НА ГРОБЉИМА ВИШЕ НЕМА МЕСТА: Од короне преминуло 1,5 милиона људи, али она није највећи "убица" међу болестима
Пре појаве пандемије корона вируса, 70 одсто болести од којих је у 2019. преминуло највише људи у свету било је незаразно
Светска здравствена организација (СЗО) саопштење је данас да је пре појаве пандемије корона вируса, 70 одсто болести од којих је у 2019. преминуло највише људи у свету било незаразно, а првенствено су то биле срчане болести.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/07/shutterstock_1651852774_0.jpg?itok=WhCPy7MR)
Опрез! Овога се плаши свака жена! Не игноришите симптоме упорне Ешерихије
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/07/pjimage_52.jpg?itok=qmdNDxGl)
СТОКХОЛМ У КАНЏАМА КОРОНЕ: Надлежни траже помоћ од државе, нема више места у болницама
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/09/jermenka_foto_twitter.jpg?itok=yh4hEKe3)
ПУШКУ О РАМЕ И У БОЈ ЗА НАРОД СВОЈ: Храбра Јерменка окупила сељане да формира герилу (ВИДЕО)
То је готово двапут више него 2000. када су међу 10 најсмртоноснијих болести биле тек четири незаразне болести, истиче се у саопштењу УН агенције које обухвата период од 2000. до 2019. године.
Такав би поредак у 2020. могла пореметити пандемија Ковида-19 која је избила у Кини пре годину дана и у којој је досад, према службеним подацима, преминуло више од 1,5 милиона људи, а стотине милиона су се заразиле.
Што се тиче људских живота, ови подаци губе на снази у поређењу са смртношћу коју су прошле године проузроковале срчане болести од којих је преминуло девет милиона људи.
У 2000. од срчаних болести преминуло је седам милиона људи и оне сада чине 16 одсто свих узрока смрти, истиче СЗО, додајући да се ситуација у Европи у ширем смислу побољшава (15 одсто мање преминулих у истом раздобљу), али је зато само подручје западног Пацифика имало више од половине од додатних два милиона преминулих.
Ови подаци јасно говоре о нужности да се појачају напори на превенцији и лечењу болести срца и крвних судова, рака, дијабетеса и хроничних дисајних болести, истиче СЗО.
- Квалитетан систем примарне здравствене службе је темељ на којем све почива, од борбе са незаразним болестима до управљања пандемијом - закључио је директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус.