Некада су људе на ово ОСТРВО СЛАЛИ ПО КАЗНИ, а данас је једно од омиљених дестинација туриста из целог света!
Алкатраз је свакако један од најпознатијих затвора свих времена, а уколико се питате зашто, припремили смо вам одговоре.
Алактраз је острво површине 90.000 квадратних метара у средини залива Сан Франциска у Калифорнији. Од средине тридесетих година 20. века, па све до укидања затвора 1963. године, Алкатраз је важио за најчуванији и најсигурнији затвор у Америци. Данас је једна од омиљених дестинација многих туриста широм света, а ми вам доносимо занимљиве чињеницие о њој, за које вероватно нисте знали.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/26/profimedia-0514313075_1.jpg?itok=XwC0wjO-)
Мафијаши, зеленаши, па и ви сте људи наши: У обећаној земљи Италији криминалцима делили државну помоћ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/04/pjimage_16_0.jpg?itok=Rr1hZA31)
ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ ОЦА ЧИЈУ ЈЕ ЋЕРКУ СВИРЕПО ИЗБОЛА ЖЕНА ИЗ АЛБАНИЈЕ: "Молио сам се да остане са мном док је умирала"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/08/ilustracija_1.jpg?itok=bihYH_wH)
АМЕРИКАНЦИ СУ У ПАКТУ СА ВАНЗЕМАЉЦИМА?! Израелски генерал проговорио и оставио свет БЕЗ ТЕКСТА
1. Острво је име добило 1775. године након што је до њега допловио шпански истраживач Хуан Мануел де Ајала. Сматра се да га је управо он назвао Ла Исла де лос Алцатрацес (острво пеликана). Назив Алкатраз, потиче од имена морских птица које су на њему живеле. Пре него што је постао домом најгорих криминалаца, острво је било седиштем велике колоније браон пеликана. Када је 1775 шпански поручник Јуан Мануел де Ayala пловио овим водама крстио је ово острво у "Ла Исла де лос Алцатрацес", у преводу - Острво пеликана.
2. Алкатраз је био први војни затвор у којем су се одслуживале дуготрајне казне. Такође, затвореници су били подељени по разредима, заисно од тежине казне коју су издржавали и казненог дела које су починили. Почетком XIX века Алкатраз је коришцен у војне сврхе. Од 1850 служио је и као војни затвор у којем су затварани заробљеници током Грађанског рата и Индијанци који су били у сукобу са владом.
Најпознатија бекства из затвора
3. Управници Алкатраза били су убеђени да нико од затвореника не може издржати дуго у хладној води непрекидно ометан јаким морским струјама. 1962 затвореник Јохн Паул Scott је успео да преплива Сан Франциски залив, ал је био толико изцрпљен да га је полиција пронашла како у бесвесном стање лежи на обали.
4. Амерички гангстер Ал Капоне био је један од првих затвореника Алкатраза. Године 1931. ухапшен је због утаје пореза и послат је на одслужење казне од једанаест година робије. Био му је забрањен било какав контакт са спољним светом, па је у таквим условима почео да губи разум. Касније је због поодмаклог стадијума сифилиса завршио у Балтиморској менталној институцији, из које је био послат на кућно лечење. Умро је крајем јануара 1947. године.
5. Затвореници на Акатразу били су најтежи злоочинци, вишеструки повратници и лица која су из других затвора по казни пребацивана услед покушаја бекства. Сви они који су се добро владали и поштовали затворски ред, били су враћани у друге Федералне затворе.
6. У историји Алкатраза забележено је 14 засебних покушаја бекства од стране 36 затвореника: 23 их је ухваћено, шесторица су убијена за време бега, а двојица су се утопила. Службено, нико није успео да побегне из овог затвора, иако за преосталих пет затвореника не постоје докази да су се икада домогли копна. Дана 27. априла 1936. године забележен је први покушај бега, а најпознатији, према којем је 1979. снимљен филм са Клинтом Иствудом Бекство из Алкатраза - одиграо се у јуну месецу 1962. године. Тада су Френк Морис и браћа Џон и Кларенс Англин успели да побегну из својих ћелија. Након бега им није било трага, иако се у потрагу укључио енорман број војника и полицајаца. Касније је на обали недалеко од Сан Франциска пронађено мртво тело за које се претпостављало да припада неком од поменутих затвореника, али је његова идентификација била немогућа због високог степена распадања. Френк и браћа Англин су проглашени несталима.
Највеће мафије света
7. Први управник Алкатраза, Јамес А. Јохнстон, је знао да је лоша исхрана узрок многих побуна у затвору. Због тога се залагао за добру исхану, а затвореници су могли да узму онолико порција колико су хтели. Затвореници кој нису правили проблем могли су да користе све привилегије које је затвор пружао: библиотеку од 15000 књига, 75 недељних часописа и право да гледају филмове.
8. У Алкатразу се најдуже задржао гангстер Алвин Језиви Карпис - чак 26 година. Алвин је био пријатељ са затвореником по надимку Мали Чарли, који је касније постао познат као Чарлс Менсон.
9. Алкатраз никада није радио са пуним капацитетом, просечан број затвореника био је 260, ал никада мањи од 222 и никада већи од 320.
10. Роберт Страуд, познатији као Птичар из Алкатраза, за време издржавања затворске казне постао је стручњак за орнитологију. До 1909. године живео је на Аљасци као макро, где је убио бармена који је напао једну од његових проститутки. Осуђен је на 12 година затвора. На издржавању казне 1916. године је убио стражара па је због тога осуђен на смрт вешањем. Међутим, помилован је, па му је казна преиначена на доживотну робију у изолацији. У то време се код Страуда развио интерес за птице, које је смео да држи у ћелији (имао их је скоро 300). Касније је, пошто је користио орнитолошку опрему како би производио забрањени алкохол, премештен у Алкатраз. Ту му није било било дозвољено да се бави својим хобијем, а о њему је 1962. године снимљен филм Птичар из Алкатраза (Бирдман оф Алцатраз), у којем је његов лик тумачио амерички глумац Берт Ланкастер.
Десет највећих историјских пљачки
11. Испод Алкатраза истраживачи су користећи посебно подешене радаре открили остатке старе војне тврђаве уништене у прошлости.
12. Алкатраз је наводно једно од најуклетијих места у Америци. Према историчарима, ту су пронађени остаци људи као и археолошки артефакти који би могли доказати да се на том месту некада налазило индијанско гробље, а према неким писцима, скоро сваки функционер који је тамо служио, често је примећивао нешто необично. Поред тога што су многи затвореници проглашени лудима након пуштања из затвора, пошто су тврдили да су чули и видели разне бизарне ствари, један од њих је стражарима константно говорио како види црвене очи по мраку. Нико му није веровао. Целу ноћ је вриштао у ћелији, а следећег јутра пронађен је мртав. Како су рекли, био је задављен. Такође, Д-блок се сматра паранормалним и чак се четири од 42 ћелије у њему сматрају уклетима. Ћелија бр. 14, која је била намењена најгорим преступницима, сматра се најуклетијом од свих.
13. Затвор је престао са радом само годину дана након великог бега из 1962. године. Шест година након што је затворен, група од 70-ак Индијанаца окупирала је острво тражеци да се на њему оснује универзитет, а поред њега и културни центар. Штавише, понудили су да га откупе за 24 долара.
14. Од 1981. године у Сан Франциску одржава се триалон под називом Бекство из Алкатраза. Ова спортска манифестација сваке године окупља стотине људи са свих страна света.