НАСА ради на унапређивању летелица Војаџер 1 и 2 које носе и поруку на српском језику
Инжењери америчке агенције НАСА задужени за мисију Војаџер раде на решавању проблема горива и унапређују софтвер како би обе летелице и даље могле да оперишу у међузвезданом простору.
После 46 година лета, инжењери решавају проблем горива које се скупља у уским цевима потисника и унапређују софтвер.
Инжењери америчке агенције НАСА задужени за мисију Војаџер раде на томе да обе летелице лансиране 1977. наставе да истражују међузвездани простор још много година, навела је НАСА на свом сајту.
МАКРОН О МАСАКРУ БОЛНИЦЕ У ГАЗИ: Палестинска ракета УЗРОК смртоносне експлозије?!
ПЕТОГОДИШЊИ БЛИЗАНЦИ ПРОНАЂЕНИ МРТВИ: Мајка је урадила нешто језиво... у спаваћој соби пронађени су пиштољ и разбацани меци (ВИДЕО)
УХАПШЕН јер је имао интимне односе са СОПСТВЕНОМ СУПРУГОМ, која је, истовремено, и ЊЕГОВА БИОЛОШКА ЋЕРКА (ВИДЕО)
Један од задатака је да реше проблем горива које се скупља у уским цевима неких од потисника свемирске летелице. Ти потисници се користе да држе антене окренуте ка Земљи, а проблем је уочен и на другим летелицама. Осим тога, тим ради на софтверској закрпи којом ће се спречити грешка која се десила прошле године на Војаџеру 1. Инжењери су успели да проблем реше када се догодио, али је софтверска закрпа ту да спречи да се грешка понови на Војаџеру 1, али да се не догоди ни на његовом близанцу Војаџеру 2.
Мисија која траје 46 година
Потисници на летелицама Војаџер, које путују кроз свемир више од 46 година, примарно се користе да држе антене окренуте ка Земљи и тако омогућавају комуникацију. Обе сонде могу да се ротирају у три правца: лево-десно, горе-доле и око централне осе, као точак. Када се то догоди, потисници се аутоматски укључе и окрену антене ка командном центру.
Гориво иде до потисника преко стандардних линија за гориво, а онда пролази кроз мање линије унутар потисника, које су 25 пута уже од спољних линија. Временом се ту нагомила и у НАСА су одлучили да успоре то гомилање тако што ће ићи даље пре него што се потисници укључе.
Летелице Војаџер 1 и Војаџер 2 су две летелице које су најдаље отишле од Земље, што сваку исправку чини много тежом него да су у питању много ближе сонде.
- Након оволико година мисије, инжењерски им има много изазова о којима нема написаних уџбеника и упутстава. Али увек настављају да смишљају креативна решења – рекла је Линда Спилкер, пројектни научник у Лабораторији за млазни погон (ЈПЛ) у Калифорнији.
Компјутер на Војаџеру 1 почео је 2022. да шаље искривљен извештај, упркос томе што је све друго функционисало нормално. Инжењерима је било потребно време да схвате шта је проблем, а онда су открили узрок и све решили.
- Ова софтверска закрпа је осигурање које ће чувати сонде у будућности и помоћи нам да оне путују што је даље могуће. Ово су једине две летелице које оперишу у међузвезданом простору, па су подаци које нам шаљу од непроцењиве важности за сватање нашег универзума – рекла је Сузан Дод, пројекти менаџер мисије Војаџер у ЈПЛ.
Порука и на српском језику
Летелица Војаџер 2 лансирана је 20. августа 1977. године са циљем да проучава најудаљеније планете Сунчевог система и међузвездани простор. Њен близанац Војаџер 1 полетео је 16 дана касније. Обе су испитале најудаљеније планете Сунчевог система, а онда су ушле у међузвездани простор – Војаџер 1 2012, а Војаџер 2 2018. Прва је до сада прешла око 24 милијарде километара, а друга 20 милијарди.
НАСА је у јулу изгубила контакт са летелицом Војаџер 2 јер су се антене помериле за два степена и нису више биле окренуте ка Земљи. Након неких поправки и помоћу такозваног "међузвезданог урлика", контрола над летелицом је поново успостављена.
Ова летелица, као и њен „близанац“, носе кроз свемир такозвану златну плочу. На њој су снимци са Земље, од звукова животиња и музике из различитих епоха до порука за ванземаљце на 59 језика. Један од тих језика је и српски, а порука коју је изговорио Милан Смиљанић гласи: „Желимо вам све најлепше са наше планете“. Порука се може чути на горњем видеу (3:14).