НЕКИМ ЗЕМЉАМА ПРЕТИ ВРАЋАЊЕ МЕРА ЗБОГ КОРОНЕ? У Индији у петак забележен рекордан број оболелих
Страх од другог таласа корона вируса довео је до затварања прехрамбених објеката у Пекингу, Индија је забележила рекордан број оболелих, у Европи упозоравају против превеликог опуштања, а половина савезних америчких држава пријавила је да се њихови болнички капацитети брзо попуњавају.
Здравствени званичници широм света протеклих дана изразили су бојазан да би неке државе, суочене са разорним последицама рестриктивних мера карантина по економију, могле да пребрзо укину те мере, као и да би вирус могао да се прошири током масовних протеста против расизма, преноси Ројтерс.
Бразил престигао В. Британију: Јужноамериканци други у свету по броју мртвих од короне, став СЗО изненадио!
СЗО: Свет никада није видео овако нешто ЈОШ ОД ШПАНСКОГ ГРИПА, корона изазива расуло у свету
СИРОМАШНЕ ЗЕМЉЕ ТАКОЂЕ ИМАЈУ ПРАВО НА ЛЕЧЕЊЕ! СЗО: Вакцине да буду доступне као глобално јавно добро
- Морамо да будемо спремни да одустанемо од ублажавања мера, уколико то буде потребно - рекла је европска комесарка за здравство Стела Кириакидес и позвала 27 чланица ЕУ да наставе са тестирањем грађана док отварају школе и пословна предузећа.
Темпо раста броја случајева корона вируса успорава у већем делу Европе, али здравствени експерти истичу да постоји умерени до високи ризик да би због појаве новозаражених после укидања рестриктивних мера можда било потребно уводење нових рестрикција.
- Почетни талас преношења болести прошао је врхунац у свим земљама, осим у Пољској и Шведској - саопштио је Европски центар за превенцију и контролу болести.
Центар предвиђа умерено убрзање раста броја заражених у Европи у наредним недељама.
- Такав пораст, ако се брзо не контролише, могао би да оптерети здравствене системе, као што је то био случај у марту и априлу у неколико чланица ЕУ и у Великој Британији - саопштио је Центар, али и додао да влада сада имају мере за проверу и промену узлазног тренда за две до три недеље.
Директорка европског центра Андреа Амон нагласила је важност одржавања физицке дистанце, личне хигијене и "правилног респираторног понашања".
У Кини, земљи из које је потекао корона вирус, забележена су два нова случајева заразе у Пекингу, дан након што је, примећује Глас Америке, градска влада одложила реализацију планова за повратак појединих ученика у школе.
Власти су у потпуности или делимично затвориле шест великих прехрамбених великопродајних ланаца, која су двојица заражених недавно посетили, али и даље није познато како су се они заразили.
У Индији је поново успостављен јавни саобраћај, отворене канцеларије и тржни центри после готово 70 дана рестрикција, иако су здравствени званичници упозорили да земља још није близу врхунца епидемије.
Министарство здравља те земље саопштило је да је број оболелих у петак порастао за рекордних 10.956. Међутим, званични број жртава, 8.498, релативно је мали.
Турско медицинско уздружење оценило је да је прерано дошло до ублажавања рестриктивних мера у тој земљи 1. јуна, иако је број смртних случајева на дневном нивоу опао на око 20.
Генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Адханом Гебрејесус рекао је у четвртак да је "претња од новог таласа и даље веома реална", подсећа Глас Америке.
- Морамо да имамо на уму да, иако се ситуација побољшава у Европи, глобално се погоршава. И даље ће нам бити потребна глобална солидарност да у потпуности поразимо ову пандемију - поручио је Тедрос у Женеви.
У око шест америцких држава, меду којима су Тексас и Аризона, расте број хоспитализација што је подстакло страховања да би отварање економије могло да доведе до новог таласа зараза.
Алабама, Флорида, Северна и Јужна Каролина, Орегон и Небраска су у четвртак забележили рекордан број нових слуцајева корона вируса.
На Волстриту је у четвртак забележен највећи пад берзанских индекса последња три месеца због страха од новог таласа пандемије, мада су у петак поново порасли.
У САД је од корона вируса до сада преминуло више од 113.000 људи, а тај број би до септембра могао да буде најмање 200.000, рекао је за кабловску мрежу CNN шеф Института за глобално здравље на Универзитету Харвард Ашиш Џа.
Џа је нагласио да су САД једина велика земља која је почела да отвара економију, а да није довело раст број слуцајева до контролисаног нивоа - што значи да број људи који су позитивни на коронавирус буде пет одсто или ниже најмање 14 дана.
Према анализи агенције Ројтерс, та цифра је протеклих недеља била измеду четири и седам одсто на националном нивоу.
САРА ДОБИЛА МИСТЕРИОЗНИ ОСИП: Лекари нису имали одговор, а онда је ЦЕЛА ЗЕМЉА почела да обољева (ФОТО)
ИТАЛИЈАНСКИ НАУЧНИЦИ ЗАБРИНУТИ: Након карантина огроман број грађана има неочекиван ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМ
Ни посета Ајфеловој кули више неће бити иста због короне: ТУРИСТЕ ЧЕКА ВЕЛИКА ПРОМЕНА
НЕ, КОРОНА НИЈЕ ПОТЕКЛА СА ПИЈАЦЕ У ВУХАНУ, ИСТИНА ЈЕ МНОГО ГОРА: Научници изнели шокантне податке о пореклу вируса (ВИДЕО)
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ СЗО: Пандемија се погоршава, откривена нова жаришта