НАУЧНИЦИ СУ ИЗНЕНАЂЕНИ, А БИЋЕТЕ И ВИ: Да ли паук може да убије и поједе змију?
Обављено је помно истраживање
Паук и змија, који су на "црној листи" код већине људи, изгледа да имају много веће међусобне "проблеме". Да ли би паук могао да убије и поједе змију?
Бесплатан водич корак по корак: Како трговати ценом акција
РУСИ ЋЕ СЛЕДЕЋИ ПУТ ПУЦАТИ У "МЕСО" Москва завршила са упозорењима, граници више нико не сме ни да приђе
АМЕРИКАНЦИ СПРЕМАЈУ ЕВАКУАЦИЈУ ОГРОМНИХ РАЗМЕРА: Десетине хиљада Авганистанаца са породицама пребацују у САД
Питање можда звучи као да је хипотетично или као када деца размењују необична питања у школском дворишту, али то је заиста тема нове студије објављене у научном часопису Јоурнал оф Arachnology. Одговор је - да! И то толико одлучно да - да су чак и научници који су спровели студију остали запањени својим резултатима.
- Изненадио сам се да пауци једу змије на свим континентима (осим на Антарктику) - каже вођа студије Мартин Нифелер, стручњак за паукове на Универзитету у Базелу у Швајцарској.
- Изненадило ме је да се ради о толико различитих група паукова који су способни да убију и поједу змију, и то велики број различитих врста.
Нифелер и његов колега и коаутор, стручњак за змије са Универзитета Џорџија, Витфилд Гибонс, претражили су сваки део научне литературе коју су могли да пронађу, као и сајтове и друштвене мреже, вести, па и стара издања часописа Натионал Геограпхиц, како би их пронашли што више о овој теми. Открили су више од 300 забележених случајева, а подаци су обухватили више од 40 врста паукова и више од 90 врста змија.
Као што се могло и очекивати, велики пауци попут тарантула били су међу онима који су најчешће за оброк имали гмизавце, али они нису шампини. Ту титулу је понела породица паукова позната као теридиде, којој припадају и црне удовице.
Истраживање такође значајно проширује наше знање о пауцима као грабљивцима, који играју већу улогу у равнотежи екосистема него што се раније мислило, додаје Нифелер.
- Сви пауци на свету заједно су тешки отприлике око 25 милиона тона, што значи да су способни да убију око 400 до 800 милиона тона плена годишње - каже он.
- Да бисмо у потпуности разумели важност паука у равнотежи природе, пресудно је разумети читав спектар њихових навика у исхрани.
Како пауци нападају?
Змије којима се хране пауци су углавном мале, у просеку су дужине од око 25 центиметара, али су чак и оне многоструко веће од паука чија је просечна дужина тела око 1,5 метра.
У већини случајева (као што су теридиде), пауци плету изузетно снажне мреже, које се често протежу до земље, којима лове змије. Када је ухвати у мрежу, паук јој задаје отровни угриз чиме је паралише, затим је обмота нитима и вуче на место где ће је појести. Принцип лова је исти као и код мањег плена попут муве, са разликом што дигестивним ензимима треба више времена да смекшају делове змије, па овај оброк може да потраје данима.
- Иако стално говорим о јачини паукове мреже, мислим да сам потцењивао овај невероватни материјал - рекао је путем Себастијан Ечевери, стручњак за пауке и уредник Arachnofiles-a.
- Раније сам претпостављао да би змија могла да се извуче на сигурно, јер су њихови мишићи чврсти као камен.
Око 30 процената змија које су ловили пауци је такође било отровно, као што су коралне змије, аустралијске смеђе змије и звечке, али у овим ситуацијама нису имале корист од тога.
- Змија нема начин да се отровом одбрани од паука - каже Емили Тејлор, биолог и директор Лабораторије физиологију гмизаваца на Калифорнијском политехничком државном универзитету.
Добри (змијски) Самарићани
Будући да су бројним нападима присуствовали и људи, научници су анализирали још једну ситуацију - када људи треба да интервенишу.
Од 319 појава паука против змије, паук је успео да убије змију у 87 посто случајева. У 1,5 одсто инцидената змија је сама побегла. Али у 11 посто случајева људи су ускочили да спасу змије.
Чак и у Аустралији, где се већина сукоба дешава између смеђих змија и црвенокосих паукова - две врсте смртоносне за људе - било је случајева када су људи ослободили змију и очистили је од паучине.
- С обзиром на то да већина људи не воли ни паукове ни змије, врло ме изненађује да постоје они коју су спремни да интервенишу - каже Нифелер, који и сам пати од "јаке фобије од змија".
С обзиром на разнолику исхрану арахнида, студија би такође могла да подстакне даља истраживања о томе како њихов отров делује.
- Иако сада прилично добро разумемо како токсини црних удовица утичу на нервни систем кичмењака, још увек слабо разумемо начин деловања токсина многих других породица паукова - каже он.