НЕМАЈУ КАНТЕ ЗА СМЕЋЕ, НИ УЛИЧНЕ ЧИСТАЧЕ, АЛИ ЈЕ СВЕ БЕСПРЕКОРНО ЧИСТО: Која је тајна Јапана?
Овим навикама уче се од малена
Свака земља има своје обичаје и своја правила која морају да поштују сви они који у њој живе. Док другим земљама нешто делује скроз необично, другима је то нешто потпуно у реду и нормално. Мада, не би било занимљиво да је другачије, зар не?
САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНИЈЕ: Меркелова коначно проговорила о ДРХТАВИЦИ која је забринула многе Немце - открила је зашто јој се то дешава
АМЕРИЧКИ ПРЕДСЕДНИК ДОВЕО СЕБЕ У БЛАМАНТНУ СИТУАЦИЈУ: Јавност се брине за његово здравље? (ВИДЕО)
"ОДЛЕТЕО САМ, ЧИНИЛО СЕ ДА ЋЕ СЕ КУЋА СРУШИТИ" Испливао први СНИМАК језивог земљотреса у Бајкалском језеру (ВИДЕО)
Једна од земаља која има веома чудна правила свакако је Јапан. Поред тога што у овој земљи плаћате новчану казну ако аутомобилом попрскате пешаке или што је забрањено живети одвојено од супруге или супруга без оправданог разлога, у овој земљи постоји једно правило које делује тешко оствариво, али Јапанцима иде од руке.
Наиме, у Јапану на улицама не постоје канте за смеће, а ни улични чистачи, а све је веома чисто и на улици нећете приметити празне кесе и опушке.
Јапан је познат по томе што су веома уредни и што брину о чистоћи своје земље, односно сваког града и сваке установе.
Међутим, то ништа не би било чудно да о томе брину искључиво њени грађани, али како?
Још од малена, у школским данима, обавезе малишана јесу да чисте учионице и ходнике и тако стварају навике. Деца се добровољно пријављују за месечно чишћење заједнице, сакупљање смећа с улица близу њихове школе.
Деца се и у школи изувају на улазу и обувају папуче, а то сви људи раде и на улазу у кућу. Чак ће и мајстори који вам дођу у кућу изути ципеле и тапкати около у чарапама.
Квартови такође организују редовна чишћења улица. Није да има шта много да се почисти, зато што су људи већ понели властито смеће кућама.
На Светским фудбалским првенствима у Бразилу (2014) и Русији (2018), навијачи националног тима одушевили су свет кад су остали после утакмице да покупе смеће са стадиона. Играчи су такође оставили свлачионице у беспрекорног стању.
Неки примери екстремне јапанско чистоће постали су веома вирални, попут седмоминутног ритуала чишћења воза Шинкансен који је постао туристичка атракција по себи.
Да ли би овакав начин одржавања земље успео и код нас?