Документа ИПАК објављена: Убиство Кенедија остаје МИСТЕРИЈА, али су ОТКРИВЕНИ неки НОВИ ДЕТАЉИ
Око 2.800 докумената објављено
Председник САД Доналд Трамп блокирао је објављивање више стотина докумената о убиству Џона Кенедија уваживши апеле из ЦИА и ФБИ да ти документи остану тајни.
Ипак, око 2.800 докумената су објављени, а између осталог, откривено је:
УНИШТИЋЕ САМИ СЕБЕ: Опијатска криза дрма Америку, Трамп наложио ХИТНУ АКЦИЈУ
- ФБИ је покушавао да пронађе Лија Харвија Освалда пре атентата на Кенедија. Један агент написао је да је ФБИ био заинтересован за Освалда на основу сведочења "кубанских извора", и да је доставио податке о њему полицији у Даласу.
- ФБИ је упозорио полицију Даласа да се Лију Харвију Освалду прети смрћу, стоји у документу који потписује сам директор ФБИ, Џеј Едгар Хувер. "Синоћ смо примили позив под човека који је мирним гласом рекао да је члан групе која је организована да убије Освалда", пише у документу.
- Сам Хувер је страховао да Освалд није прави убица.
- Совјетски лидери сматрали су Освалда "неуротичним манијаком, нелојалним својој земљи". И они су страховали да се Кенедијев убица крије негде другде, и да је атентат можда организовао његов наследник Линдон Џонсон.
- Совјети су страховали и од рата са Америком након Кенедијевог убиства.
- Кастро је Американцима рекао да Куба нема везе са убиством.
ФБИ је од старта био забринут због теорија завере. У својој белешци од 24. новембра, Ховер је написао "Оно око чега се бринем је да имамо нешто да издамо тако да можемо да убедимо јавност да је Освалд прави убица".
- Тајни документи садрже детаље о великом броју покушаја ЦИА да ликвидира стране лидере, међу којима се највише спомиње Фидел Кастро. Према документу из 1975. године, ЦИА је разматрала и убиство Патриса Лумумбе лидера Конга, као и председника Индонезије Сукарна.
- Исплаћено је десетине хиљада долара на анти-комунистичке активности, набавке и оружје, намењених за Кубу, Доминиканску републику, Конго и северни и јужни Вијетнам.
- Новинар британског листа "Кембриџ ивнинг њуз" добио је анонимни позив 25 минута пре убиства Кенедија, у којем му је речено да позове америчку амбасаду у Лондону због великих вести и да причека.
Према МИ5 позив је стигао око 25 минута пре убиства.
Иначе, не очекује се да ће објављивање свих докумената донети спектакуларна открића у вези убиства бившег председника САД 22. новембра 1963. године.