НАКОН РУСКОГ НЕУСПЕХА, ИНДИЈСКА ЛЕТЕЛИЦА СЛЕТЕЛА НА МЕСЕЦ! Прво успешно приземљење близу Месечевог јужног пола у историји (ВИДЕО)
Индија је постала прва земља, која је успела да успешно приземљи свемирски брод близу јужног пола Месеца.
Индија је данас је исписала историју. Свемирска летелица "Чандрајан-3" успешно се приземљила близу јужног пола Месеца.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/08/20/luna25.jpg?itok=m_G-H-rD)
РУСКА СВЕМИРСКА ЛЕТЕЛИЦА УДАРИЛА У МЕСЕЦ! „Луна-25“ више не даје знаке живота (ВИДЕО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/17/336758135_627622582532592_5410320953620215792_n.jpg?itok=Jy3DbJZZ)
У ТОКУ ЈЕ ЖЕСТОКА ТРКА ДО МЕСЕЧЕВОГ ЈУЖНОГ ПОЛА! Путин опасно "бацио око", први покушај Русије пропао, САД су следеће, али ту је још један такмац
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/08/23/collage_maker-23-aug-2023-01-48-pm-8222.jpg?itok=XKU_bd_n)
ОВО ЈЕ ДОКАЗ ДА ПУТИН ИМА ДВОЈНИКА? Друштвене мреже горе - снимак руског председника како гледа на сат покренуо лавину коментара (ВИДЕО)
Научници се сада надају да ће поставити ровер за слање слика и података назад на Земљу, наводи BBC.
Индија је тако постала прва земља која је успела да успешно приземљи свемирски брод близу јужног пола Месеца.
Регион јужног пола сматра се подручјем од кључног научног и стратешког интереса за свемирске нације, јер научници верују да је регион дом наслага воденог леда. Вода, замрзнута у сеновитим кратерима, могла би се претворити у ракетно гориво или чак воду за пиће за будуће мисије посаде.
Ова азијска држава је неочекивано добила шансу да златним словима испише историју истраживања свемира након што је Русија у сличном покушају у суботу изгубила контакт са летелицом Луна 25, а у недељу, 20. августа, саопштила да се срушила на Месец.
Ово није први покушај Индије да слети на Месец. Најмногољуднија земља на свету је 2019. године доживела неуспех када је „Чандрајан-2“ летелица доживела проблеме током спуштања, након чега се „забила“ у тло.
Више од десет земаља има планове за мисије на Месец у наредним годинама, укључујући мисију коју је покренула јапанска свемирска агенција – Јапанска агенција за истраживање свемира – за коју се очекује да ће полетети касније овог месеца. Сједињене Државе такође планирају да пошаљу три комерцијална лунарна слетања на Месец почевши од ове године, док НАСА наставља да ради на својој мисији Артемис ИИИ, која би могла да врати астронауте на Месец већ 2025. године.