НА НЕБУ ЈЕ НОВА КОМЕТА: Великом брзином путује ка земљи, а ево зашто залеђену громаду повезују са короном! (ВИДЕО)
Биће видљива голим оком и изнад наше земље.
Нова комета је на небу. Приближава се и како пролазе тмурни дани у свету окованом епидемијом, комета ће бити све видљивија, тако да ће се крајем маја вероватно видети голим оком и изнад Србије.
ЗА ПРИМЕР СВИМА! Ови млади људи су ХЕРОЈИ БАЛКАНА, а њихова прича ће вас одушевити
ШТА НАС ЧЕКА ПОСЛЕ КОРОНЕ? Да ли овај вирус може да нас доведе до много већег проблема?
У Сибир стиже незапамћени ТОПЛОТНИ ТАЛАС: Температура до чак 30 степени, земља страхује од ПОЖАРА
Могло би се десити и да гошћа из дубоких пространстава постане дневна комета, видљива на небу и током обданице. Комета Ц/2019 Y4, названа и АТЛАС, по систему телескопа који ју је открио, први пут је снимљена уочи новогодишњих празника.
Неколико дана пре него што ће кинеске власти обавестити Светску здравствену организацију (WHO) о појави једног новог патогена из породице коронавируса, док се зебња због мистериозне заразе преноси од уста до уста кроз болнице, јавне службе и политичке комитете у Вухану, а свет се, у предновогодишњој опијености, безбрижно спрема за дочек 2020. године, на другом крају планете, на пустом и хладном, четири хиљаде метара високом врху вулкана Мауна Лоа, на Хавајима, аутоматизовани телескоп прегледа ноћно небо у потрази за опасним малим телима која би могла да погоде и угрозе Земљу.
Релативно мали, рефлектујући телескоп са огледалом пречника пола метра и врло јаком CCD камером од 110 мегапиксела, заједно са телескопом на суседном хавајском вулкану и још неколико широм света, део је НАСА пројекта који представља последњу линију у откривању неочекиваних астероида, названу Астероид Terrestrial-impact Ласт Алерт System и познату по акрониму АТЛАС. Систем је способан да уочи изузетно бледе објекте, магнитуде 20, што је, условно говорећи, упоредиво са видљивошћу шибице у Београду која је упаљена чак негде на Исланду, а поред своје основне намене, АТЛАС се показује и као успешан ловац на комете.
Тако ће роботизовани телескоп АТЛАС два сата након поноћи, 28. децембра, у скенирању звездане ноћи по ко зна који пут наићи на сазвежђе Великог медведа, пуних 30 секунди снимати део неба ширине 15 месечевих пречника, 5 секунди учитавати податке са камере, а потом се, уз лагани шум мотора и окретање монтаже, померити на следећи сегмент неба. Снимак ће, похрањен у бази, бити прегледан тек након празника, данима касније, у време кад је у кинеским лабораторијама већ био дешифрован геном новог коронавируса, а епидемиолози у Вухану забележили и прву смрт од заразе њиме изазване.
Астроном Лари Denneau ће на АТЛАС снимку запазити комету која је у том тренутку имала изузетно мали реп, о чему ће 11. јануара известити Минор Планет Центер. Потоњи преглед снимака, забележених у међувремену на CCD телскопима у Јапану, Италији, Шпанији и САД потврдиће долазак нове комете, али и да јој, како дани пролазе, реп постаје све дужи и дужи. Комета убрзо добија званично име Ц/2019 Y4 (АТЛАС), прорачунава се њена орбита и показује се да је, бар откако постоји писана реч, нисмо угледали јер јој је било потребно чак 4400 година да обиђе око Сунца.
Испрва једва разазнатљива, привидне звездане величине, односно магнитуде 19,6, комета ће бити све јаснија како се буде примицала Земљи. Када је 23. јануара Вухан стављен у карантин, а са доласком фебруара, зараза се проширила свим континентима и добила име Covid-19, комета је достигла магнитуду од 17, према анализи коју је објавио PhysOrg. Када је крајем марта, зараза почела да односи хиљаде жртава дневно у Европи и САД, а једна трећина светске популације стављена у карантин, комета АТЛАС је достигла магнитуду 8, што, како објашњавају астрономи, значи да јој се сјај увећао чак 4000 пута.
Тренутно је још увек видљива само телескопом. Фотографија комете је настала 14. марта управо помоћу телескопа и као и многе друге, открива њену карактеристичну зелено-жуту боју. Комету ових дана са узбуђењем посматрају и снимају стотине астронома широм света, од којих неки то чине дословно из карантина, а све више расте уверење да ће АТЛАС бити главни догађај на небу у 2020. години. Како наводи портал EarthSky, кад се још буде приближила Сунцу и лед се буде даље отапао, комета би могла имати спектакуларно дуг реп.
Како пише часопис Astronomy, комета ће до краја следећег месеца, у мајским предвечерјима, бити видљива голим оком. Мада је било какав спектакл са кометама незахвално прогнозирати, овај лист наводи да би АТЛАС могла бити – дању видљива комета. Према подацима НАСА ЈПЛ лабораторије, комета је тренутно од Земље удаљена једну астрономску јединицу. И док ова залеђена громада путује ка звезди, за неколико дана ће пресећи орбиту Марса. У тачку најближу Земљи ће стићи 23. маја, да би Сунцу, у тачку која се назива перихел, најближе пришла 31. маја, када ће бити јасно видљива.
Комете су, током историје, врло често подстицале сујеверни страх и биле повезиване са истовременим догађајима на Земљи – са избијањем ратова, глади и природних катастрофа, али и опаких зараза. Долазак комете АТЛАС, неизбежно, обележен је пандемијом, па ће несумњиво подстаћи најразноврсније спекулације и веровања. Но, како ће голим оком бити видљива крајем маја, није немогуће да се, у позитивном обрту, њено приказање догоди онда кад зараза буде савладана. И означи победу човека и његовог знања над вирусом.
ХРАБРИ ПАС ОДБРАНИО КУЋУ ОД ЛЕОПАРДА: Борили су се 20 секунди, а онда је звер морала да побегне (ВИДЕО)
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: "Ово су два протеина због којих корона вирус пробија пут до уласка у наше ћелије"
ДА ЛИ ЋЕ НАС ЧИПОВАТИ У ЦИЉУ СУЗБИЈАЊА КОРОНЕ? Нано-чипови су могућа будућност човечанства
ЈЕЗИВЕ СЦЕНЕ! Дечак (4) раскомадан од стране дивљих свиња: Гладне звери су га изуједале до смрти
ДЕЛИТЕ СЛИКУ АКО МИСЛИТЕ ДА ВАС ОВО БИЋЕ МОЖЕ СПАСИТИ КОРОНЕ: Амабије кружи интернетом и буди наду милионима широм света