НЕМЦИ ПРЕД МЕЂУНАРОДНИМ СУДОМ ПРАВДЕ: Изнете ОЗБИЉНЕ оптужбе, Немачка ПОНОВО крива за ГЕНОЦИД?!
Немачка је данас демантовала да помаже у геноциду у Појасу Газе продајом оружја Израелу, у тужби Никарагве на највишем суду УН, још једном у низу правних акција подршке Палестинцима.
Немачка је била један од највећих савезника Израела од напада на Хамас 7. октобра прошле године и један од највећих израелских добављача оружја.
Према подацима Министарства привреде, 2023. године испоручила је наоружања и војне опреме у вредности од 326,5 милиона евра. Правни саветник немачког министарства спољних послова Тања фон Услар-Глајхен рекла је судијама Међународног суда правде (ИЦЈ) да је тужба Никарагве преурањена, заснована на слабим доказима и да би је требало одбацити јер суд нема надлежност.
„Углавном смо извозили опрему као што су шлемови и двогледи“
Она је нагласила да се немачки извоз оружја пажљиво прати како би се обезбедило поштовање међународног права.
-Немачка чини све што може да испуни своју одговорност и према Израелу и према палестинском народу - рекла је она, напомињући да је Немачка највећи појединачни донатор хуманитарне помоћи Палестинцима
Фон Услар-Глајхен је рекла да је безбедност Израела немачки приоритет због Холокауста.
-Немачка је научила из своје прошлости, прошлости која укључује одговорност за један од најстрашнијих злочина у људској историји, Шоу - рекла је она, користећи хебрејску реч.
Немачки адвокат Кристијан Тамс рекао је на суду да је од 7. октобра 98 одсто извоза оружја у Израел представљало општу опрему као што су прслуци, шлемови и двогледи. А у четири случаја у којима је одобрен извоз ратног наоружања, три су се односила на оружје које није намењено за борбу, као што је муниција за обуку, рекао је он.
Никарагва је затражила да Немачка обустави продају оружја Израелу
Никарагвански адвокати затражили су у понедељак од Међународног суда правде да нареди Немачкој да заустави продају оружја Израелу и да настави да финансира палестинску агенцију УН за избеглице УНРВА. Они тврде да Немачка крши Конвенцију о геноциду из 1948. и међународно хуманитарно право настављајући да снабдева Израел упркос томе што је свесна ризика од геноцида.
Израел тврди да води рат против милитаната Хамаса, а не против палестинских цивила, и да је жртва клевете. Очекује се да ће МСП за неколико недеља донети привремене мере у овом случају, а коначна пресуда би могла да потраје годинама и суд нема овлашћења да спроведе њену примену.
У јануару, у случају у Јужној Африци, МСП је закључио да су тврдње да је Израел прекршио нека права загарантована Конвенцијом о геноциду веродостојне и затражио је окончање могућих дела геноцида.
Извор: Србија Данас/Index