На данашњи дан пре 56 година стекли су НЕЗАВИСНОСТ: Данас су једна од најбогатијих нација света
Незаобилазна су карика у региону
Држава Кувајт
Кувајт или Држава Кувајт, како јој је службени назив је мала уставна монархија на обали Персијског залива. Кувајт је потпуно окружен на југу Саудијском Арабијом и на северу Ираком. Име Кувајт је деминутив од арапске речи која значи тврђава саграђена поред воде.
Трвења у Заливу РУШЕ светске берзе, нафта на ДОБИТКУ!
Путин СМИРУЈЕ катарског емира Ал Танија: Све ће бити ОК, мора се водити ДИЈАЛОГ
Долазак бедуина у XVI веку
Прво помињање Кувајта под истим именом датира још из XVI века када је неколико кланова (бедуина) из племена Ал Аниза мигрирало на северни део обала Персијског Залива из централне Арабије, града Нађд, у којем је владала несташица хране. Бедуини су се населили на просторима данашњег Катара. Након пола века боравка, бедуини су се опет селили и овог пута су се на стално населили на полуострву Де Чадер, где су саградили малу тврђаву или како су они изговарали кут.
Макрон послао поруку мира катарском лидеру: Важно очувати стабилност у заливу!
Порекло данашњих владара
Данашњи владари Кувајта су потомци тадашњег владара Сабаха Првог, ког је заједница, састављена од трговца, изабрала. Дужност владара је била да обавља све државне функције од дипломатије до прикупљања пореза. Овакав начин управљања био је преседан, јер се до тада у осталим арапским земљама владало ауторитативно.
Катарски министар ТВРДИ: Не планирамо ОСВЕТУ, Кувајт нека буде ПОСРЕДНИК у сукобу!
Трговина као најважнија грана привреде кроз историју - Златна епоха бисера
XVII век је за становнике овог дела Залива био привремено турбулентан. Племена која су трговала зачинима из Индије су на кратко окупирала данашње територије Кувајта. Након одласка племена, и почетком XVIII века, локално становништво се посветило продаји бисера које су налазили у шкољкама на дну Залива. Кувајт је по трговини и продаји бисера постао познат широм света. Међутим, крајем тридесетих година XIX века, Јапан је постао водећи извозник бисера и тиме је Кувајт претпрео велики економски ударац.
Ових пет земаља је изабрано за чланице Савета безбедности УН
Британска колонија
Крајем XIX и почетком XX века започела је велика колонијална трка тадашњих светских сила. 1899. године Британија улази на територије данашњег Кувајта и тиме Кувајт постаје Британски протекторат. Финансијско улагање Британије и проналазак нафте транфсормишу Кувајт из економски нестабилног протектората у најбогатију област Арапског полуострва и 1953. године Кувајт постаје највећи извозник нафте у Заливу.
ЕРДОГАНОВ ЗАОКРЕТ НА ИСТОК: Западу нож у леђа, а од Руса отима евроазијску идеју
Стицање независности 19. јуна 1961. године
Услед нагле економске трансформације и стабилне политичке сцене, Кувајт је прва држава у Заливу која добија независнот од Британије, 19. јуна 1961. године. Ирак се гласно противи овој независности тврдећи да је Кувајт саставни део територије Ирака. Али под претњом Британије, Ирак не испуњава своје претње о нападу на Кувајт. Услед политичких збивања на Арапском полуострву, претње Ирана Кувајту, као и Ирачко-ирански рат, Кувајт из нужности стаје на страну Ирака.
Ирачко-ирански рат
Након осмогодишњег рата између Ирака и Ирана и огромних губитака на обема странама, равнодушности грађана, Садам Хусеин користи прилику и окупира Кувајт. Ову окупацију Кувајта, Хусеин је образложио тиме да је Кувајт интегрални део Ирака и да нафтне резерве Кувајта припадају Ираку. Одлуком Савета безбедности, колација од 34 нације на челу са Сједињеним Америчким Државама, започиње ослобађање Кувајта.
