НАЈВЕЋА МИСТЕРИЈА ДАНАШЊИЦЕ: Сви желе да знају од кога је кренуо КОРОНАВИРУС, а овако је настао "НУЛТИ ПАЦИЈЕНТ" (ВИДЕО)
Кинеске су власти првобитно су истакле да је први случај евидентиран 31. децембра.
Корона вирус однео је према последњим подацима 2.763 особа, а преко 81.000 људи је заражено. Међутим, и даље није познато ко је "нулти пацијент". Израз "нулти пацијент" настао је у време епидемије вируса ХИВ-а.
Неодољиви ЕВРОПСКИ ГРАДОВИ на КОРАК од ВАС! Овог МАРТА европске метрополе по ЦЕНИ ВЕЋ ОД 229€!
Интернетом кружи ЛАЖНИ СНИМАК о коронавирусу у Србији: Грађани, НЕ НАСЕДАЈТЕ, ово ЈЕ ПРАВА ИСТИНА (ВИДЕО)
Док су осамдесетих година прошлог века истраживали путеве ширења те болести у Лос Ангелесу и у Сан Франциску, научници из Центара за контролу и превенцију болести користили су слово "О", означавајући на тај начин ко је стигао ван америчке државе Калифорнија. Остали научници су слово интерпретирали као број 0 и тако је настао концепт "нултог пацијента".
Иако у то време овај појам још није ни постојао, најпознатији "нулти пацијент" вероватно је Мери Мелон, која је добила надимак "тифусна Мери" јер је 1906. године покренула епидемију тифусне грознице у Њујорку.
Мелон, која је пореклом из Ирске, емигрирала је у Сједињене Америчке Државе, где је радила за богаташе као куварица. После бројних случајева тифуса међу члановима богатих њујоршких породица, лекари су установили да је извор болести управо Мери.
Она је била здрави клицоноша - особа која је носила бактерију, али није имала никакве симптоме болести. То имплицира да тај пацијент често остаје неоткривен и наставља да преноси заразу на друге људе.
Све је више доказа да су неки људи више шире заразу од осталих, а случај Мери Мелон први је случај такве особе, која се још назива и "суперклицоноша".
Тада је тифусном грозницом у Њујорку заражено неколико хиљада становника, а стопа смртности износила је 10 досто.
Свет највише интригира ко је нулти пацијент смртоносног корона вируса. Кинеске су власти првобитно су истакле да је први случај евидентиран 31. децембра. Тада су бројни случајеви инфекције налик упали плућа повезивани с морском храном и пијацом на којој се продају животиње у кинеском граду Вухану у покрајини Хубеј, месту одакле је кренуо вирус.
Резултати студије кинеских научника објављени у часопису "Ланцет", међутим, упућују на то да је прва дијагноза коронавируса постављена 1. децембра 2019. године, односно много раније него што је та особа "дошла у додир" са пијацом морске хране у Вухану.
Лекар болнице Ђињиантан Ву Венђуан, једна од ауторка студије, рекла је за BBC да се претпоставља да је реч о старијем мушкарцу који је боловао од Alchajmerove болести.
- Живео је недалеко од пијаце на којој се продаји морски плодови. С обзиром на то да је био болестан, практично није ни излазио из куће - рекла је др Ву, додавши како су се у наредним данима симптоми појавили код још троје људи, а двоје њих повезано је са том трговином.
Њене колеге установиле су да је 27 људи из групе од 41 пацијента, колико их је хоспитализовано у раној фази заразе, било у неком контакту управо са пијацом Хуанан.
Хипотеза по којој је епидемија почела на пијаци, па је, пре него што се проширила међу људима, прешла са животиња на човека, Светска здравствена организација и даље се сматра да је највероватније тачна.
Епидемија еболе која је од 2014. до 2016. захватила Западну Африку, највећа је откако је 1976. године откривен вирус који је за њу одговоран. По подацима СЗО, она је однела 11.000 живота, а вирусом је било заражено више од 28.000 особа.
Епидемија је трајала више од две године, а у том периоду је захватила 10 земаља, међу којима су углавном афричке. Међутим, пријављени су случајеви и у Сједињеним Америчким Државама, Шпанији, Великој Британији и Италији.
Научници су закључили да је епидемија нове врсте еболе кренула од једне особе - двогодишњег дечака из Гвинеје, који се наводно заразио тако што се завлачио у шупље дебло стабла у ком је живела колонија слепих мишева.
Истраживачи су информације повезали накнадно, пошто су посетили село у ком је живео дечак, где су прикупили узорке и разговарали са становништвом да би сазнали нешто више о извору епидемије еболе пре објаве налаза.
ДА ЛИ ЉУБИМАЦ МОЖЕ ОБОЛЕТИ ОД КОРОНАВИРУСА? Ево како да му помогнемо и заштитимо га!
НАУЧНИК ШОКИРАО РЕГИОН: Шансе да умрете од коронавируса су ОВОЛИКЕ у зависности од година! (ФОТО)
Јапанска влада направила КОБНУ ГРЕШКУ? После карантина путници са крузера и даље ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС!
Срби у Швајцарској стрепе од коронавируса: "Овде ради пуно Италијана, очекујемо епидемију"
ОШТРЕ МЕРЕ НА ГРАНИЦАМА СРБИЈЕ: Због корона вируса са путницима ће се радите интервју и мерење температуре