Некада најхладнији део Сибира постаје пакао на земљи: Научници дошли до АЛАРМАНТНОГ ОТКРИЋА
Угрожени милиони људи
Због невиђеног топлотног таласа насеобинама у једном од најхладнијих делова Русије прети опасност од избијања ватре епских размера. Никита Зимов, директор парка Плеистоцена, рекао је да дуги низ година није било оваквих дивљих пожара.
ПРЕВАРА ВЕКА! Хакерски послови му донели ВЕЛИКО БОГАТСТВО: Тинејџер украо ИНДЕНТИТЕТ Безоса, Маска и Гејтса!
ВИШЕ ОД 10.000 МРТВИХ: Колумбија све ДУБЉЕ ТОНЕ у пакао короне
УХАПШЕН ВОЂА ТАЈНЕ СЕКТЕ: Жариште короне међу ДВЕСТА ХИЉАДА следбеника, скривао податке (ФОТО)
- Последњи пут је било тако лоше пре четрдесет година - рекао је Зимов.
На северу Лакутије пожари су окружили село Сватаи. На западу, у селу Батагаи, извештаји су навели да пада киша од пепела.
Према Гринпису Русија, сателитски подаци показују да је од почетка 2020. године укупна површина земље уништена у пожарима достигла 19 милиона хектара. Ово је веће подручје од Грчке. Већина пожара била је у далекој источној Русији и источном Сибиру.
- Распрострањена руска регија Сибира постала је климатско жариште загревајући се много брже од остатка планете. Ово лето је већ донело екстремне топлотне таласе, изливе нафте изазване одмрзавањем пермафроста и шумске пожаре. Шта ће се још деситит пре него што коначно почнемо да утичемо на климу - упитао је шеф јединице Гринписа у Русији Григори Куксин.
Екстремне врућине забележене у том подручју трају од јуна. Метеоролог Скот Данкан поделио је на Твитеру визуелни снимак који приказује врућину у регији, при чему се на рубу Арктичког океана очекује температура виша од 30 степени Целзијуса.
Према студији World Weather Attribution (WWA) од 15. јула, топлотни талас Сибира био је "скоро немогућ" без климатских промена. У њему је речено да је продужени период врућине био најмање 600 пута вероватнији као последица антропогеног загревања. Ватрени талас, рекли су аутори, довео је до сувих услова који су погоршавали пожаре и одмрзавали пермафрост "што је довело до велике штете укључујући загађење животне средине".
Извештај у часопису "Сциенце" нагласио је још једну промену која се тренутно дешава на сибирском Арктику. Кратер Батагаи у источном Сибиру, који локално становништво назива "капијом за подземље", сада расте бржим темпом него што је то некада био случај. То се углавном своди на одмрзавање пермафроста - тла које је трајно смрзнуто, понекад и десетинама хиљада година.
Франк Гуентер, са Института за геологију на Универзитету у Потсдаму у Немачкој, рекао је за магазин да се деценијама кратер шири брзином од око 32 стопа годишње. Међутим, од 2016. године, стопа ширења је између 39 и 45 стопа годишње.
Одмрзавање пермафроста у региону почиње да постаје велики проблем. Годинама се преко арктичке тундре појављују огромни кратери. Сматра се да се током одмрзавања пермафроста метан ослобађа распадањем органског материјала претходно заробљеног у смрзнутој земљи. Сматра се да овај метан ствара џепове и када се створи превелики притисак он експлодира, остављајући рупу у пејзажу. Године 2016. објављен је видео снимак који приказује колебање тла као резултат сумњивог метанског мехурића испод.
У новије време изливање горива у региону Краснојарску, Сибир, приписано је одмрзавању пермафроста. Сматра се да је тло испод термоелектране Норникел постало нестабилно, што је узроковало несрећу.
Извештај WWA-e каже да би се до 2050. године температуре у Сибиру могле повећати за 2,5 степени Целзијуса у односу на 1990. У најекстремнијем сценарију та бројка би могла достићи и 7 степени Целзијусових.
Студија из 2018. године такође је открила да ће одмрзавање пермафроста започети рушење зграда широм Северне хемисфере до 2050. године.
- Показујемо да је скоро четири милиона људи и 70 процената тренутне инфраструктуре у потенцијалној опасности. Ове цифре се не смањују значајно чак и ако се постигну циљеви климатских промена из Париског споразума - написао је тим у часопису "Натуре".
ЦРНИ РЕКОРД КОРОНЕ У АМЕРИЦИ: Највећи број умрлих од краја маја
Били су у браку ЧЕТИРИ ДАНА, посвађали се и ПОПИЛИ ОТРОВ! Шокираћете се када чујете због чега
БРАЗИЛ У ЗАГРЉАЈУ КОРОНАВИРУСА: Јужноамерички "џин" на коленима, УМРЛО више од 92.000 људи
Научници из Калифорније користе ДРОНОВЕ за проучавање великих белих ајкула, а ево и ЗАШТО
ПРЕДСЕДНИК БРАЗИЛА У ТЕШКОМ СТАЊУ: "Осећам се слабо, имам буђ на плућима"