НАЈКРВАВИЈИ МАФИЈАШКИ ОБРАЧУН У ИСТОРИЈИ: Масакр на Дан заљубљених и даље обавијен ВЕЛОМ МИСТЕРИЈЕ
Дан најкрвавијег мафијашког обрачуна у историји.
Код нас свети Трифун, на западу Дан заљубљених, а мало људи зна да је 14. фебруар познат и као дан када се одиграо један од најкрвавијих мафијашких обрачуна у историји, који ни до данас није расветљен до краја.
ХОРОР У ЊУЈОРКУ: Нападач ножем избо четири особе у метроу, двоје убијено
УРУШИО СЕ РУДНИК УГЉА У СИБИРУ: Сви рудари морали да се евакуишу
"ПРЕСТАНИТЕ ДА УПИРЕТЕ ПРСТОМ У НАШУ ЗЕМЉУ" Оштра порука Кине Американцима - тврде да су САД нанеле штету СЗО
Масакр на Дан заљубљених је назив за убиства из 1929. године. Тада је Чикагу убијено седам мушкараца, чланова банде са Северне стране, током периода прохибиције.
Организовани криминал који је владао улицама Чикага током 1920-их година, изродио је и два супарничка шефа мафије су се борила за превласт над градским подземљем. Политичари и посланици били су приморани на ћутање, док се мафија обрачунавала у крвавим окршајима широм града.
Тог 14. фебруара је дошло до сукоба између ирско-америчке банде и италијанске банде са Јужне стране, коју је предводио Ал Капоне. Он је тада покушавао да преузме контролу над организованим криминалом у граду и да заустави банду коју водио Џорџ "Бугс" Моран.
На Дан заљубљених 14. фебруара 1929. Франка Гусенберга хитно су довели у болницу тешко рањеног. Чим су га лекари стабилиозовали стигла је полиција и почела је да га испитује како је добио 14 прострелних рана и да ли зна ко је пуцао у њега?
- Нико ме није упуцао - одговорио је. Три сата касније Гусенберг је био мртав. Гусенберг је постао последња жртва високо организованог криминала, најпознатијег чикашког масовног убиства, који ће постати познато као масакр на Дан заљубљених.
Иако нико никада није осуђен за злочин, сви се слажу да је то било дело Ал Капонеа који је тако хтео да уклони конкуренцију, а највише су му сметали Џорџ "Бугс" Моран и његова банда.
Моран је шверцовао украдени канадски виски из компаније од које је куповао Капоне. Они који верују да је Капоне организовао убиства подсетили су да су ова двојица мафијашких босова и пре имали бројне сукобе око територије на којој су пословали, па до разних Бугсових покушаја да преотме Капонеове добављаче.
Теорија је да је Капоне намамио Бугса у складиште, под изговором да се припрема ауто у којем ће отићи у Канаду, а Бугс није успео да се снађе и убрзо је био мртав. Убиство је носило и Капонеов печат.
Око 10:30 сати 14. фебруара, четворица мушкараца су стигла до Бугсовог складишта у Линколн Парку. Двојица су била обучена као полицајци и наоружана аутоматским пушкама, а друга двојица у оделима, са краватама, огртачима и шеширима.
У складишту су била петорица Бугсових људи, заједно са двојицом аутомеханичара. Последњи који је стигао био је Алберт Веиншанк, чији је долазак наоружаним мушкарцима сигнализирао да почну да пуцају. Кад је Веиншанк изашао из кадилака на улицу, обучен у капут и шешир, и кренуо према складишту, дохватила су га двојица лажних полицајаца и натерали га да уђе.
Уверен да су он и његови гангстери ухапшени, постројили су се уз зид, леђима окренути полицији. Сви су ћутали да не би морали да одају газду. Чим су се постројили пред зидом, у њих су маскиране убице испразнили сву муницију, а наставили су да пуцају по њима кад су већ лежали на тлу. Двојица лажних полицајаца одвели су убице глумећи да су их ухапсили.
Али сви заједно су побегли са места злочина и до данас се није сазнало ко је то учинио. Свих седам Бугсових људи је умрло, а једини је рафале преживео Франк Гусенберг, који је касније умро у болници.
Али главна мета - Бугс Морган никад није ни био у опасности јер никад није ни стигао до складишта. Убице су заправо замениле Веиншанка и Бугса јер су били исте висине и грађе и готово идентично обучени.
То се није сазнало све док сам Багс није дан касније дао изјаву и за масакр оптужио Ал Капонеа. Следиле је темељна истрага која се усресредила на злогласног мафијаша и његову банду "Пурпле Ганг".
Иако је било неколико очевидаца, а постојале су и неке индиције, јавност и истрага поверовали су на крају верзији да је то учинила полиција да би застрашила мафију. Само је Капонеов сарадник Фред Бурке, годинама касније ухапшен због других злочина, а код њега је пронађено оружје за које се утврдило да одговара оном које је било коришћено у масакру, али он никад није признао да је у њему учествовао.
И Капоне је касније ухапшен и провео је 11 година у затвору, али због других криминалних дела. Никад нико није признао, нити се сазнало ко су биле убице које су починиле масакр на Дан заљубљених.
"Бугс" Моран је успео да избегне убиство 1929. године. Умро је од рака плућа у затвору у Канзасу 25. фебруара 1957. године, у 63. години живота.
Са друге стране Ал Капоне је своје последње дана провео у вили у Палм Бичу на Флориди. Он је 21. јануара 1947. имао мождани удар. Стање је почело да му се побољшава, али је онда добио и упалу плућа. Тог 22. јануара је добио срчани удар, а умро је 25. јануара у својој кући, окружен породицом.