ОВАКО СЕ НЕМАЧКА СПРЕМА ЗА РАТ Објављени планови у случају оружаног сукоба у Европи - Писторијус: "Морамо бити спремни до 2029. године!"
Први пут након Хладног рата, Немачка је ажурирала своје планове у случају избијања рата у Европи.
Документ на 67 страница, познат као Оквирна директива за целокупну одбрану објављен је ове недеље, а описује потпуну трансформацију свакодневног живота немачких грађана у случају рата, пише CNN.
У документу стоји да ће се, у случају рата, вратити обавезно регрутовање у војску, квалификовани радници старији од 18 година могли би радити одређене послове, попут оних у пекарама и поштанским канцеларијама, а могуће је и да им буде забрањено дати отказ. Лекари, психолози, медицинске сестре и ветеринари, према документу, радили би у војним и државним службама.
Влада ће створити залихе хране, осигураће један оброк дневно
У случају несташице хране, Влада ће створити залихе хране како би грађанима обезбедила „један топли оброк дневно“.
Резерве би укључивале храну као што су пиринач, махунарке и кондензовано млеко. Други кључни ресурси као што су бензин и нафта такође би могли да буду рационисани купонима ако постану оскудни.
Наводе се и мере цивилне заштите, укључујући претварање подземних станица у импровизоване бункере и припрему болница за прилив пацијената. Немачка министарка унутрашњих послова Ненси Фазер изјавила је да је неопходно да се земља боље наоружа с обзиром на руску агресију.
- Руска агресија је потпуно променила безбедносну ситуацију у Европи – пре свега међу нашим источним партнерима у ЕУ и НАТО, попут балтичких држава, али и због хибридних претњи попут сајбер напада, шпијунаже и дезинформација - рекла је она.
Болнице се морају припремити за лечење великог броја пацијената
Поред свих заштитних мера наших органа безбедности и војног одвраћања и одбране, мора се додатно ојачати цивилна заштита.
У документу се упозорава да немачке болнице морају да се припреме за лечење великог броја пацијената током дужег периода.
Као и то да, у случају да избије рат, немачко становништво не може да рачуна да ће „помоћ коју организује држава” бити одмах пружена, због могућности „да се штета истовремено догоди на великом броју локација”.
Стога, наводи се, цивили морају бити спремни да прво помогну себи, као и да пруже помоћ својим суседима где је то могуће. Подруми, подземни паркинзи и станице метроа требало би да се користе као привремени бункери, наводи се у документу.
Немачки емитери и дигитални медији биће по закону обавезни да одмах деле важне владине информације. Власти ће имати овлашћење да евакуишу цивиле у одређена подручја, али не би требало да раздвајају породице. Иако се очекује да ће немачке метеоролошке службе наставити у случају ванредног стања, власти би могле да забране или ограниче објављивање прогноза.
Немачки министар: Морамо бити спремни за рат до 2029. године
Ажурирани ратни планови Немачке долазе након Путинових претњи европској безбедности. Рат у Украјини траје већ другу годину, не назире му се крај, а све је већи страх да би се сукоб могао проширити и на НАТО.
Немачки Дер Шпигл објавио је изјаву министра одбране Бориса Писторијуса: „Морамо бити спремни за рат до 2029. Не смемо да верујемо да ће се Путин зауставити на украјинским границама".
Писторијус би у среду требало да изнесе свој предлог модела обавезног служења војног рока.
Обавезни војни рок је укинут 2011. године и његово поновно увођење у Немачкој изазвало је контроверзе. Наиме, немачко Министарство одбране планира значајно јачање резервног састава војне снаге до 60.000 мушкараца и жена, рекао је високи званичник за резервне снаге.
Бивши министар одбране Велике Британије: Рат долази до краја деценије
- Уверен сам да морамо у потпуности да прилагодимо резерве актуелним безбедносним изазовима како бисмо на адекватан начин пружили подршку Бундесверу у испуњавању задатака националне и савезничке (НАТО) одбране -рекао је генерал-пуковник Андреас Хоуп, заменик генералног инспектора и комесар за резервне послове.
Осим тога, део британске владе је изразио потребу да буде спреман за рат. Бивши британски министар одбране Бен Волас рекао је у фебруару да „рат долази“ у Британију до краја деценије.
Подсетимо, Русија је последњих недеља издала нека од најоштријих упозорења Западу након што су неки украјински савезници дозволили Кијеву да употреби своје оружје за напад на ограничене циљеве унутар руске територије.
Путин: Немачки тенкови у Украјини су морални и етички шок
Путин је у среду описао набавку западног оружја као „веома озбиљан и опасан корак“. Руски лидер је посебно указао на распад односа Русије са Немачком.
Он тврди да је појава немачких тенкова у Украјини резултирала „моралним, етичким шоком“, јер је „однос према Немачкој у руском друштву увек био веома добар, веома добар“.
- Сада, када кажу да ће се појавити још неке ракете које ће погађати циљеве на руској територији, то, наравно, на крају уништава руско-немачке односе - додао је он.
Путин је рекао и да, ако Запад дозволи Украјини да поново гађа Русију високотехнолошким пројектилима далеког домета, Русија разматра да распореди такво наоружање које би могло да гађа земље које су оружје испоручиле.
Извор: Србија Данас/Index