НАФТА ЈЕ ПРОШЛОСТ: Крећу РАТОВИ за НОВИ ресурс, Нил извор сукоба ТРИ земље, милијарде долара у игри (ФОТО)
Уступци су брзо потребни с обе стране да би се избегао сукоб
Тензије у дугогодишњем спору Каира и Адис Абебе око изградње велике хидроелектране у Етиопији дошле су до нивоа звецкања оружјем с етиопском најавом да ће овог месеца почети да пуни огромно вештачко језеро на Плавом Нилу, што изазива страх међу Египћанима да би могли остати без главног извора воде.
ЦЕЛА НАЦИЈА У СУЗАМА: Краљица умрла од короне, председник пун дивних речи, туга народа је неизрецива (ФОТО)
УСТАШКО ДИВЉАЊЕ У БЛАЈБУРГУ ОДЛАЗИ У ПРОШЛОСТ: Аустријски парламент усвојио иницијативу за забрану комеморације
СТИГЛО СТРАВИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ИЗ АМЕРИКЕ: Број умрлих од короне сигурно ће РАСТИ, лекови НЕ ЛЕЧЕ
Египат, Етиопија и Судан су у последњем покушају да разговорима реше спор око пројекта "Бране велике етиопске ренесансе", али и после скоро 10 година неуспелих разговора три земље тензије расту, док међу њима преовлађује неповерење.
Адис Абеба је саопштила да ће без обзира да ли ће бити постигнут договор који треба да регулише рад највеће афричке хидроелектране, овог месеца почети да водом пуни огроман резервоар за пројекат вредан 4,8 милијарди долара.
Етиопија пројекат сматра кључним за своје развојне планове обезбеђивања електричне енергије за десетине милиона својих становника, док у Египту који потпуно зависи од Нила за воду, влада дубока узнемирености око будућих несташица воде ако Етиопија буде имала неограничену контролу над протоком воде у тој реци.
Египат страхује да би без обавезујућег механизма за решавање спорова, што Етиопија одбацује, био препуштен на милост Адис Абебе у случају несташице воде која би оштетила привреду земље и одузела милионима пољопривредника средства за живот, будући да око 86 одсто воде која Нилом стиже до Египта, долази из Плавог Нила из Етиопије.
Египат покушава да повећа међународни притисак на Етиопију за договор о употреби воде из Нила, а дугорочни спор две афричке земље довео је до претњи ратом и забринутости за будуће сукобе око водених ресурса под притиском климатских промена.
Етиопија је у фебруару одбила нацрт споразума који је прихватио Египат, тврдећи да би морала да испусти превише воде у случају суше. Каиро се позива на раније споразуме који Египту и Судану дају већину права над водама Нила, али Етиопија одбацује те договоре као наслеђе британског колонијализма.
Климатске промене, такође, повећавају притисак на питање воде из Нила, а научна студија из 2019. установила је да би 35 одсто људи из земаља у базену Нила могло да се суочи с несташицама воде до 2040. услед раста температуре и других чинилаца.
У обрачуну на Нилу, Египат прети ратом, док је све мање времена за компромис Каира и Адис Абебе, а спор који прети да пошаље египатске авионе на Етиопију, могао би бити лако решен да је реч само о води, али да пуњење вештачког језера има дубљи значај од самог питања Нила.
Пројекат хидроелектране, с једне стране, отелотворење је националног подухвата као показатељ развоја земље од симбола глади и рата до израстања у афричку економску силу. Уз то, скоро сваки од 110 милиона Етиопљана је акционар у хидроелектрани коју је предложио цар Хајле Саласије 60-их година прошлог века.
С друге стране је вишемиленијска претензија Египта на доминацију северном Африком, утемељена у време када су фараони контролисали реку која је поистовећивана с историјским значајем те земље, указује да преко 90 одсто од 100 милиона Египћана живи уз Нил или у његовој делти.
Председник Египта Абдел Фатах ал-Сиси је током недавне посете ваздушној бази поручио пилотима да буду спремни на за сваку мисију унутар граница земље и ван ње, док је, како наводи Тајмс, на врхунцу звецкања оружјем и ратоборних порука у медијима две земље, чак и премијер Етиопије Абиј Ахмед, који је прошле године добио Нобелову награду за мир, упозорио да никаква сила не може спречити Етиопију да гради брану и поручио да ће у случају рата милиони Етиопљана бити спремни.
Уступци су брзо потребни с обе стране да би се избегао сукоб, а преговори Египта, Етиопије и Судана настављени су видеоконференцијом у петак, али да Адис Абеба и даље одбија позиве да не затвара брану пре постизања споразума.
Међутим, ако дође до рата, то би била неравноправна борба, пошто је египатска војска прошле године потрошила 11,2 милијарде долара, а Етиопија тек 350 милиона долара. Оклевање у вези с пуњењем језера могло би бити превише рискантно за Абија, будући да пројекат нуди ретку тачку јединства док у његовој земљи расту међуетничке тензије, у којима је убијено више од 160 људи.
АЈА СОФИЈА ЗА 24 САТА ПОСТАЈЕ ЏАМИЈА? Ердоган не хаје за упозорења из ЦЕЛОГ СВЕТА
ПОЖАР У ГРЧКОЈ: Евакуисано око 400 деце, два авиона и 80 ватрогасаца у боби против ватрене стихије
Немци се одрекли Бога: Плаћају да напусте цркву, изгубили су пола милиона верника
ГРУПА АСТЕРОИДА СЕ ПРИБЛИЖАВА ЗЕМЉИ: Идентификована стена од које прети највећи РИЗИК ОД УДАРА
ВАРНИЦА КОЈА МОЖЕ ДА ЗАПАЛИ ЦЕО КАШМИР: Убијен локални лидер владајуће индијске странке