Научници покушавају да спасу Велики корални гребен: Користе нешто што је саставни део ЈОГУРТА
У лабораторијским условима спровели експеримент и коралима убризгали те корисне микроорганизме
Опоравку Великог коралног гребена, који је у фебруару претрпео и треће масовно избељење у претходних пет година због претераног загревања океана, могле би да допринесу "добре бактерије", сличне онима који се налазе у пробиотским јогуртима.
БРЖЕ И ЈЕФТИНИЈЕ НЕГО ДА САМИ КУВАТЕ! Најукуснија храна УПОЛА ЦЕНЕ!
ОБУЗДАО ПИТОНА ДУЖЕГ ОД ПЕТ МЕТАРА: "Овако великог још нисам имао у рукама" (ВИДЕО)
ВЕЋ 40 ГОДИНА ЖИВИ САМ У ГРАДУ ДУХОВА: Деценијама бележи важне податке, а сада је уочио зашто нема снега као некада
Више од 1.000 од укупно 2.300 километара Великог коралног гребена у потпуности је уништено због загревања океана током 2016. и 2017. године. Гребени нису умирали постепено и полако, већ изненада, од последица топлотног удара, када су их готово спржиле превисоке температуре мора.
Прихрана коралног гребена одређеном количином добрих пробиотских бактерија помогла би у томе да боље поднесу пораст температуре океана, показала су најновија истраживања.
Лабораторијска испитивања дају добре резултате
Научници су у лабораторијским условима спровели експеримент и коралима убризгали те корисне микроорганизме. Захваљујући овим тестовима, успели су по први пут да докажу да корали којима су убризгани пробиотици имају веће изгледе да преживе топлотни стрес када их врате у природно окружење.
Корали које су истраживачи прихрањивали корисним микроорганизмима, слично као када људи пију пробиотике, били су бољег општег стања у односу на оне које нису третирали.
Добијени резултати буде наду да би се стање коралног гребена, укључујући и аустралијски Велики корални гребен, који је у фебруару претрпео треће масовно избељење за последњих пет година, коначно могло поправити.
Лабораторијске екперименте подржава и Фондација за спас Великог коралног гребена, непрофитна организација из Аустралије, чији је циљ спасавање онога што је преостало од највећег система коралних гребена на свету.
Највећи живи организам на свету
Велики корални гребен је највећи корални гребен на свету. Налази у Коралном мору у близини обале Квинсленда на североистоку Аустралије и може се видети из свемира.
Велики корални гребен се понекад назива највећим живим организмом на свету. У ствари, он је сачињен од милиона малих организама, углавном корала.
Си-Ен-Ен га је означио као једно од седам природних чуда света.
Вишеструка корист од пробиотика
- Људе ће верватно изненадити податак по којем се, баш попут нас, и корали ослањају на мноштво добрих бактерија које им помажу да одрже добро здравље и да се, као у људском организму, одржи равнотежа између добрих и лоших бактерија, која се најчешће поремети у стресним периодима - наводи управница Фондације, Ен Марсден.
- Мада се пробиотици широко и успешно користе за побољшање здравља људи и животиња, њихова примена у морским екосистемима до сада је била углавном неистражена. Спас коралног гребена велики је и важан задатак, а овај пионирски истраживачки пројекат само је један од начина на који бисмо, уз помоћ партнера, могли да направимо позитивни помак - додаје Марсден.
И професорка Ракел Пејхото са Државног универзитета у Рио де Жанеиру обавља сличне тестове убризгавања пробиотика у разне врсте корала у највећем светском вештачком океану - "Биосфери 2" у Аризони, као и у лабораторијама Универзитета на Хавајима.
Тим тестовима се може установити које су добре бактерије најделотворније за различите врсте корала. Технологију убризгавања пробиотика користиће и остали истраживачки центри у Квинсленду, попут Института за науку мора у Аустралији. Тестови ће се најпре спроводити у лабораторијским симулаторима, а затим ће обновљени корали бити враћани на Велики корални гребен.
Како корали побеле
Већина корала на Великом коралном гребену живи на горњој граници температурне толеранције, што се огледа у избељивању корала, као што је то било 1998. и 2002. године.
Тада је примећено да су, захваљујући сувише топлој води, корали прекинули фотосинтезу и изгубили боју, откривајући своје беле кречњачке скелете, и ако се вода за месец дана не би охладила корали су умирали.
Свако ново избељење више пустоши корале него раније
Систем Великог коралног гребена, који покрива површину од 2.300 километара, уписан је у листу Светске баштине Унеска.
Масовно избељење које се догодило у фебруару варирало је у различитим деловима гребена, али уништено је веће подрућје него при ранијим избељењима 2016. и 2017. године. Тада су избелеле две трећине система коралног гребена и тако уништиле популацију корала и станишта других облика живота у океану.
Научници истичу да је део гребена у северним и средишњим областима, који су кључни за туризам, ове године био тек умерено избељен, што значи да ће се на тим местима корали вероватно опоравити.
Истичу да је гребен и даље живописан и динамичан систем, али да се са сваким новим избељењем оштећује више него претходни пут. Кажу да би овакве испаде требало да схватимо као позив на свеобухватну акцију у борби против климатских промена.
Глобалне температуре већ су се подигле за један степен на Целзијусовој скали у односу на прединдустријску еру, а Уједињене нације упозоравају да ће, ако оне порасту за 1,5 степени, нестати чак 90 одсто коралних гребена.
ОТКРИВЕНА ПРАВА ФУНКЦИЈА КИНЕСКОГ ЗИДА: Археолози демантовали оно што смо СВИ МИСЛИЛИ да знамо о њему (ВИДЕО)
"АКО ОСТАНЕ ТАМО ДА ЛЕЖИ НЕЋЕ ПРЕЖИВЕТИ": Огласио се херој са фотографије која је обишла свет (ФОТО/ВИДЕО)
ВЕЛИКА ТРАГЕДИЈА! Брат (3) и сестра (4) пронађени МРТВИ након што их је отац сатима оставио САМЕ У КАМИОНУ
ЈЕЗИВА СЦЕНА! Ухватили крокодила од 6 метара и из њега извадили ТЕК ПОЈЕДЕНУ ЖЕНУ (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
"ОВИМ КОЛИМА МОЖЕС ДА ТРАНСПОРТУЈЕШ ДРОГУ И ДЕЦУ": Осумњичени за отмицу мале Медлин се хвалио на језив начин