НЕМАЧКИ ДРЖАВНИ ВРХ ХАКОВАО МЛАДИЋ (20): Био је љут на политичаре, па им се осветио!
Из немачке Канцеларије федералне криминалистичке полиције (БКА) данас је саопштено да је 20-годишњи Немац који је притворен због крађе података великих размера казао истражитељима да је деловао самостално и да је био бесан због изјава политичара, новинара и других јавних личности чије је податке открио.
- Током испитивања оптужени је изјавио да је деловао самостално приликом шпијунирања података и неовлашћеног објављивања података", наводи се у саопштењу БКА и додаје да "досадашња истрага није открила доказе о учешћу треће стране. У вези са његовим мотивом, оптужени је изјавио да је деловао тако јер су му сметале изјаве политичара, новинара и јавних личности (обухваћених нападом) - стоји у саопштењу.
Немачки магазин Шпигл објавио је на сајту да је данас ухапшени 20-годишњак, осумњичен за једну од највећих крађа података у историји Немачке, која је погодила стотине тамошњих политичара, признао кривицу. Наводи се да је истражитељ који се бави његовим случајем казао да је осумњичени изјавио да није био свестан размера последица сопствених поступака и да за сада ништа не указује на било какве везе са страним безбедносним службама.
Наводи се да је БКА објавила да је претражен стан осумњиченог 20-годишњака из покрајине Хесен у средиђњој Немачкој. Није саопштено више детаља, али је за касније током дана планирана конференција за медије.
Подсећамо, овим цурењем података било захваћено скоро 1.000 људи. У већини случајева објављене су основне информације о томе како контактирати с тим људима, али у око 60 случајева процурило је више личних података.
Међу погођенима нападом има познатих глумаца, попут Тила Швајгера, али и подоста политичара: ту су немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер, канцеларка Ангела Меркел, нова председница Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер, шефица Социјалдемократске партије Немачке (СПД) Андреа Налес, али објављени су и подаци посланика свих странака у Бундестагу осим десничарске Алтернативе за Немачку (АфД).
Ново у овом случају и није толико да су хакерским нападом погођене познате личности, већ како су оне погођене, анализира Дојче веле.
- До сада смо у случајевима крађе података и сајбер-шпијунаже у Немачкој имали посла са подацима савезног парламента или савезне владе. Али тада нису цурили приватни подаци тих личности - објашњава Свен Херпинг, шеф пројекта безбедносне политике фондације Нова одговорност, која се бави технологијом и дигитализацијом у сфери политике и друштва.
Наводи се да овог пута, наиме, нису процурили подаци са званичних адреса електронске поште или мобилних телефона, већ су проваљене приватне електронске адресе, објављена је приватна преписка са породицом и приватне фотографије. У принципу се може рећи да овог пута циљ хакера нису биле функције неких особа, већ оне саме - укључујући и њихово приватно окружење.