НАСА лансирала сонду на Марс: У свемир ПОСЛАТИ ПОДАЦИ о 2.835 Срба
Наредне две године истраживаће дубину Црвене планете
Ракета "Атлас 5" лансирана је данас на Марс из ваздушне базе Вандерберг у Калифорнији са првом роботском сондом НАСА за истраживање дубина друге планете.
Прочитајте и:
У сонди су имена и 2.835 Срба.
Истраживачки робот би на Марсу требало да утврди од чега се састоји та планета и у којој мери је њен састав сличан Земљи. Сонда ће се откачити 90 минута након лансирања и кренуће на пут дуг 484 милиона километара ка Црвеној планети.
На циљ би требало да стигне за шест месеци и треба да се безбедно спусти на широк и раван плато недалеко од Марсовог екватора. Сонда, која је на соларни погон, у наредне две године ће проучавати дубине Марса ради истраживања формирања планете.
Главни инструмент на сонди је сеизмометар који треба да детектује и најблаже вибрације од "марсотреса" широм планете.
Научници очекују да ће током мисије бити забележено до стотину потреса чиме ће добити податке којим ће им помоћи да утврде дубину, густину и састав језгра планете.
У овој летелици налази се чип са 2.429.807 имена људи са Земље, међу којима је и 2.835 имена особа из Србије које су послале податке путем сајта НАСА.
У чипу се налазе и 1.278 имена из БиХ, 3.505 из Хрватске и 128 из Црне Горе. Највише имена, око 600.000, јесте из САД, на другом месту је Кина са 260.000 имена, а потом следе Индија, Велика Британија, Турска, Италија, Немачка и Русија.
Наводи се да је реч је о резултату кампање која је трајала годинама уназад, а све што је требало да се уради јесте да се на мејл НАСА пошаљу основни подаци како би се забележило име особе која жели да буде занимљив део мисије.
Подсећа се да је Инсајт први "лендер" који одлази на Марс након Кјуриоситија, који се тамо налази већ седам година.