У Ираку нестале америчке испоруке оружја вредног милијарде: Део наоружања отишао у руке ИС
Ирачко бомбардовање Кувајта
Након шест недеља ратовања, ирачке снаге бивају приморане да се повуку из Кувајта. Током повлачења, фебруара 1991. године, ирачка војска бомбардује нафтне изворе и нафтна поља и тиме уништава велике количине непрерађене нафте. Било је потребно девет месеци да се пожари на свим запаљеним нафтним пољима угасе и цена потпуне реконструкције нафтне инфраструктуре је коштало пет милијарди америчкин долара.
Емир Сабах ИВ ел Ахмад ел Џабер ел Сабах - владар Кувајта
Данас независним Кувајтом влада емир Сабах ИВ ел Ахмад ел Џабер ел Сабах. Кувајт је уставна монархија и има најстарију демократску изабрану владу међу државама Персијског залива. Председник државе је емир, титула која се преноси генерацијама. Емир одређује ко ће бити премијер, који је до недавно такође био и принц. Савет министара помаже премијеру у управљању владом, у којој мора да буде бар један изабрани члан парламента. Број министара не сме да буде већи од 1/3 чланова парламента.
Тајна турске војне базе ИНЏИРЛИК: 50 атомских бомби СПРЕМНО ЧЕКА!
Политичка расподела моћи
Парламент има моћ да лиши дужности премијера или било ког члана кабинета путем низа уставних процедура. Према уставу, нови принц којег номинује владајућа породица Емира, такође мора да потврди парламент. Ако парламент већинским гласом одбије номинованог принца, Емир мора да номинује три нова кандидата, и парламент усваја, односно потврђује кандидатуру једног од номинованих већинским гласом. Парламент се зове Маџлис Ал-Ума (Национални састав) и састоји се од 50 изабраних чланова. Чланови парламента се бирају на сваке четири године.
ПОЛА ВЕКА ДИНАСТИЈЕ АСАД: Како су Хафиз и његов син Башар НАМУЧИЛИ девет америчких ПРЕДСЕДНИКА
Жене и право гласа
До 2005. године, само 15 одсто укупног становништва Кувајта је могло да гласа. Жене, држављани који су добили држављанство пре мање од 30 година и чланови армије нису имали право гласа. 16-тог маја 2005. године, парламент је усвојио закон по коме жене могу да гласају (35 гласова за и 23 против) у парламентарним изборима 2006. године. Ово значи да уколико се све жене које имају право гласа региструју, бирачко тело Кувајта повећава се са 139.000 на 339.000 гласова. 2006. године премијер Кувајта Шеик Сабах ИВ ел Ахмед ел Џабир ел Сабах најављује избор прве министарке, др. Масуме Мубарак, на место министра за административни развој унутрашњих послова. Постављање жене у улози министра је био значајан корак у једнакости жена и мушкараца у прилично конзервативној држави. Кувајт тиме постаје трећа држава у региону која у парламенту има жену у улози министра.
КУВАЈТ смањује са ПУМПАЊЕМ нафте а разлози су крајње оправдни за земље ИЗВОЗНИЦЕ црног злата
Мањина у својој земљи
Крајем 2005. године Кувајт је бројао 2,9 милиона становника. Од тог броја 1,9 милиона су чинили држављани других држава. Домицилно становништво је мањинско у Кувајту. Влада ретко издаје држављанства грађанима других држава. Око 57 одсто становништва чине Арапи. Арапи који нису Кувајћани и који су без држављанства називају се Бидуни (на арапском Бидун значи без, и мада звучи слично, другачијег је значења од речи Бедуини). Остатак Арапа који живе у Кувајту чине Арапи из Египта, Либана и Сирије. Велики број странаца су држављани Пакистана, Индије, Бангладеша и Филипина. У 2003. години више од 400.000 држављана Индије је живело у Кувајту, и представљали су највећу имигрантску групу.
