НАТО СЕ ШИРИ У АЗИЈУ? Огласио се Столтенберг и упутио ултиматум Сеулу - Да ли је Јужна Кореја следећа чланица Алијансе?
Јужна Кореја је партнер НАТО алијансе од 2005. године.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг позвао је данас Јужну Кореју да повећа обим подршке Украјини, позивајући се на друге земље које су промениле своју политику неслања оружја земљама у сукобу.
Јужна Кореја је потписала велике споразуме о испоруци тенкова, авиона и другог наоружања Пољској од почетка рата у Украјини, али је јужнокорејски председник Јун Сук-јеол рекао да закон његове земље забрањује снабдевање оружјем сукобљене земље и онемогућава слање оружја у Украјини.
МАСОВНИ РАКЕТНИ НАПАД НА УКРАЈИНУ! Поремећен превоз НАТО наоружања (ВИДЕО)
ЈУЖНА КОРЕЈА НА НОГАМА: Кимови РАТНИ дронови прелетели границу, један стигао до Сеула! Нису успели да их оборе! (ВИДЕО)
ШОЛЦ МЕЊА ПРИЧУ? Немачко "НЕ" новој испоруци Украјини - "Не сме да дође до ескалација између Русије и НАТО"
Столтенберг је у посети Сеулу, на турнеји које ће укључити и Јапана и има за циљ има јачање веза са савезницима НАТО суоченим са ратом у Украјини.
Говорећи на Институту за напредне студије Чеј у Сеулу, Стотлтенберг се захвалио Јужној Кореји на хуманитарној помоћи Украјини, али је позвао да учини више, додајући да постоји "хитна потреба" за муницијом.
На састанцима са високим јужнокорејским званичницима, Столтенберг је оценио да су догађаји у Европи и Северној Америци међусобно повезани са другим регионима и да НАТО жели да помогне у смиривању глобалних претњи и ширењу утицаја у Азији.
Столтенберг је рекао да су земље попут Немачке, Шведске и Норвешке имале сличну политику, али су је промениле.
Шеф НАТО-а је рекао да је "изузетно важно" да Русија не добије овај рат, не само због Украјине, већ и како би се послала порука ауторитарним лидерима, да силом не могу да добију оно што желе.
У саопштењу које су данас пренели државни медији, Северна Кореја је назвала Столтенбергову посету "уводом у конфронтацију и рат, јер доноси мрачне облаке новог хладног рата' у азијско-пацифички регион".
Јужна Кореја је прошле године отворила своју прву дипломатску мисију при НАТО-у, обећавајући да ће продубити сарадњу у борби против тероризма и осталим областима безбедности.
Посета челника НАТО-а такође долази у тренутку када је амерички секретар одбране Лојд Остин требало да стигне у Сеул на разговоре са својим јужнокорејским колегом Ли Јонг-супом.