НЕМЦИ ИМАЈУ НОВИ НАЧИН ДА ОТКРИЈУ ДРУГИ ТАЛАС КОРОНЕ: Тајна је у отпадним водама! (ВИДЕО)
Хелмхолтз центар за истраживање заштите животне средине води експеримент у којем узимају узорке отпадних вода из постројења која опслужују неке од највећих урбаних области и покушавају да пронацђу доказе о коронавирусу.
Огромне смеђе реке муља које уливају у постројења за пречишћавање отпадних вода широм Немачке могу бити кључ за рано откривање новог таласа коронавируса, кажу научници.
Хелмхолтз центар за истраживање заштите животне средине води експеримент у којем узимају узорке отпадних вода из постројења која опслужују неке од највећих урбаних области и покушавају да пронађу доказе о коронавирусу.
КОРОНА И ДАЉЕ ХАРА СВЕТОМ: Оболело више од 6.260.000 људи, у Мексику 10.000 умрлих, у Бразилу више од пола милиона заражених
КОРОНА СЕ У ТУРСКОЈ НЕ СМИРУЈЕ: У Истанбулу отворене ДВЕ НОВЕ ковид болнице
Овај руски лек биће ГЛАВНИ ЗА КОРОНУ: На његову производњу неће бити уведен монопол
Крајњи циљ је да скоро све канализационе станице инсталирају ове системе раног упозоравања како би се пратило ширење Covid-19.
- То би била прва линија испитивања - рекао је микробиолог Хауке Хармс, један од вођа студије.
- Почели бисте с нашим мерењима и тада бисте знали где да потражите узроке. Обично је то болница, или не знам, фабрика у којој имате епидемију. И онда би неко морао да тестира људе.
Концепт се чини прилично једноставан: канализација садржи остатке вируса из људског измета. Ако те концентрације нагло скоче, канализациона постројења би то открила и упозорила власти да предузму мере и започну циљано тестирање дотичног подручја.
Научници из Хелмхолтза признају да је проналазак мале количине генетског материјала (или РНА) из вируса у џиновској реци отпада монументални задатак.
- Имамо велику, велику количину отпадних вода и изазов је пронаћи трагове вируса у отпадним водама - рекао је Рене Калиес, виролог који ради на пројекту.
- Дакле, имамо литре и морамо је смањити на микролитре да бисмо добили довољну количину за вађење РНА и то је изазов.
Ипак, научници кажу да би могли открити пораст трагова Covida у току једног дана и пренети те информације локалним властима.
Други изазов, кажу научници, је тренутно мали број нових инфекција у Немачкој, што још више отежава проналажење вируса и значи да би једна заражена особа могла да искриви резултате теста.
- Можда сте чули за ове супер преносиоце, а постоје и супер излучивачи, на пример. Људи који излучују много више вируса од других и, наравно, то вам даје погрешну представу о броју заражених - рекао је Хармс.
Немачки истраживачи верују да ће тестирање канализације бити један од фактора у мрежи мера за откривање избијања. Али признају да још увек постоје проблеми који се могу решити, мада кажу да су уверени да ће систем бити успостављен и да ће радити у другој половини 2020. године, на време да помогне да се обузда могући други талас коронавируса.
ТРЕЋИ У СВЕТУ ПО БРОЈУ УМРЛИХ ОД КОРОНА ВИРУСА: Забележено 355 нових случајева, 75 умрлих
Добре вести стижу из Шведске: Први пут од 13. марта БЕЗ СМРТНИХ СЛУЧАЈЕВА
Агонија не престаје: Шпанија опет продужава ванредно стање
МРАЧНА СТАТИСТИКА: Бразил се попео на неславно ЧЕТВРТО место по броју мртвих
Белгијски принц позитиван на корону: Заразио се на забави у Шпанији