ТЕШКА ЛЕДАРА! УПОЗНАЈТЕ НАЈХЛАДНИЈУ ПРЕСТОНИЦУ НА СВЕТУ: 25 степени испод нуле је просечна температура ваздуха ЗИМИ
Значајне температурне осцилације су тамо честе
Некада називана и Спољна Монголија, како би се разликовала од Унутрашње Монголије, која територијално припада Кини и карактерише се као аутономна област, ова источноазијска држава носи назив Народна Република Монголија.
ЈАК ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО АУСТРИЈУ! Тресло се и у Хрватској: "Баш је добро ударило"
ТРАГЕДИЈА У АМЕРИЦИ: Срушио се хангар на аеродрому, има мртвих
ХИТАН АПЕЛ БУДУЋИМ РОДИТЕЉИМА: Николи близанци УМРЛИ у размаку од ДВЕ недеље због ОВЕ опасне болести
Иако се по укупној површини територије коју заузима налази на високом 18. месту, Монголија се сврстава у ред најслабије насељених држава у целом свету. Већи део територије ове источноазијске земље је неплодан, будући да значајан део површине Монголије прекрива пустиња Гоби, али и планински масиви и травнате степе.
Нешто мање од половине укупног броја становника целе земље живи у Улан Батору, главном граду Монголије, истичући да је то један од четири најхладнија главна града на целом свету.
Значајне температурне осцилације
Када се узме у обзир позиција коју територија земље зауизима, јасно је да је у питању територија на којој преовлађује "изражено континентална клима". Управо захваљујући томе се на подручју Монголије могу уочити значајне осцилације у температури ваздуха.
Око 25 степени испод нуле је просечна температура ваздуха у зимском периоду, док је просечна температура лети у току дана око 25 степени.
Будући да се у Монголији налази и висораван Монгол Шан, то је земља позната по ектремно континенталној и сувој клими. Све то и те како има утицаја и на изражене темепратурне осцилације које се значајно осећају и у току дана, док за чак сто степени Целзијусове скале могу бити осцилације у температури у току зиме, односно лета. Управо зато се у овој земљи могу наћи и предели, који су увек залеђени, односно са којих се лед никада не отопи, ако изузмемо свега неколико центиментара на врху.
Шта видети у Монголији?
У време када је постојало Монголско царство, Каракорум је био престоница. На локалитету на коме се налазио Хар Хорин, како је локални назив овог града, данас се могу видети рушевине, које сведоче о дугој историји земље.
Оно што посебно одушевљава посетиоце јесте манастир Ердене Зуу, који је, како наводи "Туропиа", један од најраније саграђених будистичких светиња у целој Монголији. Заправо се у склопу те светиње налазе три храма, која су саграђена у другој половини 16. века и то на месту на коме се раније налазио тада већ разрушен град.
Велико бело језеро, како се слободно преводи његов назив, познато је по пределима готово нетакнуте природе који га окружују. Посетиоцима су на располагању и пешачке туре око језера, али и могућност јахања.
На око 50 километара удаљености од Улан Батора, главног града Монголије, налази се и велелепна статуа Џингис кана. Поводом обележавања осам стотина година од оснивања Монголског царства подигнута је 2008. године статуа висока око 40 метара посвећена овој храбром ратнику.
Посета Националним парковима Алтаи Таван Богд и Хустаи још су неке од активности које су на располагању туристима који одлуче да посете ову источноазијску земљу.
(Србија Данас/Б92/Пренео: В.М.)