СТРМОГЛАВИ ПАД АКЦИЈА ФАЈЗЕРА И АСТРАЗЕНЕКЕ: Две америчке компаније у муњевитом порасту, једна вест направила хаос на тржишту
Шта се то догодило?
Снажни раст произвођача већ "успостављених" вакцина против коронавируса је стао. Акције "Фајзера" или "Астразенеке" пропадају након негативних вести из Јужне Африке. Супротно томе, вредност акција других произвођача са добијеним лиценцама је скочила.
СТРУЧЊАЦИ СЕ ДОГОВОРИЛИ: Експертски панел СЗО препоручује широку употребу АстраЗенеке
ЕВРОПСКА УНИЈА ОДБИЈА РУСКО ЦЕПИВО? ЕМА још увек није примила захтев за одобрење Спутњика В
ШВЕДСКИ МОДЕЛ ЈЕ РЕЦЕПТ ЗА КАТАСТРОФУ: Корона немилосрдна, преминуло више од 12.000 особа
Златно доба акција фармацеутских компанија које развијају вакцину против ковида-19 је завршено. Компаније као што су "Фајзер" или "Астразенека" уживале су највеће интересовање инвеститора, посебно крајем прошле године, када су појединачне државе, укључујући САД и Европску унију, почеле да одобравају вакцине. Дебате о њиховој ефикасности, посебно након извештаја из Јужне Африке, смањиле су њихов удео последњих дана.
Британска компанија "Астразенека", која је развила вакцину заједно са Универзитетом у Оксфорду, има највише "бора на лицу". Упркос извештајима да ће вакцина вероватно спречити пренос болести и да је високо ефикасна код млађе популације, акције компаније падају. Од 26. јануара за осам одсто.
Главни разлог су питања о ефикасности вакцине код старије популације, као и код нових мутација коронавируса. Док се за особе млађе од 55 година процењује на 95 процената, за ризичну групу старију од 80 година може бити само у јединицама процента. Према компанији, информације које су крајем јануара објавили таблоид "Билд" и економски дневник "Handelsblatt" су "потпуно нетачне".
Због недостатка података о ефикасности вакцине, четири земље Европске уније - Немачка, Аустрија, Шведска и Француска - не желе да је користе за старију генерацију. Швајцарска је за сада потпуно зауставила вакцинацију овом вакцином. Британски премијер Борис Џонсон и француски министар здравља Оливије Веран морали су да је бране.
Дакле, док се цена акција "Астразенке" приближавала на 60 долара по комаду у новембру и јануару, данас је 10 долара мања.
"Фајзер" такође више није на врху. Промена је уследила почетком децембра кад је компанија спремала да дозволи употребу своје супстанце у Сједињеним Државама. Акције су пале за 17 одсто од децембра до данас због проблема са снабдевањем. Међутим, "Бионтек", који је учествовао у развоју, од почетка године ужива релативно стабилан, мада скроман раст.
Неки други произвођачи вакцина и даље уживају стабилан раст упркос извештајима о могућој нижој ефикасности вируса у Јужној Африци.
Акције компаније "Џонсон и Џонсон" расту умереним темпом, око пола процента од почетка године. Супротно томе, акције "Модерне" и "Новавакса" нагло су порасле ове године. Америчка "Модерна" порасла је за 78 одсто од почетка године, а америчка "Новавакс" је крајем јануара порасла за 183 одсто након најаве високе ефикасности те вакцине.