престигла Бразил и постала друга земља у свету која је највише погођена пандемијом корона вируса, одмах иза Сједињених Америчких Држава. Са укупно 17,3 милиона заражених и званично више од 195.000 умрлих од ковида, Индија од прошле среде - кад је пређен праг од 300.000 инфицираних - обара црне рекорде у дневном броју случајева. Док други талас ковида тресе Индију, а међународна заједница хрли у помоћ, појавио се нови проблем.
ЧИТАВА ПЛАНЕТА У "КОРОНА ЗАГРЉАЈУ" Оболело више од 794.000 људи за један дан
О ОВОМЕ СЕ ДО САДА ЋУТАЛО: Коначно откривена архива КГБ о нуклеарној катастрофи у Чернобиљу (ВИДЕО)
ДЕТАЉИ ПУЦЊАВЕ У ЕНГЛЕСКОЈ: Професор савладао наоружаног нападача, спречио велику трагедију
У питању је трећа мутација у варијанти Б.1.617 (дуплог мутанта) примећена у Бенгалу, која је сада идентификована у најмање четири индијске државе. Две од тих варијанти "троструког мутанта" Б.1.618 - или како је још назван "бенгалски сој" - пронађене су у узорцима из четири државе - Махараштре, Делхија, Западног Бенгала и Чатисгарха, све захваћене другим таласом Ковида.
Бенгалски сој
До сада је писано о "дуплом мутанту" Б.1.617 који је пријављен прошлог месеца а сада хара Индијом - ужасавајући призори масовних кремација и препуњених болница шокирале су свет. Дупли мутант, за којег многи стручњаци кажу да је одговоран за брзо ширење другог таласа Ковида, је први пут детектован 5. октобра секвенцирањем гена узоркованог вируса, наводи Dnaindia.com.
Сада научници говоре о све већем откривању "бенгалског соја", троструког мутанта који би могао да буде заразнији и - оно чега се стручњаци посебно плаше - способнији да избегне имуни систем организма, упркос томе што је особа раније била изложена вирусу (без ове мутације) или чак вакцинисана.
Још нема истраживања која би потврдила или негирала ове страхове, пише "Тајмс ов Индија".
- Удео Б.1618 је значајно порасто последњих месеци у Бенгалу - истакао је на "Твитеру" Винод Скарија, научник Савета за научна и индустријска истраживања Института за геномску и интегративну биологију (ЦСИР-ИГИБ), додајући да “заједно са Б.1.617 он формира доминантни сој у Западном Бенгалу".
Скарија, који је у среду на "Твитеру" објавио детаље открића новог мутанта, истакао је да је удео Б.1.618 значајно порастао последњих месеци у Западном Бенгалу, заједно са дуплом варијантом Б.1.617.
Секвенцирање вирусних генома прикупљених у источној Индији спроводи Национални институт за биомедицинску геномику (НИБМГ), који је први секвенцирао бенгалски сој од пацијента 25. октобра прошле године. До овог јануара је откривено да се размножио у прилично великом броју.
Подаци које је Индија предала ГИСАИД-у, глобалној научној иницијативи, показују да је такозвани троструки мутант трећа најуобичајенија варијанта секвенцирана у последњих два месеца широм земље, са уделом од 12 посто међу зараженима. Дупли мутант, Б.1.617 је најуобичајенији са 28 одсто удела а следи Б.1.1.7, британски сој.
Шта значи нова трострука варијанта?
Дупли мутант је у Индији носио две мутације -E484Q и Л452Р- у кључном делу шиљатог протеина вируса. Обе мутације - E484Q откривен у британском и јужноафричком соју и Л452Р откривен у калифорнијском – повезују су са много већим приањањем вируса и способностима да избегне имуни одговор, наводи портал Theweek.in.
Нова варијанта је описана као "троструки мутант", што значи да се три различита Ковид соја комбинују да оформе нови.
Професор НИБМГ Сридар Чинасвами указује да бенгалски сој има четири карактеристике по којима се разликује од дуплог мутанта који циркулише у неким деловима Индије последњих месеци.
- Он садржи сада фиксну мутацију Д614Ц, која се може назвати “првом варијантом” која је идентификована од вируса који је наводно потекао из Вухана у Кини. Такође има мутацију Е484К - навео је он.
Чинасвами каже да нова варијанта има и "делецију" у шиљатом протеин, иако не у подручју протеина који се качи на људски рецептор АЦЕ2, па још није познато колики то значај има у циклусу инфекције.
Да ли ће то утицати на вакцине?
Оно што брине научнике је што троструки мутант носи са собом мутацију Е484К, карактеристичну за јужноафрички и бразилски сој.
- Познато је да је Е484К варијанта која бежи имуном систему, што значи да претходно активирана антитела против вируса без ове мутације могу бити мање ефикасна у спречавању вируса да развије инфекцију и узрокује болест код људи. То укључује антитела активирана вакцинама – истиче Чинасвами.
Другим речима, можда нећемо бити безбедни од ове варијанте и ако смо претходно били заражени другим сојем вируса или чак вакцинисани.
Скарија истиче да постоји много непознатог о новом соју, укључујући његову способност да узрокује реинфекцију као и инфекцију која "пробија" заштиту вакцине. Потребна су додатна истраживања, указује научник.
Тренутно нема коначног доказа да троструки мутант покреће епидемију у Западном Бенгалу, на страну чињеница да је број заражених значајно порастао последњих месеци.
- Биће потребно више фокусираног истраживања да би се решила та питања - написао је Скарија.
Разлози за страх
Научници се плаше да је нови сој можда заразнији од осталих или боље избегава имуни одговор, чак и у случајевима кад је особа била претходно заражена корона вирусом или вакцинисана. Они су сложни да су потребна додатна истраживања која би те страхове потврдила или негирала.
- Ово је преносивија варијанта. Много људи се разболи веома брзо - каже Мадхукар Паи, професор епидемиологије Универзитета МекГил.
Имунолог Дипјаман Гангули из ЦСИР Института у Колкати сматра да је ово "само још једна варијанта".
- Занимљиво је да се много варијанти појављује са сличним мутацијама - Е484 такође присутан у П.1 из Бразила и 1.351 из Јужне Арике - што су варијанте које беже имуном систему. Можда то помаже вирусу да буде успешнији у инфекцији и стога се више варијанти спаја у сличне мутације - истакао је Гангули.
"Стотине варијација широм света"
Мутација се догађа кад се вирус репликује и током тог процеса унешто измени. Вирус са једном или више нових мутација је "варијанта" оригиналног и што више циркулише веће су измене које се дешавају. Према Светској здравственој организацији, "стотине варијација вируса идентификоване су широм света" током протекле године и по.
Већина тих промена има мало или нимало утицаја на карактеристике вируса, међутим зависно од тога где су те промене лоциране у генетском материјалу патогена, оне могу утицати на његова обележја, попут преносивости, или тежине инфекције.
Припадници бенгалске варијанте, како пише "Тајмс ов Индија", пронађени су и у Сједињеним Америчким Државама, Швајцарској, Сингапуру и Финској, а први пут је варијанта пронађена ван Индије још 22. априла прошле године. Већина случајева у Махараштри и Гуџарату, како је откривено, садржала је варијанту дуплог мутант (E484Q и Л452Р), док је у Делхију и Пунџабу забележен углавном британски сој.