НЕМАЧКА СЕ ВЕЧЕРАС ОПРАШТА ОД КАНЦЕЛАРКЕ: Ангела Меркел одлази у пензију, а спремна је и несвакидашња ЦЕРЕМОНИЈА
У Берлину ће у вечерњим сатима бити уприличено "Велико повечерје" што је највећа војна церемонија у Савезној Републици Немачкој.
Након 16 година проведених на дужности немачке канцеларке, Ангела Меркел одлази у политичку пензију и мада ће још неко време бити "техничка канцеларка", Немачка ће се данас, уз војне почасти, опростити од шефице владе.
Кардиолог упозорава: Ако имате један од ових симптома можете да доживите МОЖДАНИ И СРЧАНИ УДАР, ево како то да спречите!
КАО ГРОМ ИЗ ВЕДРА НЕБА: Себастијан Курц се повлачи из политике, ово је главни разлог
ХОРОР: Избо мајку и милионера након очеве годишњице - називао је ПОГРДНИМ именима па јој пресудио
У Берлину ће у вечерњим сатима бити уприличено "Велико повечерје" што је највећа војна церемонија у Савезној Републици Немачкој - уз бакље, војнике у свечаним униформама, официре и кореографију која је испланирана до танчина.
"Велико повечерје" је посебно и по томе што Војни оркестар Бундесвера током те церемоније свира и неке песме које бирају оне особе од којих се опрашта.
Већ неко време су познате музичке жеље Ангеле Меркел, а оне већ неко време код немачких грађана изазивају и одређене реакције - углавном одобравање и покоји осмех. Зашто?
Осим екуменске црквене песме "Тебе, Боже, хвалимо" канцеларка у одласку пожелела је и да чује песму Хилдегард Кнеф "Нек' за мене падају кише црвених ружа".
И друга песма коју је изабрала Ангела Меркел доста говори о њој. То је један стари хит из DDR-a који пева Нина Хаген: "Заборавио си филм у боји". Нина Хаген је још у Источној Немачкој била на гласу као дрска поп-певачица, а након што је отишла у Западну Немачку, постала је панка-икона.
И Ангела Меркел потиче из бившег DDR-a, из Темплина, градића у покрајини Бранденбург.
Она је одрасла уз ту песму Нине Хаген која је објављена 1974. Текст песме наводно још увек напамет зна свака друга особа са истока Немачке.
Посебно је занимљив следећи стих те песме: "Нико нам сад не верује како је овде било лепо, ха ха", да ли је то трачак носталгије или чежње за старим временима у DDR-u?
Можда канцеларка на тај начин само демонстрира свој рафинирани смисао за хумор. А можда се и ради о својеврсној „старачкој благости“.
"Велико повечерје" је церемонија којом се Немачка традиционално опрашта од савезних канцелара и канцеларки, савезних председника, односно савезних министарки и министара одбране.
То је традиција чији корени сежу у 16. век. Тада је у касарнама знало да се у вечерњима сатима добрано банчи, па и коцка. Зато је уведен јасан и гласан сигнал којим се означава почетак ноћног мира.
Тада би дежурни официр кренуо у обилазак кампа у пратњи бубњара и трубача, па би својом палицом или сабљом ударао чепове на бурад с пићем. Стара немачка реч за "ударац" је "Штрајх".
А након тог сигнала у касарни би завладао мир и више није смело да се точи пиво, ракија или вино. Сви они који се тога нису придржавали, могли су да рачунају с озбиљним последицама.
"Велико повечерје" се током протеклих столећа развило у церемонију каква је данас позната. Али и она је спорна.
На пример недавно одржано "Велико повечерје" за немачке војнике који су се вратили из Авганистана, са бакљама, кацигама и постројавањем испред зграде Рајхстага у Берлину, критичаре је подсетило на постројавања националсоцијалиста.