НАСА УПОЗОРИЛА НА ВЕЛИКУ ОПАСНОСТ ПО ЧОВЕЧАНСТВО: Ситуација "алармантна", као да већ немамо довољно проблема
Научници су дошли до најновијих открића
Нова научна студија показала је да се Земљина "енергетска неравнотежа" удвостручила од 2005. до 2019. године због задржавања велике количине топлоте нагласивши да је то веома ''алармантно''.
ИНДИЈА ПРИМИЛА НАЈГОРЕ МОГУЋЕ ВЕСТИ: До октобра ће проживети још један пакао, трећи по реду и најгори до сада
ИНЦИДЕНТ НА ЛОНДОНСКОМ АЕРОДРОМУ ХИТРОУ: Авион добио по носу, "пољубио" патос (ФОТО)
КО НАПРАВИ ПРЕКРШАЈ, СЛЕДИ МУ СТРОГА КАЗНА: Комунистичка партија Кине прославља велики јубилеј уз строге мере
''Енергетски дисбаланс'' указује на разлику између тога колико Земљине атмосфере и површине апсорбује Сунчеву енергију, у поређењу са тим колико се ''toplotnog инфрацрвеног зрачења'' одбија назад у свемир, објавио је британски Гардијан.
Научници су утврдили да постоји енергетска неравнотежа, упоређивањем података сателитских сензора - који прате колико енергије улази и излази из Земљиног система - и података океанских пловака.
Овај систем прикупљања података, који се простире широм света, омогућава ''tačnu процену брзине загревања светских океана''.
Будући да око 90 одсто вишка енергије због неравнотеже приспева у океан, подаци сателитских сензора требало би да одговарају променама температуре у океанима.
- Два врло независна начина на која се могу сагледати промене у енергетском дисбалансу Земље су у заиста, заиста добри - рекао је Норман Лоб, водећи аутор студије и истраживач НАСА-е.
Повећање емисије гасова стаклене баште задржавају топлоту у Земљиној атмосфери, задржавајући зрачење које би се иначе преселило у свемир.
Ово загревање подстиче и друге промене, укључујући отапање леда и снега. Повећање водене паре и промене облака могу додатно погоршати ово загревање, рекла је НАСА.
Студија је открила да је ово удвостручавање резултат делимичног повећања гасова стаклене баште и водене паре, као и смањења облака и леда.
Истраживачи су такође рекли да је "природни" помак у Тихом океану из хладне у топлу фазу вероватно имао значајну улогу у појачавању ове енергетске равнотеже.
Студија је утврдила да, уколико се стопа ''упијања'' топлоте не успори, треба очекивати значајније климатске промене.