На КОРАК до УПОТРЕБЕ нуклеарног оружја: Шта је заправо урадила "МАЈКА СВИХ БОМБИ"?
Детаљнија анализа мега-бомбе из текста "Мала проба апокалипсе"
Иако је Исламска држава била мета најразорније конвенционалне бомбе коју су САД по први пут употребиле недавно у Аванистану, порука је усмерена ка Русији и Северној Кореји, тврди Флоријан Вајганд из "Дојче велеа".
РУСИ УПОЗОРИЛИ: Северна Кореја ће тестирати ракету на велики празник
ПРЕОКРЕТ: Вашингтон одустао од интервенције против Северне Кореје
То је опасно, упозава он у тексту "Мала проба апокалипсе".
- Јаче од тога не постоји – осим нуклеарног наоружања. Експлозија такозване ''мајке свих бомби'' у источном Авганистану је, према оцевицима, била гигантска - пише Вајганд. Према његовим речима, није још јасно зашто је употребљена баш та бомба.
- На први поглед изгледа као да се амерички председник Доналд Трамп опет машио своје кутије са изненађењима. Међутим, иза свега вероватно стоји војно-политичка логика - оцењује Вајганд. Циљ је, како каже, промишљено изабран.
- Мега-бомба је погодила дубоко укопане бункере Исламске државе у пограничној области ка Пакистану, неку врсту базе за крваве нападе у Авганистану. Погођени су, дакле, они против којих је цео свет. Неће се чути медународна критика иако је ово само корак до употребе нуклеарног оружја. Акција америчке војске би требало да нас шокира - сматра Вајганд. С друге стране, подсећа, у Москви је на Велики петак почела међународна конференција о Авганистану, на којој не учествују ни САД ни друге чланице НАТО, чији су војници стационирани у Авганистану.
- Изгледа да Русија жели да преузме иницијативу у преговорима који су запали у ћорсокак – и то с добрим разлогом. Јер, Авганистан је пред руским прагом. Руски утицај задаје муке Вашингтону - истиче Вајганд.
А day афтер the У.С. dropped итс biggest цонвентионал бомб, officials саид дозенс оф милитантс хад беен killed https://t.co/xe3xrtRpbY— The New York Тимес (@nytimes) Април 15, 2017
Како оцењује, бацање бомбе схваћено је као "згодно средство" да се Москви и Кабулу покаже да се САД неће тако лако одрећи своје моћи на Хиндукушу. Истовремено, Вајганд упозорава да би још даље у источној Азији "овај облак" могао да буде предзнак много веће кризе. Док Пјонгјанг прети нуклеарним пробама, САД су у водама око Северне Кореје већ стационирале своје ратне бродове, подсећа он.
- "Мајка свих бомби'' као весник размене удараца са нуклеарном силом Северном Корејом? Реакције појединих високо рангираних америчких генерала упућују на то да се војни врх прибојава управо такве интерпретације. Јер, они нису желели да овој акцији придају толико велики значај - тврди он.
Војни врх, како каже, сматра да је мега бомба била само најпогодније средство да се растури упориште Исламске државе.
'Mother оф all бомбс' killed 94 ИСИС fighters, Afghan official says https://t.co/JElpLdRtxy pic.twitter.com/LF1ObtmawZ— CNN Интернатионал (@cnni) Април 15, 2017
- И ако се гледа чисто војном логиком, они су у праву. Иако у источном Авганистану борци ИС нису највећа опасност – то си Талибани – влада у Кабулу се ипак радује због подршке Вашингтона - указује Вајганд. Пут до следећег корака и употребе нуклеарних бојевих глава, сматра, још је далек и скоро незамислив, али ризик остаје.
- Јер, ко може заиста стопроцентно гарантовати да нико неће прећи границу и одговорити нападом још већом бомбом, ако буде имао средства и воље да то уради? - закључује аутор текста.