НЕМА СМРТНЕ КАЗНЕ НА НОВОМ ЗЕЛАНДУ, А ДОЖИВОТНА БЕЗ УСЛОВНЕ ЈЕ ПРЕСЕДАН: Ево шта чека убицу 49 људи!
Ово је најмасовније убиство на Новом Зеланду
Аустралијанац Брентон Харисон Тарант, осумњичен за нападе на џамије на Новом Зеланду у коме је убијено 49 људи, појавио се пред судом, где је оптужен за убиство.
"Он је тих, повучен, ПРИЈАТЕЉСКИ РАСПОЛОЖЕН": Огласио се ШКОЛСКИ ДРУГ УБИЦЕ СА НОВОГ ЗЕЛАНДА
Ово је најмасовније убиство на Новом Зеланду, а очекује се још оптужница против њега. Премијерка ове земље, Џасинда Ардерн назвала је јучерашње нападе терористичким актом. Нови Зеланд је укинуо смртну казну 1989. године, па је најстрожа казна за злочине почињене на овој територији "доживотна робија". Она је одређена за дела попут убиства, тероризма, отмице авиона и трговину дрогом.
Иначе, после одређеног минималног времена, осуђеници могу бити пуштени на условну слободу, а који је период који морају провести у затвору зависи од кривичног дела за који се терете, али и осталих околности и процене да ли се затвореник покајао, да ли је безбедан за околину итд. Овај период не може бити краћи од 10 година, и тек након 10 година у затвору отвара се питање условне слободе.
Тренутно је максимална казна, од 30 година у затвору, додељена Вилијаму Белу, који је током пљачке убио 3 људи. Првенствено је осуђен на 33 године робије, а онда му је након жалбе казна умањена. Не постоји старосна граница за доживотну казну, па су тако осуђивани и починиоци који су у тренутку када су починили злодела имали 13 година.
Тренутно не постоји осуђеник који нема право на условну слободу, а остаје питање да ли ће Тарант постати први осуђеник на Новом Зеланду коме ће слобода бити немогућа. У сваком случају, минумум за убиства која се везују за терористички акт је казна од 17 година, кажу закони ове земље.
ДАН НАКОН УЖАСА: После масакра Нови Зеланд ЗАВИЈЕН У ЦРНО! Потресне фотографије
Још један масовни убица пре 8 година шокирао је свет. Андерс Брејвик који је у нападима у јулу 2011. године на острву Утоја убио 77, а ранио више од 240 људи осуђен је у Норвешкој на 21 годину затвора. Суд је Брејвика прогласио урачунљивим, а оптужени је пресуду саслушао са осмехом на уснама, а по уласку у судницу упутио је поздрав карактеристичан за екстремну десницу.
Иако је Брејвик осуђен на максималну казну затвора од 21 године, предвиђа се да ће он остатак живота ипак провести иза решетака, јер казна може бити продужена уколико суд процени да је он и даље опасност за друштво.