(НЕ)ОСТВАРЕНИ САН: 50 година од УБИСТВА великог борца за права Афроамериканаца, Америка и даље ПЛАЧЕ!
Изговорио је речи које и дан данас одзвањају Вашингтоном и целом Америком
Мартин Лутер Кинг сањао је да ће му децу вредновати по њиховој личности, а не боји коже. Био је икона грађанских права, борац, човек који је донео наду милионима Американаца и на крају дао живот за тај циљ.
Прочитајте и:
У среду се обележава 50. годишњица његовог убиства.
Кинг је рођен 15. јануара 1929. у Атланти. Мајка му је била учитељица, отац проповедник. Одгајан је у верском духу.
- Црква ми је увек била други дом. Откад ме памћење служи, био сам тамо сваке недеље - рекао је.
Хилари Клинтон: Позиви Лутера Кинга на расну једнакост хитни и дан данас
Постао је баптистички свештеник у Монтгомерију, у држави Алабами, а 1953. оженио се дугогодишњом девојком Коретом Скот Вилијамс. Имали су четворо деце.
У борбу за грађанска права креће 1955. након што је активисткиња Роса Паркс у Монтгомерију села у предњи део аутобуса резервираном за белце и одбила да га напусти. По тадашњим сегрегацијским законима, Афроамериканци су морали да седе позади.
Роса Паркс је ухапшена, а Кинг је повео протесте који су уследили. Годину дана касније амерички Врховни суд је пресудио да је у градском превозу раздвајање по боји коже противуставно. Кинг је стекао углед широм нације и захваљујући својој елоквентности успео је протесте да прошири у многе делове САД.
Сузавац на демонстранте у Сент Луису
У августу 1963. очарао је земљу говором пред 250 хиљада учесника "Марша на Вашингтон".
- Сањам... да ће моје четворо деце једног дана живети у нацији која их неће вредновати по боји њихове коже, него по карактеру - рекао је са стуба Линколновог споменика.
Кингов задатак је био да обичан говор претвори у историјски, из световног у посвећени. Пред собом је имао највећу публику у животу. Телевизијске камере преносиле су његове речи у америчке домове, председник Кенеди га је слушао из Беле куће, а проповедник се мучио са текстом који је имао неколико верзија и на чијем је обликовању радило превише руку данима пре скупа.
Да ли је Лутеров "сан" постао кошмар? (ФОТО)
Маса није одговарала на поруке и чинило се да је Кинг на рубу тога да пропусти историјску шансу.
Тада је чуо сугестију једне од својих сарадница, госпел певачице Махалие Џексон: - Испричај им о сну, Мартине.
Кинг се тада одмакао од релативно ненадахнутог, унапред састављеног говора и кренуо у импровизацију, изговоривши речи које су постале важне за америчку нацију као и оне Абрахама Линколна, испред чијег је споменика стајао, и Томаса Џеферсона, чији му је гроб био у даљини са десне стране.
О свом сну ће Кинг говорити шест минута, а речи "И хаве а дреам" поновио је осам пута.
Милиони Американаца били су фасцинирани. "New York Тимес" је написао да ће проћи много времена пре него што Вашингтон заборави мелодичан и меланхоличан глас свештеника Мартина Лутера Кинга који пред непрегледним мноштвом исповеда своје снове.
"Washington Пост" је тврдио да се ради о говору који се уздигао изнад вештине говорништва, а "Лос Ангелес Тимес" је писао о ненадмашној елоквенцији врхунског оратора који је посрамио заговорнике сегрегације.
Упркос сјаним говорима, председник Џон Ф. Кенеди није могао већ предложени закон о расној једнакости да прогура у Конгрес. То ће нешто више од пола године након убиства Кенедија у Даласу успети његовом наследнику Линдону Џонсону.
Кинг је крајем 1964. добио Нобелову награду за мир, али његова борба била је далеко од завршетка. Расна једнакост постојала је само на папиру.
Већ идуће године избили су велики протестни маршеви у Селми, такође у Алабами. Кинг је поново био на њиховом челу. Иако је полиција учинила све да их заустави, протести су значајно припомогли да се убрзо након тога усвоји закон о једнаком праву гласа.
РАСИЗАМ И ШОВИНИЗАМ: Британска десничарка БРУТАЛНО ИЗВРЕЂАЛА будућу супругу принца Харија!
Мартин Лутер Кинг је претње смрћу добијао често. У вече 4. априла 1968. био је у Мемфису како би подржао штрајк тамошњих санитарних радника.
Убио га је расиста Џејмс Еарл Реј када је из своје мотелске собе изашао на балкон како би попричао с пријатељима који су били испод на паркингу. Било му је 39 година.