Палестинци у Кувајту
Некада је у Кувајту живео велики број Палестинаца, али су многи протерани из земље након што је некадашњи лидер ПЛО-а Јасер Арафат подржао Ирак при окупацији Кувајта.
НИЈЕ ИМ БИЛО ЛАКО ДА ПРИЗНАЈУ: Откривена мистерија коју су САД криле 4 деценије
И шиити и сунити
Званични и службени језик је арапски, мада се енглеским језиком служи велики део становништва. Хинди, Урду, Пунџаби, Бенгали, Малајалам и други језици индијског потконтинента су заступљени око заједница са великим бројем држављана ових земаља. Око 85 одсто становништва Кувајта чине муслимани (45 одсто сунити и 40 одсто шиити). Остатак становништва су углавном хришћани и Хиндуси.
Нафта и риболов
Кувајт је мала, богата држава са релативно слободном економијом. Кувајт поседује 96 милијарди барела нафте, односно 10 одсто светских нефтних резерви. Нафта представља 50 одсто БДП-а, 95 одсто профита од извоза и 80 одсто владиног буџета. Кувајтска клима и географија спречавају развој пољопривреде. Осим риболова, целокупна држава се ослања на увоз хране. Око 75 одсто пијаће воде мора да се или дестилује или увезе. Висока цена нафте на светском тржишту у фискалној 1999—2000. години је омогућила да Кувајт по први пут има 1,7 милијарди евра вишка у буџету.
ГОРИ ЗГРАДА ОПЕРЕ У КУВАЈТУ: Изградња коштала 770 милиона долара (ФОТО/ВИДЕО)
Обнова земље након ирачке окупације
Реконструкција инфраструктуре након ирачке окупације је прилично коштала Кувајт, али се до краја 90-их година 20. века Кувајт потпуно економски опоравио. Бруто домаћи продукт за 2005. годину је био 53,31 милијарди долара, што је значило да је национални доходак по глави становника био 22,800 долара. Радна снага броји 1.670.000 људи. Од тих, само је 1/5 држављана Кувајта док су остало странци.
Кувајтски динар
Централна Банка Кувајта у главном граду штампа кувајтски динар. Тренутно 1 кувајтски динар износи 2.5 евра. Ово чини кувајтски динар највреднијом монетом на свету.
ПЉАЧКА МИЛЕНИЈУМА! Ево како су МИЛИЈАРДЕ долара Садама Хусеина завршиле у џеповима америчких војника
Саобраћај у земљи
Транспортни систем у Кувајту је модеран и ефикасан. Укупна километража путева је 4,450 километара, од којих је 81 одсто њих бетонирано. 350 километара чине ауто-путеви и укупан број мостова је 250. Кувајт нема железницу. Међународни аеродром се налази у северном делу града Кувајта. Поред државног авио-превозника постоји и новооснована компанија Џазира ервејз. Кувајт има три модерне луке, од којих је једна намењена искључиво за извоз нафте.
Велики успон
Током ирачке инвазије Кувајт је претрпео велика оштећења. Хиљаде нафтних поља и на километаре дугачке цеви које пумпају нафту су биле запаљене. Целокупна производња и извоз нафте је био прекинут. Данашњи Кувајт скоро да је избрисао све ожиљке некадашњег рата. Влада Кувајта је потрошила милијарде долара на реконструкцију и на развој транспортног и телекомуникационог система.
СТРАВИЧНО: Родитељи МУЧИЛИ ЋЕРКУ (3) до смрти, а затим тело држали у ЗАМРЗИВАЧУ!
Експанзија туризма и градова
Главни град има више од дванаест хотела и одмаралишта са 5 звездица. Данас, небодери доминирају главним градом. Кувајт је такође у фази изградње највећег одмаралишта на обали мора на свету. Пројекат, као и само одмаралиште, се зове Мадинат ел Харир (у преводу значи Свилени град). Када се градња заврши, пројекат ће имати највишу зграду на свету, велики број стамбених јединица, као и многобројне туристичке, образовне, друштвене, пословне и медицинске центре.