НЕМАЧКИ СТРУЧЊАЦИ ПЕСИМИСТИ: Још ћемо ГОДИНАМА носити маске и држати размак! (ФОТО)
Светски стручњаци упозоравају да вакцине неће моментално зауставити пандемију
Док медији брује о порасту броја регистрованих зараза, а широм Европе се уводе нови локдауни, оптимистичне најаве да би се ускоро на тржишту могла појавити прва вакцина многима звучи као једина нада. Укупно једанаест вакцина широм света је у последњој клиничкој фази испитивања у којој се десетинама хиљада људи даје вакцину или плацебо.
СКАНДАЛ У УКРАЈИНИ: Зеленски са супругом пошао на гласање, активисткиња га сачекала и подигла сукњу (ВИДЕО)
ОГЛАСИО СЕ БОРИСОВ: Премијер Бугарске заражен короном
Научници и фармацеутски концерни сада нестрпљиво чекају да се довољан број тих људи у свакодневном животу зарази вирусом. Ако се испостави да су сви или готово сви заражени они који су добили плацебо, то би значило да су они који су добили вакцину заштићени. И она би онда добила дозволу.
Немачки министар здравства Јенс Шпан је ипак опрезан. Он је изјавио да се на вакцину може рачунати почетком следеће године, вероватно до марта, али можда и касније.
У немачкој биотехничкој компанији БиоНТех из Мајнца виде добре шансе да баш они буду први. У најбољем случају, дозволу за производњу вакцина би, надају се, могли добити већ средином новембра.
У сарадњи с гигантима фармацеутске индустрије и уз велику финансијску помоћ држава, више компанија широм света већ планира масовну производњу или купује стотине милиона стаклених посудица у којима ће се складиштити дозе вакцина.
Америчка влада проводи готово војну операцију – а заиста је и води војска – под називом "Оператион Warp Спеед" у којој осам фирми добија десет милијарди евра. Циљ је да до јануара буде спремно 300 милиона доза вакцина за америчке грађане.
Као САД, ни Европска унија не желе да уложе сав новац само у једну опцију – јер не зна се које ће од вакцина пропасти у последњој фази тестирања или које ће се кроз који месец показати као најефикасније. Зато је ЕУ већ осигурала набавку 800 милиона доза вакцина од шест различитих произвођача.
Према броју становника, Немачка би требало да добије 150 милиона доза из те наруџбе ЕУ. Али Берлин истовремено преговара и директно с БиоНТехом о додатним дозама вакцина. Немачка планира формирање најмање шездесет центара за вакцинисање, вероватно у пространим велесајамским дворанама, како би се брзо и без гужве могло вакцинисати што више људи.
Дакле, ускоро један убод у руку и корона ће бити само још мутно сећање? Стручњаци упозоравају да не треба гајити такве илузије.
- Још годинама ћемо морати да живимо с вирусом: држати размак, често прати руке, носити маске - каже Франк Улрих Монтгомери, председник Светског удружења лекара(ЦПМЕ).
Он додаје да може потрајати и неколико година док цело становништво не буде вакцинисано.
- За вакцинисање свих одједном нема ни довољно вакцина ни довољно медицинског особља - каже Монтгомери.
Према препорукама ЕУ, које би требале усвојити земље чланице, све док не буде довољно вакцина за све, приоритет би требало имати медицинско особље, старији од шездесет година и хронично болесни. Немачки министар Шпан поновио је ових дана да ће вакцинисање у Немачкој бити искључиво добровољно.
Како онда то изгледа, сликовито је описао Давид Сејлисбури, један од водећих британских стручњака за имунизацију који саветује тамошњу владу: ако претпоставимо да ће 75 посто старијих суграђана отићи на добровољно вакцинисање те да ће вакцина заштитити 75 посто вакцинисаних, произилази да ће заштићено бити тек нешто више од половине старијих који се броје у ризичну групу.
Научници упозоравају да, при неслућеној брзини којом се развијају вакцине против короне – не треба очекивати чудотворне успехе. Угледни недељник Шпигл је овоме посветио насловну тему актуелног издања, а новинари су разговарали са шефовима водећих компанија које развијају вакцине.
- У идеалном случају, вакцина пружа две ствари: спречава или ублажава болест и, друго, спречава даље преношење с човека на човека - каже власник и главни истраживач БиоНТеха Угур Заин. Но досадашње студије сугеришу да вакцинисане особе и даље могу да шире заразу, али да брже оздраве па у просеку заразе мање људи.
Кад се подвуче црта, новинари Шпигла закључују да вакцина неће једним ударцем окончати пандемију.
"Вероватније је да ће то најпре бити вакцина осредње ефикасности које штити од тешког тока болести, а можда ће и сасвим да спречи избијање симптома covida-19. Али тешко да ће спречити сам пренос вируса." Још није јасно, пише хамбуршки недељник, хоће ли ће имунитет трајати неколико месеци, годину дана или можда дуже.
Кад вакцина стигне, закључује Шпигл, вероватно нас чекају "хаотични месеци" с много отворених питања. Рецимо, колико је ефикасна и сигурна вакцина, колико ћемо доза осигурати, ко се први треба вакцинисати и како вакцинисати цело становништво.