НАТО СЕ РАЗБИЈА ПО ВИШЕ ЛИНИЈА, АМЕРИКА ЧИНИ ДА СВИ ИЗЛУДЕ: Нови пакт Грчке и САД шаље снажан сигнал Турској
У току је стратешко позиционирање, али многе ствари остају нејасне
Нови проширени америчко-грчки одбрамбени пакт показује да Вашингтон жели да изврши притисак на Турску док осигурава стратешку позицију за супротстављање претњама са Блиског истока и контролу источног Медитерана, кажу аналитичари.
СРПСКИ СОКОЛОВИ СПРЕМНИ КАО ЗАПЕТА ПУШКА: Ове јединице се налазе у стању повишене борбене готовости (ФОТО)
ПРАВА ЗВЕЗДА САЈМА НАОРУЖАЊА - НОРА ОДУВАЛА КОНКУРЕНЦИЈУ! Понос српске одбрамбене индустрије оставио Вашингтон без даха
РУСИЈА СЕ ВИШЕ НЕ МОЖЕ ЗАУСТАВИТИ: Запад дрхти, моћна флота осваја океане, Путин удвостручио број ратних бродова
Сједињене Државе и Грчка потписале су у четвртак амандман на свој постојећи споразум о међусобној одбрани који омогућава америчким снагама да тренирају и делују са више локација у медитеранској земљи.
Стратешко позиционирање
Напетости између Турске и Грчке су у порасту услед борбе око превласти за поморски и ваздушни простор. Портпарол Стејт департмента Нед Прајс, коментаришући обновљени споразум, рекао је да Вашингтон подржава напоре за деескалацију тензија у источном Медитерану. Међутим, неки аналитичари сматрају да Вашингтон има другачије тежње.
- Могуће је да Сједињене Државе желе да изврше притисак на Турску да буде кооперативнији домаћин америчким базама, мада би то могло да изазове негативне ефекте и натера Турску и Русију да појачају сарадњу - рекао је независни аналитичар из Центра за мир и слободу Иван Еланд.
Он је истакао да, осим притиска на Турску, споразум Америци пружа и могућност да следи друге стратешке циљеве.
- Грчка се налази релативно близу Персијског залива и делова Блиског истока, а одатле би америчке снаге могле оперисати у акцијама за снабдевање залихама нафте - рекао је Еланд.
Потпредседник Евроазијског центра Ерл Расмусен приметио је да овај потез долази након што је Турска више пута показала неслагање са Грчком око истраживања енергетских ресурса у региону.
- Стога, такав однос са САД пружа одређену сигурност Грчкој - рекао је Расмусен.
Расмусен је навео да споразум осигурава Америци сталније и разноврсније присуство које би побољшало приступ Африци, као и Блиском истоку.
- Залив Суда на Криту, а сада и трајније укључивање употребе луке Александруполи, и Ф-16 у ваздухопловној бази Лариса пружају значајно повећано присуство у медитеранском региону - рекао је он.
Расмусен је истакао да би споразум Грчке и САД требало схватити и као покушај Бајденове администрације да повећа присуство и кредибилитет у том региону након понижења у Авганистану, смањеног утицаја у Ираку и Сирији и недавног одбрамбеног пакта између Француске и Грчке.
Мешовити савези могу ослабити НАТО
Међутим, историчар и политички коментатор Дан Лазаре упозорио је да су се ширењем војног присуства у Грчкој Сједињене Државе много више заплеле у ривалства изузетно компликованог региона.
- Досадашњи одговор САД био је на страни Грчке против Турске, а Турске против Русије и Ирана - рекао је Лазаре.
- Американци су на страни Јерменије због велике јерменске дијаспоре у САД, али не допада им се чињеница да су два главна јерменска савезника у региону Русија и Иран - наводи он.
Бајден јача војно партнерство Америке са Грчком, али је такође одобрио Турској куповину Ф-16 вредних шест милијарди долара од компаније "Локид Мартин", приметио је.
- Вашингтон се противи Турској, осим када то не чини, и подржава Грчку осим када стане на пут ширим стратешким интересима. Идеја је да сви излуде - рекао је иронично Лазаре.
Дугорочно, Лазаре верује да ће успостављање нових савеза додатно ослабити НАТО савез.
- Када унесете недавни споразум АУКУС (Аустралија – Велика Британија – САД), јасно је да се НАТО разбија по више линија - рекао је он.
У међувремену, додао је Лазаре, Француска и Немачка биле су у завади са колегама чланицама НАТО-а у источној Европи, док су Сједињене Државе све више заокупљене својим англо-америчким савезом против Кине.