Некад је био НЕРАЗВИЈЕНО рибарско село: Ево како сада изгледа ЕКОНОМСКО ЧУДО Азије (ФОТО/ВИДЕО)
За три деценије, потпуни преображај
Кинеско насеље Шенжен 1980. године је проглашено за једно од пет специјалних економских зона, које су формиране као експеримент за тржишни капитализам. Економија је просто експлодирала, и постао је један од центара целе Азије.
Прочитајте и:
Популација тадашњег рибарског села износила је 30.000 људи, а до данас је број становника порастао на преко 12 милиона, док је село постало град са једном од најјачих економија источне Азије.
Данашњи град практично је направљен за једну генерацију, али се на истом месту налазило насеље хиљадама година. Његово име значи "дубоки канал", због великог броја река које су се из Азије овде уливале у море, због чега је земљиште често било потопљено. Најпре је село постало мала лука, чија економија се заснивала углавном на соли, чају, зачинима и пиринчу.
Си Ђинпинг од данас може да влада НЕОГРАНИЧЕНО - Постаје ДОЖИВОТНИ ПРЕДСЕДНИК?
Међутим, све је почело да се мења када је тадашњи лидер Кине Денг Сјаопинг, целу област прогласио социјалном лабораторијом, где ће нација градити нову, хибридну форму капитализма. У августу 1980. године је Шенжен постао први од пет специјалних економских зона, и место је почело да привлачи произвођаче, највише из Хонг Конга, са бројним пореским олакшицама за сировине, машине и индустријске производе за извознике, пише "Саут чајна морнинг пост".
Рани досељеници кажу да је једина монетарна помоћ централне владе било 90 милиона јуана за изградњу 85 километара граничне линије, како би се спречило кријумчарење и прелаз људи. Та стратегија је напуштена 2000. године, када је град почео да се трансформише из производног центра без пореза у модерну метрополу. Никла су три стуба индустрије, висока технологија, логистика и финансијски сервис, што је привукло велики број људи из целе земље. За 30 година, број становника је порастао на преко 12 милиона.
Трамп захвалан Кини поводом Северне Кореје: Настављају да нам помажу (ФОТО)
Шенжен се данас назива "кинеском Силицијумском долином" и пуни државну касу. Најпознатији је по производњи технолошких компоненти, али је последњих година почео да привлачи и много дизајнера, док многе компаније желе да своје производе направе брзо и јефтино.
Економски је по први пут престигао суседни Хонг Конг, финансијски центар Азије који није могао да одржи корак са градом модерне технологије, пише "Никеи". Хонг Конг, важи за једног од "четири азијска тигра", уз Сингапур, Јужну Кореју и Тајван, али је последње две деценије постао мање важан Кини. Хонг Конг је 1997. године чинио петину кинеске економије, а данас само три одсто. Ипак, лично богатство је и даље знатно веће у Хонг Конгу.
Оштра порука Си Ђинпинга партијским колегама: ''Политичка екологија као природа - лако се загади''
Огромна промена резултат је велике акумулације богатства током последњих деценија. Шенжен је данас дом бројних гигантских компанија, од којих се многе баве производњом најмодерније технологије. Тако је постао трећи најснажнији економски центар у Кини, иза Пекинга и Шангаја.